Lauke prašosi ir pamiegoti
Namišių kaime gyvenantys ir linus iki šiol auginantys ūkininkai Julija ir Juozas Griauzdės neatsigina smalsuolių.
Mėliu vilnijantis laukas akį traukia jau iš toli. Tik bėda, kad tuo grožiu mėgautis galima labai trumpai. Saulėtą vasarą linai žydi vos keletą dienų, ilgiausiai – savaitę. Be to, linai žydi tik iki pietų, o po pusiaudienio žiedlapiai nubyra. Kitą dieną grožį skleidžia jau nauji žiedeliai.
Tuo įsitikinti teko ir pačiai. Prieš pietus važiuodama pro Namišius grožėjausi tarsi jūra banguojančiu lauku. Kai po kelių valandų susitikau su ūkininkais, linų lauke mėlynavo vos vienas kitas žiedelis.
„Linai miegalių nelaukia. Būna, kad ir patys vos nepražiopsom žydėjimo. Žiūrėk, penktadienį jie dar nežydi, o pirmadienį jų žydėjimas eina į pabaigą. Tuos, kurie skambina ir prašosi atvažiuoti, perspėjame, kad suktųsi spėriai, nes kelionė gali nueiti perniek“, – juokdamiesi linų žydėjimo subtilybes aiškino sutuoktiniai.
Ūkininkai nepyksta, kai smalsuoliai išbraidžioja pasėlius. Kartais viską metus tenka važiuoti svečiams parodyti, kurgi tas jų niekaip nerandamas linų laukas.
Griauzdės tik stebisi žmonių fantazija: vieni prašosi tik nusifotografuoti ar puokštėms pasiskinti sėklas nokinančių augalų, kiti nori linuose pamedituoti. Pasitaikė žmonių, kurie norėjo pasikloti paklotus ir pamiegoti linų apsuptyje.
Ne tik grožis, bet ir vaistas
To grožio savininkas prisipažino, kad linus augina ne dėl pelno, o dėl grožio. Ir dar sėmenų savo šeimos reikmėms. Nei linų, nei jų sėklų šeima neparduoda.
Vyras prisiminė, kaip pas juos atvažiavusi moteris prašė parduoti linų sėmenų sergančiai mamai. Atvykėlė tikino, kad prie lovos prikaustytai ligonei veriasi pragulos, o jos kančias palengvinti gali tik gulėjimas ant sėmenų pripilto čiužinio.
Ūkininkas negailėdamas pripylė linų sėklų ir linkėjo sveikatos ligonei. Užmokesčio net neėmė.
Žmonės vis dažniau prisimena liaudies mediciną, o tada kreipiasi į Griauzdes ir prašo sėmenų išspaudų. Jomis gydo sąnarių ligas.
Prieš keletą metų namišiečiai nusipirko aparatą šaltai spaustam sėmenų aliejui gaminti. Bet ir šios produkcijos nepardavinėja.
„Ne kiekvienais metais linai subrandina sėklas, tinkamas aliejui spausti. Būtent pernai užderėjo prastas derlius. O ir šaltai spausto aliejaus ilgai nepalaikysi – po dviejų trijų savaičių apkarsta. Kepti jis netinka, nes oksiduojasi, tai juo gardiname salotas, košes“, – pasakojo J.Griauzdė.
Nori, kad vaikai pažintų linus
Ūkininkas aiškino, kad linai – nereikli kultūra, bet juos labai sunku nukulti – stiebas turi pluoštiniams augalams būdingo pluošto, kurį kombaino dalgiai sunkiai įveikia. Be to, tai žemę alinantys augalai, todėl jų laukus reikia nuolat keisti. Vyras apgailestauja, kad visi arti kelio esantys laukai jau buvo užsėti linais, todėl šiais metais šią kultūrą teko sėti atokiau. Užtat žmonės ir skundžiasi, kad klaidžioja, neranda mėlynuojančio lauko.
„Jei siekčiau vien tik pelno, auginčiau rapsus ar kviečius. Derlingose žemėse linų auginti neapsimoka. Iš hektaro linų prikuliu apie pusantros tonos linų sėmenų, o juk iš tokio paties ploto pribyra apie 8 tonas kviečių. Per dieną kviečių galiu nukulti apie 30 hektarų, o linų vos tris. Bet juk ne viskas pinigais skaičiuojama, reikia ir džiaugsmo, ir išsaugoti tradicijas. Antraip užaugs vaikai, lietuviško lino nepažinę“, – aiškino be jokio patriotiško patoso jaunas ūkininkas.
Broliai perėmė didelį tėvo ūkį
Sutuoktiniai augina 1 metų ir 7 mėnesių sūnų Jurgį. Rudens pradžioje laukia jų šeimą vėl aplankysiančių gandrų.
Namišietis prisiminė, kad kai ūkį valdė tėvas, augindavo ir pluoštinius linus, jie dažniausiai žydėdavo baltai. Yra likusi ir beveik ketvirtį amžiaus nenaudota linų rovimo technika. Prieš penkerius metus dar buvo ją užkūręs, patikrino, ar veikia.
Bet vyrui neteko girdėti, kad Lietuvoje būtų superkami pluoštiniai linai.
Pieš 15 metų tėvas dviem sūnums – jam ir jo jaunesniam broliui Silvestrui – patikėjo nemažą ūkį. Broliai tvarko apie 150 hektarų žemės. Didžiąją dalį laukų jie apsėja kviečiais, rapsais, pupomis.
Prierašai po nuotraukomis:
1. J.Griauzdė galėtų daug papasakoti apie linų auginimą.
2. Linų grožis trunka vos savaitę, tad jo pamatyti kai kas ir nebesuspėja.
V.Savickienės nuotraukos