Nuo šiuolaikių iki aukso fondo
Šių metų Lietuvos dainų šventėje pučiamųjų instrumentų orkestrai dalyvaus „Vario audroje“ ir Dainų dienoje. Šių dviejų koncertų gijos bus Panevėžio rajono Naujamiesčio vario dūdų orkestro „Aukštyn“ vadovo Remigijaus Vilio rankose. Jis yra šios renginio dalies scenarijaus autorius ir meno vadovas.
Pučiamieji klausytojus kvies į koncertus Vilniaus „Twinsbet“ arenoje liepos 4 dieną ir Vingio parke liepos 6 dieną.
Tris dešimtmečius dirbdamas su orkestrais, R.Vilys turi sukaupęs didžiulę patirtį. Prieš du dešimtmečius su bendraminčiais jis organizavo pirmuosius „Vario audros“ koncertus, po to – Lietuvos tūkstantmečio dainų šventę. Jo vadovaujamas orkestras „Aukštyn“ skina laurus europiniuose konkursuose, o prieš dvejus metus iškovojo „Grand prix“ suaugusiųjų pasaulio čempionate Olandijoje.
R.Vilys patikino, kad jam nebuvo sunku parašyti scenarijų net tokiam grandioziniam renginiui, tik reikėjo labai atidžiai atrinkti kūrinius, kad būtų ir šiuolaikiškų, ir iš aukso fondo – laiko jau patikrintų. Taip repertuare atsirado Jievaro Jasinskio, Kęstučio Daugirdo muzika, o dainą „Kur giria žaliuoja“ aranžavo švedas Maghnusas Hylanderis.
Visko numatyti neįmanoma
Dalis pučiamųjų instrumentų repertuaro kūrinių – net profesionalams sunkiai įkandami, o kiti – paprastesni. Įtraukta ir džiazo programa.
„Pučiamieji tikrai skirti ne vien paradams ar prie kapo pastovėti. Norime atskleisti įvairovę, visą spektrą, kiek daug skirtingų kūrinių kuo puikiausiai suskamba mūsų instrumentais – nuo estradinių iki karinio orkestro repertuaro“, – aiškino R.Vilys.
Jis dalyvavo ir atrankos komisijoje. Matė ir girdėjo visko, buvo puikiai pasiruošusių, bet buvo ir tokių, kurie neaišku ko mokėsi per repeticijas. Pašnekovui iškart matyti, kiek kas pastangų įdėjo. Vis dėlto jis pasidžiaugė, kad apie 90 procentų orkestrų į Dainų šventę rimtai žiūrėjo.
„Dėl Dainų šventės organizavimo viskas tarsi žinoma ir aišku, bet nežinia, kiek tiksliai į vieną krūvą suvažiuos muzikantų, kaip bus pasiruošę. Visko nenumatysi, o bendroms repeticijoms turėsime tik dvi dienas“, – kalbėjo R.Vilys.
Planuojama, kad atvyks apie 2 tūkstančius muzikantų ir 500 šokėjų.
Iki liepos R.Vilys dar organizuos stovyklą, ir orkestrai repetuos groti kūrinius kartu.
Savaitgaliais – pas stipresnius
R.Vilio vadovaujamas jungtinis orkestras „Aukštyn“ Dainų šventei jau pasirengęs.
Kartu dalyvaus ir Pasvalio rajono „Pajiešmenių T Brass“ nariai. Šio orkestro vadovas Audrius Baronas iš repertuaro išskyrė porą kūrinių: ilgą ir sudėtingą Kazio Daugėlos „Sūduvos žali sodai“ ir Juozapo Gudavičiaus „Kur giria žaliuoja“. Pastarasis turėtų suskambėti itin gražiai ir įspūdingai.
A.Baronas džiaugėsi, kad jo vadovaujami jaunuoliai ypač pasitempia repetuodami Naujamiestyje su R.Vilio orkestru „Aukštyn“. Pastarasis yra stiprus, smagiai ir lengvai groja, jų mokyti iš užsienio atvyksta profesionalai, tad pajiešmeniečiams yra kur stiebtis.
Todėl savaitgaliais A.Baronas vežioja šešis Pajiešmenių jaunuolius Naujamiestin į repeticijas. Labiausiai dėl to užsidegęs jo 14 metų sūnus Ąžuolas.
