Laikas tiksėjo, iki olimpinių kandidatų rinktinės paskutinės registracijos dienos buvo likusios vos kelios dienos, kai kovo mėnesį J.Murdock galiausiai gavo žinią, kad jos lietuviškas pasas pagaliau pagamintas.
„Jausmas neįtikėtinas, visas procesas buvo beprotiškas“, – interviu „Lietuvos rytui“ sakė plaukikė iš „Northwestern“ universiteto Čikagoje, tapusi Lietuvos plaukimo rinktinės nare.
Kad atkurtų Lietuvos pilietybę kartu su savo mama Audra, teta Daina ir broliu Duncanu, reikėjo įrodyti, kad jie yra asmenų, iki 1940 metų turėjusių Lietuvos pilietybę, palikuonys. Problemų dėl to nekilo, nes migracijos dokumentai išsaugoti, o plaukikės mamos senelio pavardę užtenka įvesti į interneto paiešką ir rasi jo nepaprasto gyvenimo aprašymą.
Buvo tarp pirmųjų suimtųjų
Konstantinas Dulksnys tarpukario metais buvo Lietuvos nepriklausomos kariuomenės generalinio štabo pulkininkas. Paauglystėje jis paliko namus Naivių kaime, Kupiškio rajone, ir prisijungė prie pasipriešinimo bolševikams, vėliau dalyvavo kovose su lenkų daliniais. Galiausiai jis tapo Kariuomenės štabo Informacijos skyriaus viršininku ir Kaune kartu su žmona Adele augino sūnų Algimantą.
Kai 1940 metų birželio 15 dieną Kauno gatvėmis pradėjo riedėti sovietų tankai, taikiniu tapo Lietuvos žvalgybos karininkai. K.Dulksnys buvo tarp pirmųjų suimtųjų, kurie buvo išvežti į Maskvą. NKVD sušaudė pulkininką Butyrkų kalėjime. Jo žmona Adelė su vaiku kurį laiką slapstėsi Lietuvoje, bet galiausiai priėmė sprendimą trauktis į Vakarus.
„Pilietybės atgavimo proceso metu sužinojau daug ką apie savo šeimos istoriją, – sakė plaukikė J.Murdock. – Anksčiau buvau maža ir šeima sakydavo, kad viską papasakos vėliau. Kai šeima keliavo į Lietuvą, man buvo vieneri, todėl neskridau.
Tuomet senelis Algimantas aplankė savo tėčio sodybą, tai turėjo būti neapsakomas potyris. Dabar pagaliau turiu gilesnį supratimą apie šalies istoriją ir savo prosenelius, visa tai branginu ir jaučiu prasmę atstovauti Lietuvai tarptautinėse varžybose.“
J.Murdock labiausiai gaila, kad nė vienas iš senelių nesulaukė akimirkos, kai ji apsivilks Lietuvos rinktinės aprangą. K.Dulksnio sūnus Algimantas, plaukikės senelis, mirė 2008-aisiais, o jos močiutė Danutė Dulksnys – prieš dvejus metus.
„Aš užaugau su ja, nes seneliai atsikraustė arčiau mūsų į Mičiganą ir kasdien padėjo mane vežioti į treniruotes, mokyklą, gamino valgyti, dažnai virtinius ar kitokį lietuvišką maistą. Todėl užaugau amerikiete, bet su stipria lietuviška įtaka, – pasakojo J.Murdock. – Atgauta Lietuvos pilietybė ir aš Lietuvos rinktinėje būtų didžiausia senelių laimė.“
Kad neatrodytų įtartinas
Apie galimybę atstovauti Lietuvai amerikietė svarstyti pradėjo dar mokykloje. J.Murdock karaliavo jaunių plaukimo nugara rungtyje Mičigano valstijos baseinuose, ją verbavo pajėgūs universitetai, ir plaukikė pasirinko „Northwestern“ Čikagoje – ten, kur po karo naują gyvenimą kūrė jos seneliai Dulksniai.
Pradėjusi plaukti NCAA varžybose, J.Murdock nusprendė parašyti elektroninį laišką Lietuvos plaukimo federacijai ir išsiaiškinti, ar realu tikėtis atstovauti šaliai, kurios pilietybės ji dar neturi. Tačiau šeima jau ruošėsi pradėti procesą ją gauti.
