Taip gražu, kad net verkė
„Pastaroji Dainų šventė – pakylėta, iškilminga, jaučiasi, kad – Šimtmečio. Renginys buvo gražus, prasmingas, su simboliais. Galbūt ir karo Ukrainoje fone ypatingai pajutome vienybę – iki ašarų“, – įspūdžiais iš Folkloro dienos „Rasi rasoj rasi“ dalijosi Rokiškio folkloro ansamblio „Gastauta“ vadovė Nida Lungienė.
Paklausta, ar žodžiai apie ašaras – tik gražus palyginimas, pašnekovė patikino, kad ne. Ji pasakojo, kas labiausiai sujaudino ją ir kolegas. Renginio vedėja – baltai apsirengusi aktorė Toma Vaškevičiūtė – ant rankų laikė savo kūdikį – už tokį reginį niekas geriau neatskleistų, kad chaosą vis vien nugali gyvybė.
„Kaip neverkti, kai šitaip prasminga ir gilu... Ne veltui turime gražų gyvenimą, o skauduliai tiktai užgrūdina, bet nepalaužia“, – kalbėjo N.Lungienė.
Jai ši Dainų šventė jau buvo 10-oji, o gastautiečiams 7-oji.
Rokiškėnai vienu šūviu nušovė du zuikius – dar dalyvavo ir tarptautiniame folkloro festivalyje „Baltica“. Jame pasirodė triskart.
Gryčia – kaip gyva būtybė
Šioje Dainų šventėje kiekvienas rajonas pristatė savo reikšmingiausią simbolį.
Gastautiečiai pristatė tapytas langines. Ši idėja kilo folkloro ansamblio „Saulala“ vadovei Daliai Deksnienei. Jos vadovaujamas kolektyvas taip pat dalyvavo Dainų šventėje ir pasirodė Bernardinų sode, geriausių programų scenoje.
O miniatiūrinės langinės – tai dailininkės Astos Keraitienės kūryba.
N.Lungienė pasakojo, kad langines pasirinko, nes namai nuo seno laikomi šventa ir saugia vieta. Čia vaikas žengia pirmuosius žingsnius į gyvenimą.
Namas, aukštaitiškai vadinamas gryčia, tapatinamas su gyva būtybe: stogas – žmogaus galva, plaukai, durų anga – burna, langai – akys, gonkai – nosis.
Ir kai langinės atsidaro, namas atsimerkia.
Apsikabinimų diena
„Gastautos“ ansamblio pasirodymas žiūrovams pasakojo apie žmogaus gyvenimą nuo jo gimimo. O jo pabaigoje N.Lungienė su Giedriumi Viduoliu grojo kanklėmis ir dainavo ansamblio įkūrėjo ir buvusio vadovo Algirdo Svidinsko sukurtą dainą.
„Tai buvo ansamblio duoklė ir padėka Algiui“, – paaiškino rokiškietė.
Be 20 minučių pasirodymo Bernardinų sode, gastautiečiai mokė šventės dalyvius šokti, prie Vilnios giedojo ir skudučiavo sutartines, džiaugėsi, kad prie vandens jos itin gerai skamba. Dar su kitais ansambliais šėlo vakaronėje.
Iš viso Folkloro dienoje dalyvavo 345 kolektyvai.
Prierašas po nuotrauka:
Folkloro ansamblis „Gastauta“ septintą kartą dalyvavo Dainų šventėje, bet pastaroji buvo ypatinga – simboliška, gili, prasminga. Asmeninio albumo nuotr.