„Pavažinėjęs į konkursus ir čempionatus su „Aukštyn“, Ąžuolas ir kitus pajiešmeniečius ėmė įkalbinėti jungtis prie Naujamiesčio orkestro. Jis labai paprastai paaiškino, kad tai puiki galimybė išvykti į keliones, pamatyti užsienio šalis“, – kalbėjo A.Baronas.
Jis lygino, kad futbolo niekad nežaidęs vaikas vis vien pataikys koja į kamuolį, o pučiamaisiais be dvejų metų darbo nepagrosi kūrinio. Bet rezultatas yra akivaizdus – šie jaunuoliai Dainų šventėje atliks ir sudėtingus kūrinius, o repetuojantieji tik vietoje – paprastesnius.
Atranka nebuvo tik dėl akių
A.Baronas tikisi, kad prie pajiešmeniečių prisijungs Pasvalio „Parnauji“ ir Biržų „Blėkvario“ jungtinis orkestras. Jam vadovauja Biržuose gyvenantis Pranas Dapšauskas. Jis dar vadovauja ir Kupiškio pučiamajam orkestrui, bet šis nepakankamai pasirengė ir atrankoje nedalyvavo.
Pasvaliečiams ir biržiečiams irgi ne viskas ėjosi kaip sviestu patepta, nes atranka – ne dėl akių. Nepasirengęs jos nepereisi. Jaunuoliai išmoko visos šventės repertuarą, bet buvo pakvieti groti ne 8 kūrinius Vilniaus parke, o 4 paprastesnius – „Twinsbet“ arenoje.
Paklaustas, ar jo muzikantai dėl to nuliūdo, P.Dapšauskas tikino, kad vis tiek džiaugėsi, nes jų pasirodymas taip pat bus Dainų šventės svarbia dalimi.
Jis vardijo, kad muzikantai gros neblogai žinomus ir smagius kūrinius: „Išėjo tėvelis į mišką“ pagal Kazio Daugėlos muziką, „Linelį“ – pagal Vladą Stanaitį, „Žvirblį“ – pagal Miką Karosą ir „Jonvabalį“ – pagal Gintautą Abarių.
O kiti kūriniai, skambėsiantys Vingio parke, pavyzdžiui, lietuviškų maršų paradas, išties sudėtingi, reikalaujantys muzikantų ištvermės. Ypač maršų paradas sunkus trimitininkams.
Stiprybė – tūbos ir trombonai
„Mūsų stiprybė – kad orkestre turime 4 tūbas. Sustiprinsime jų ir trombonų liniją. Bet mums trūksta trimitų“, – savo vadovaujamo jungtinio orkestro pliusus ir minusus vardijo P.Dapšauskas.
Jungtiniame orkestre groja 16 narių nuo 10 iki 19 metų. Iš Biržų prisijungia tiktai vaikinukai, o tarp pasvaliečių yra merginų.
Paklaustas, kodėl toks keistas pasvaliečių pavadinimas – „Parnauji“, P.Dapšauskas pasakojo, kad kai nesiseka per repeticijas, reikia vis „par nauja“ ir „par nauja“, tai yra iš naujo mokytis. O būna, kad žiūrovai prašo pakartoti, tai irgi „par nauja“ tenka groti.
Trijuose rajonuose su pučiamųjų orkestrais dirbantis P.Dapšauskas į Biržus atvyko iš sostinės, bet yra žemaitis, nes abu tėvai žemaičiai. Tėvas, dėdės, brolis, sūnėnai – visi groja pučiamaisiais instrumentais.
„O dėdė Leonas iš Salantų prieš bet kokį giminės susiėjimą primygtinai primindavo: „Būtinai įsidėkit dūdas“, – šypsojosi pašnekovas.
Prierašai po nuotraukomis:
1. Naujamiesčio vario dūdų pučiamųjų instrumentų orkestras „Aukštyn“, vadovaujamas R.Vilio (stovi centre), pateisina savo vardą – šalies ir Europos čempionatuose skina pergales.
2. Dainų šventei P.Dapšauskas rengia jungtinį orkestrą iš pasvaliečių „Parnauji“ ir biržiečių „Blėkvario“.
3. „Pajiešmenių T Brass“ vadovas A.Baronas džiaugėsi aktyviausių orkestro dalyvių ir sūnaus Ąžuolo (centre) užsidegimu.
Nuotraukos iš asmeninio albumo