„Kad laiškas neatrodytų įtartinas, jame detaliai papasakojau apie save ir pateikiau savo plaukimo rezultatus. Kad nepagalvotų, jog kažkas sukčiauja“, – šypsojosi J.Murdock.
Jos rezultatai NCAA varžybose nuolat gerėjo ir lenkė daugumos lietuvių plaukikių nugara rezultatus. 2022 metais J.Murdock pasiekė asmeninius rekordus 100 ir 200 m nugara rungtyse.
100 m nugara distancijoje jos rezultatas 1 min. 01,46 sek. būtų pagerinęs Lietuvos rekordą – 1 min. 01,60 sek. Bet tuo metu Justine dar neturėjo Lietuvos pilietybės.
200 m rungtyje jos rekordas 2 min. 11,73 sek. yra labai arti Lietuvos rekordo 2 min. 11,56 sek., kuris nuo 2019 metų priklauso Ugnei Mažutaitytei (27 m.).
„Rekordai yra tam, kad būtų pagerinti. Jie yra mano akiratyje“, – nusijuokė J.Murdock. – Būtų nuostabu dėl Lietuvos nuveikti kai ką apčiuopiamo.“
Plaukikė su savo mama pajuokauja, kad labai pasisekė, jog stipriausia jos rungtis yra plaukimas nugara, o ne krūtine, kaip lyderių Rūtos Meilutytės ir Kotrynos Teterevkovos.
„Jei būtų krūtine, turbūt nebūtų man vietos Lietuvos rinktinėje, ten jau yra labai stiprių plaukikių“, – sakė J.Murdock.
Laimėti įmanoma ne tik su JAV rinktine
Jai buvo devyneri, kai R.Meilutytė pakerėjo pasaulį laimėdama 100 m plaukimo krūtine auksą Londono olimpinėse žaidynėse. J.Murdock puikiai atsimena, kokį įspūdį jai padarė penkiolikmetė lietuvė ant olimpinio podiumo. Jos lietuviška šeima džiaugėsi dėl aukso kaip ir visa Lietuva.
J.Murdock tuomet suprato, kad laimėti įmanoma ne tik su JAV rinktine, nors, kaip ir visi Amerikos vaikai, svajojo apie raides USA ant krūtinės.
Jos svajonės nebuvo naivios, nes 2019-aisiais J.Murdock buvo atrinkta į JAV plaukimo nacionalinę stovyklą 14–16 metų mergaitėms. Po dvejų metų, būdama 17-os, pateko į Tokijo olimpinių žaidynių atrankos varžybas Nebraskos valstijoje.
„Mergaitei, ką tik baigusiai mokyklą, ten sukosi galva pamačius visus savo idealus. Šalia stovi Katie Ledecky, prie manęs prieina pakalbėti Annie Lazor, kuri po to Tokijuje laimėjo olimpinę bronzą.
„Varžybų įtampa buvo beprotiška“, – pasakojo J.Murdock. – Aš tikrai nepretendavau į Amerikos olimpinę rinktinę. Mano laikų vos užteko kvalifikuotis, dalyvavau pirmajame atrankos plaukime ir tiesiog norėjau pasirodyti kaip įmanoma geriau.“
Kai po metų iš Lietuvos plaukimo federacijos atkeliavo atsakymas su maloniais žodžiais „Mielai tavęs lauksime“, J.Murdock pasitarė su savo treneriais „Northwestern“ universitete ir apsisprendė savo plaukimo svajones susieti su Lietuva.
Prieš kelis mėnesius ji gavo lietuvišką pasą, apie tai buvo paskelbta Lietuvoje. Plaukikė netrukus dalyvavo varžybose San Antonijuje ir apšilimo takelyje pamatė K.Teterevkovą. Ši atpažino būsimąją rinktinės draugę ir ją užkalbino. Tai buvo pirmoji ir kol kas vienintelė gyvai sutikta plaukikė iš Lietuvos.
Ruošdamasi Europos čempionatui J.Murdock nežinojo, kas bus jos treneriai Belgrade. Ji nemoka kalbėti lietuviškai ir supranta tik elementarius žodžius. Bet Amerikos lietuvės troškimas pritapti stiprėjo skaičiuojant dienas iki debiuto Lietuvos rinktinėje.
