Patraukia įspūdinga tvora
Biržų rajone važiuojant per Čypėnus akį patraukia standartinio mūrinuko teritorija: įvaža į ją atitverta įspūdinga tvora – iš lauko akmenų ir didžiulių geležinių ratų sukonstruotu statiniu.
Dairantis šeimininkų ir einant gilyn į kiemą akys užgriebia ir daugiau įdomybių. Prie akmeninio šulinio sukasi gandrų formos vėjo malūnėliai, sovietmečio laikų šiukšliadėžė išpiešta lietuvišku ornamentu, kokiais paprastai puošdavo kraičių skrynias, o baltai dažytomis medinėmis kolonomis paremta ilgutėlė klėtis virtusi muziejumi po atviru dangumi. Prieklėtyje išdėliota gausybė senovinių buities ir ūkio rakandų.
Dar nespėji visko žvilgsniu aprėpti, kai tolumoje pamatai keisčiausią reginį: per kalnelį ropoja žiguliukų ir kitokio sovietinių laikų transporto kolona.
Važinėjo po apylinkes ir rinko išsaugotus daiktus
Bešūkčiojant, ar yra kas gyvas, pasirodo ir valdos šeimininkai Danutė ir Petras Griciūnai.
Vyras pasilabinęs tuojau pat nuskuba atgal prie darbų, mat jo sklypą kaip tik dabar aria traktorius, reikia prižiūrėti, nurodyti, kurį žemės gabalą dar išpurenti.
Šeimininkė irgi atsitraukė nuo daržo, nors visa nurinkta ir nukasta, bet reikia nurankioti stagarus, žiemai paruošti daugiamečius augalus.
Paprašyta papasakoti apie savo gražiai ir įdomiai išpuoštą sodybą moteris mosteli ranka, esą kas gi čia gražaus? Pačių akys prie esamo vaizdo seniai įpratusios.
Senienos į sodybą atkeliavo ir prieklėtyje nutūpė jau senokai, kaip ir žiguliukų bei motociklų virtinė.
„Buvo laikas, kai abu su sūnumi važinėjom po apylinkes ir žmonių išsaugotus senovinius daiktus rinkom. Tuo metu ir senų mašinų ieškojom. Tada visokių planų turėjom. Dabar neberenkam“, – vėl numoja ranka.
Dar puola atsiprašinėti, kad toji lauko ekspozicija ne itin tvarkinga, reikėtų senienas susisteminti, išrūšiuoti, bet vis laiko ir jėgų pritrūksta.
Medinis vežimas – irgi geras transportas
Anot D.Griciūnienės, vyras mažai ką gali padėti.
„Vyrui viena pusė paralyžiuota, jis man tik pavadovauja, pataria. Seniau laikėm karves, kiaules, bet kai vyras apsirgo, nebeūkininkaujam“, – paaiškina moteris. Ir senienos sutuoktiniui nerūpi, čia grynai jos ir sūnaus pomėgis.
Sūnus su šeima gyvena sostinėje, kai tik gali, vis lekia į tėviškę, labai padeda sodybą prižiūrėti. Ji pati dar dirba slaugytoja, kasdien važinėja į Biržus.
Einam prie ant kalnelio išrikiuoto transporto. Aukštuma toji dirbtinė, ją supylė iš žemių, nukastų per melioraciją.
„Baigia toji technika jau ir supūti“, – atsidūsta šeimininkė.
Priekyje senų mašinų ir motociklų pastatytas arkliu kinkomas senovinis medinis vežimas, kokiu dažnas kaime gyvenantis naudojosi, bulves ar grūdų maišus vežė, reikalui esant ir iki artimiausio miesto dardėjo.
Kelioninės skrynios ir batai su batsiuvio įspaudu
Oras žvarbus, tad kalbėtis D.Griciūnienė kviečia į juodai nudažytų sienojų pirtį. Pats pastatas senas, bet naujai perstatytas.
„Čia buvo klėtis, joje miltus laikė. Tos sodybos seneliai numirė, niekas nebegyveno, tai sūnus iš paveldėtojų nupirko ir čia partempė. Tikriausiai esam truputį keisti, kad mums gražu kas sena“, – šypsosi pašnekovė.
Prie senutėlės, net lubų neturėjusios klėties sūnui teko nemažai paplušėti, kol ji virto visos šeimos poilsiaviete ant tvenkinio kranto.
Kad jau senienų nesupeikiame, šeimininkė sako parodysianti jų ir daugiau, tik jau ne lauke išdėliotų, o greta esančiame mediniame namelyje užrakintų.
Užeiname. Ko čia tik nėra! Gausybė daiktų, Biržų rajono gyventojų naudotų beveik prieš šimtmetį!
Į verandos sieną atremtos kokių 20-ies centimetrų pločio slidės, matyti, kad namų darbo. Anuomet žiemos būdavo sniegingos, tad kaimiečiams toks įrenginys buvo būtinas.
