„Pririšo“ prie minimalios algos
Panevėžio valdantieji miesto tarybos posėdyje patvirtino naują mokėjimo už vaikų neformaliojo švietimo paslaugas tvarkos aprašą. Tai reiškia, kad tėvai už savo atžalų piešimo, šokių, dainavimo, grojimo pianinu, smuiku ar gitara pamokas nuo rugsėjo mokės brangiau.
Klausimą pristačiusi Švietimo skyriaus vedėja Silvija Sėrikovienė kainų didėjimą aiškino pasikeitusia skaičiavimo metodika, įkainius, anot jos, „pririšus“ prie minimalios mėnesinės algos. (Lietuviškai reikia sakyti ne „pririšus“, o „susiejus“.)
Neformaliojo ugdymo paslaugų įkainiai pastarąjį kartą buvę keičiami prieš 3 metus.
Konservatorius Ignas Gaižiūnas klausė, kodėl įkainius nuspręsta „pririšti“ būtent prie minimalios mėnesinės algos, o ne prie bazinės socialinės išmokos.
„Bazinė socialinė išmoka daug labiau pagrįsta infliacijos ir kitais aspektais, todėl logiškiau atrodytų pagal ją nustatyti neformaliojo švietimo įkainius“, – kalbėjo konservatorius.
Bet S.Sėrikovienė tikino, kad minimali mėnesinė alga taip pat nulemia didelį šalies ekonominio augimo kiekį ir infliacijos lygį, todėl ji teigė nemananti, kad toks „prisirišimas“ yra blogas dalykas.
Mokestis brangsta 6 eurais
Tarybos posėdyje daugiausia buvo kalbama apie Broniaus Vaidučio Kutavičiaus muzikos mokyklą, joje mokslas vidutiniškai brangsta 6 eurais per mėnesį.
Už mokymąsi groti įvairiais muzikos instrumentais, taip pat už chorinio ir solinio dainavimo pamokas vaikai dabar moka 25 eurus per mėnesį, o nuo rugsėjo turės mokėti jau 32 eurus. Baleto, lietuvių liaudies ir šiuolaikinio šokio pamokos nuo 15 eurų pabrangs iki 21 euro.
Suaugusiesiems individualios gitaros, smuiko, saksofono, fortepijono, kitų instrumentų pamokos nuo 50 eurų mėnesiui pabrangs iki 62 eurų.
Opozicijos lyderė, konservatorė Indiana Grigienė pastebėjo, kad daug lėšų skiriama sporto sričiai, o juk meninis ugdymas yra ne mažiau svarbus jauno žmogaus visapusiškam augimui.
Politikė stebėjosi, kad neformalusis ugdymas Panevėžyje tampa brangesnis nei Vilniuje ir Kaune.
S.Sėrikovienė teigė kalbėjusi telefonu su kolegomis iš šalies didmiesčių ir šie patikinę, kad šių metų gale arba kitų metų pradžioje pas juos taip pat pakels kainas. Betgi kitų pažadai – dar ne faktas.
Groja senais instrumentais
Muzikos mokyklos direktorė Žydrūnė Pilkauskienė tarybos posėdyje sakė, kad iš vaikų tėvų surinktų pinigų 40 procentų panaudojama mokytojų algoms. Kiti surinkti pinigai išleidžiami klasėms remontuoti, instrumentams pirkti, mokytojų kvalifikacijai kelti, išvykoms į konkursus.
Direktorė skundėsi, kad pagrindinės vaikų ugdymo priemonės – muzikos instrumentai, jos žodžiais, yra be galo brangūs. Pavyzdžiui, vidutinė pianino kaina yra 6,5 tūkst. eurų, o šių instrumentų mokyklai reikia net 23. Šiuo metu mokykloje mokosi 880 mokinių.
„Mokykla gyvuoja 75 metus, yra instrumentų, kuriuos turime vos ne nuo mokyklos pradžios, o mes kalbame apie kokybišką ugdymą. Manom, kad įkainių pakėlimas nėra labai ryškus, o mes iš to pragyvenam“, – kalbėjo Ž.Pilkauskienė.
I.Grigienė ragino miesto valdžią formuoti prioritetus ir skirti mokyklai daugiau savivaldybės lėšų.
„Kas savivaldybei svarbiau – trinkelės, vienos stoties statymas ir kitos renovavimas, naujas miesto logotipas, „Stasys Museum“ plėtra ar vaikai, kurie mokosi groti senais instrumentais?“ – klausė ji.
Didesni vaiko pinigai – branginimui padengti?
Valdančiųjų atstovė Birutė Valkiūnienė pareiškė, kad nuo naujų metų 26 eurais pakyla valstybės šeimoms mokami vaiko pinigai. Pasak politikės, tikėtina, kad šiuose piniguose galima rasti 6 eurus ir ilgalaikiam asmenybės ugdymui Muzikos mokykloje.
Tačiau I.Gaižiūnui pasirodė labai neteisinga ir nesąžininga jaunų šeimų atžvilgiu aiškinti, kad didėjant vaiko pinigams brangsta ir įkainiai už neformalųjį švietimą.
„Tėvai, pasižiūrėję į kainas Panevėžyje, pamatys, kad čia jos didesnės negu Vilniuje ir Kaune. Šiuo metu 1 euru, bet jeigu pakils minimali alga, padidės dar keliais eurais. Turėtume dirbti, kad jauni žmonės norėtų čia kurtis, o mes dabar jiems pasakom: važiuokit čia, bet jūsų vaikas už neformalųjį švietimą Muzikos mokykloje mokės daugiau negu jis mokėtų Vilniuje“, – kalbėjo konservatorius.
I.Gaižiūnas ragino miesto valdžią neperkelti naštos jaunoms šeimoms, o rasti kitą finansavimo modelį, kad mokestis panevėžiečiams tėvams nebūtų didesnis nei didmiesčiuose.
Be opozicijos, balsuodami susilaikė ir valdantiesiems priklausantys trys valstiečiai Ala Kuzmienė, Sandra Razminė ir Marius Verbiejus, tačiau dauguma vis tiek nulėmė didesnius mokesčius.
Prierašas po nuotrauka:
Panevėžio muzikos mokykloje mokslas nuo rugsėjo vidutiniškai brangsta 6 eurais per mėnesį. A.Švelnos nuotr.