„Lietuvos plaukimas kyla vis aukštyn ir aukštyn, todėl yra ypač nuostabu patekti į rinktinę ir pasistengti dar labiau gerinti šalies rezultatus pasaulyje. Esu be galo dėkinga dėl šios galimybės ir labai laukiu varžybų, – sakė J.Murdock ir nusišypsojo. – Atsisiunčiau telefono programėlę mokytis lietuviškai.
Ir savo tetos prašiau su manimi kalbėti lietuviškai, nes ji iki aštuonerių metų angliškai net nemokėjo. Mano akcentas yra siaubingas, skamba labai amerikietiškai, bet stengsiuosi per vasarą išmokti kuo daugiau.“
Skrido neužsukdama į Lietuvą
Pamatyti, kaip Justine debiutuos Europos čempionate su Lietuvos apranga į Belgradą atskrido abu jos tėvai Audra ir Williamas Murdockai. Nesunku įsivaizduoti jų emocijas tribūnoje iškėlus Trispalvę dėl savo dukters, sovietų sušaudyto Lietuvos kario proanūkės.
Aplankyti K.Dulksnio gatvės Kauno Aleksoto rajone J.Murdock negalėjo, kadangi į Belgradą skrido tiesiai iš Čikagos, neužsukdama į Lietuvą.
„Nusprendėme, kad man geriau varžyboms ruoštis su savo trenere universitete“, – sakė J.Murdock.
Jos mėgstamiausia rungtis yra 200 m nugara distancija, kur ji turi laiko strategijai ir išnaudoja savo nepaprastą ištvermę. Bet Europos čempionate Amerikos lietuvė varžysis ir 50 bei 100 metrų plaukimo nugara rungtyse.
Prieš kelias savaites ji išbandė savo pajėgumą varžybose Indianapolyje, ir nors asmeninių geriausių rezultatų nepasiekė, pajuto turinti galimybių.
„Jausmas buvo geras, įgavau pasitikėjimo savo galimybėmis“, – sakė J.Murdock ir nepabijojo garsiai atskleisti savo lūkesčių prasimušti į Paryžiaus olimpines žaidynes, kurios prasidės liepos 26-ąją.
„Iki olimpinio A normatyvo man reikia plaukti viena sekunde greičiau. Europos čempionatas bus mano vienintelė galimybė tai padaryti, – sakė J.Murdock. – Bet pirmiausia mano tikslas yra padaryti gerą pirmą įspūdį Lietuvai, kad visi pamatytų mano nusiteikimą lenktyniauti kaip įmanoma greičiau ir būti malonia komandos nare. Tikiuosi gerų rezultatų, nes treniruotėse ėjosi tikrai puikiai.“
Plaukimas jai nėra juodas darbas, valandų valandas spoksant į lubas, kai plauki nugara. Šneki ir atvira J.Murdock viską daro su didžiule aistra ir iš širdies, todėl emocijų debiutuodama Europos čempionate ji nesiruošia slėpti: „Taip, plaukimas yra be galo sunkus sportas, bet aš nuoširdžiai tai mėgstu. Net tada, kai sunku, man vis tiek patinka treniruotis. Galimybė atstovauti Lietuvai yra tarsi didžiulis atpildas ir man labai daug reiškia.“
Prierašai po nuotraukomis:
1. Justine, Audra, Bilas ir Duncanas Murdockai džiaugiasi būdami drauge.
2. Kostas ir Adelė Dulksniai su sūnumi Algimantu prieš karą.
3. Danutė ir Algimantas Dulksniai. Vestuvės JAV.
4. Močiutė Danutė su Justine ir jos mama Audra Murdock.
5. Justine vaikystėje buvo supama ir močiutės meilės.
6. J.Murdock baseine siekia vis geresnių rezultatų, lenkia varžoves.
Asmeninio albumo nuotraukos
7. Lietuvos kariuomenės pulkininko, sovietų nužudyto K.Dulksnio gimtinę Kupiškio rajone, Naivių kaime, kada nors aplankys ir jo proproanūkė. A.Švelnos nuotr.