Ant koklinės krosnies viršaus pristatyta apskilinėjusių molinių puodynių, ant prieždos išrikiuota eilė moteriškų ir vyriškų batų, avėtų tarpukariu. Storu baltu padu odiniai ilgaauliai turi įmuštą pagaminimo data – 1936 metai.
Kampe sukrautos kelios medinės kelioninės skrynios geležiniais apkaustais, senovinis vaiko portfelis – kuprinė, sviesto muštuvės, ližės duonai į krosnį pašauti, kultuvės ir visokie ūkio rakandai, kurių paskirties nė nenuspėju.
Ant žemo stalelio sukrautos lėkštės, taurelės, nuo valgymo nudilę šaukštai.
Yra ir ranka užvedamas patefonas, ir kelios rūšys žibalinių lempų, ir moteriški lapių kailiniai.
Eksponatas su paslaptinga istorija
Tarp gausos eksponatų šeimininkė rodo ypatingą daiktą. Tai ant sienos kabantis didžiulis, labai dailiai padarytas, geležimi kaustytas medinis ratas.
Jo viduryje, kur susieina stipinai, įmuštas metalinis gamintojų ženklas su užrašu „Windover. London. Long Acre“.
„Vertė sodybą, iš jos savininko tą ratą ir gavom. Žmogus atiduodamas juokėsi, kad seniena išskirtinė – vežimaičiu su tuo ratu Anglijos karalienė važinėjo. Bet čia tikriausiai neteisybė“, – šypsosi D.Griciūnienė.
Moteris sako neskaičiavusi, kiek eksponatų surinkta. Gal kada nors juos išrūšiuos ir suskaičiuos sūnus ar anūkai.
„Oi ne, sūnus į kaimą gyventi tikriausiai negrįš, o dabar jis turi daug malonesnių rūpesčių nei senienos – aš trečią kartą tapau močiute, naujagimiui dar tik du mėnesiai“, – pasidžiaugia.
O gal ir vertingas ratas
Biržų muziejui „Sėla“ nusiuntę čypėnietės surinktų senų daiktų ir angliško rato nuotraukas, tuojau gavome paaiškinimą.
Muziejininkė Edita Mikelionienė informavo, jog pagal užrašą gamintojo ženkle galima spėti, jog ratas tikrai iš Londono, aiškiai pagamintas pačiame centre buvusiose dirbtuvėse.
Anot muziejininkės, Londone, Vestminsterio Sityje, yra Long Acre gatvė. Ji baigta tiesti XVII amžiaus pradžioje.
Kadaise toji Londono centro atkarpa buvo žinoma kaip autobusų gamintojų, o vėliau automobilių pardavėjų gatvė.
XIX amžiuje toje gatvėje net 41 pastatą užėmė su transportu susijusios firmos. Nesunku atsekti liudijimų, jog su transportu susijusios veiklos Long Acre būta ir gerokai anksčiau nei atsirado automobiliai. Ant vieno namo yra informacinė lentelė, jog jame 1760–1833 metais buvo žirgais traukiamų dvirãčių vežimaičių dirbtuvės, pirmos tokios Jungtinėje Karalystėje.
Paklausta, ar galime daryti prielaidą, jog tas ratas ir galėjo būti nuo dvirãčio vežimaičio, muziejininkė nesiryžo to patvirtinti.
„Iš nuotraukų sunku spręsti, kiekvieną eksponatą reikia gerai apžiūrėti gyvai. Gali atrodyti, kad tarp krūvos daiktų nieko ypač vertingo nėra, bet ėmęs kiekvieną daiktelį kiloti, gali surasti ir netikėtumų“, – sakė specialistė.
Prierašai po nuotraukomis:
1. Iš griaunamos sodybos atsigabentas ratas tikrai gamintas Londone, pagal įrašą jo viduryje muziejininkai net atsekė gatvę, kurioje tikriausiai ir buvo dirbtuvė.
2. D.Griciūnienei gražu viskas, kas primena krašto istoriją, todėl senienas rinko su dideliu užsidegimu.
3. P.Griciūnas renkant senienas ir puoselėjant aplinką talkinti nebegali, tad žmonai padeda patarimais.
4. Ant pačių supilto kalnelio išrikiuota senų mašinų eilė dabar yra tikra egzotika, tik nuo kelio tos kolonos nesimato, reikia šeimininkų įsiprašyti į teritoriją.
5. Tarp visokių lobių yra ir kelioninės skrynios, ir sviesto muštokė.
6. Šiame kampelyje sudėlioti buities rakandai, naudoti kaimiečių namuose.
7. Įdomi ir tarpukario laikų vyriškų bei moteriškų batų kolekcija.
8. Už įspūdingo akmens matyti iš gretimo kaimo atsitempta senovinė klėtis, perdirbta į pirtį.
A.Švelnos nuotraukos