Prašmatnumas be blizgučių
Tiltagaliai, Panevėžio rajone, Kalėdoms ruošiasi tyliai ir santūriai.
Kultūros namuose jokie renginiai nevyksta, bet darbuotojos šventinę nuotaiką vis tiek sukūrė, adventiniais vainikais ir kalėdinėmis puošmenomis žmones kviečia grožėtis pro langą.
Ant kultūros centro palangių išrikiuoti subtilūs tiltagalietės Audronės Jakužienės kūriniai.
Nykštukai, meškiukai, žvaigždės ir įvairios meniškos kompozicijos padarytos iš natūralių, čia pat, dažniausiai savų namų kieme, augančių medžiagų. Jie neturi jokių dirbtinių blizgučių, bet atrodo labai puošniai.
Grožis gimsta siuvėjos rankose
Tiltagalietė 48 metų A.Jakužienė pagal profesiją yra siuvėja, tačiau ja nė dienos nedirbo.
Kai baigė Kauno buitininkų mokyklą, buvo pats prekybos dėvėtais drabužiais klestėjimas, tad pas siuvėjas niekas nebėjo.
„Jei dabar reikėtų siūti, tektų mokytis iš naujo“, – šypsosi moteris.
Jau 14 metų A.Jakužienė dirba kultūros namuose, rūpinasi patalpų švara ir tvarko nemažą teritoriją.
Kai turi atliekamo laiko, sėda prie pamėgtų rankdarbių.
Įvairiausias šventines puošmenas ji ėmė kurti prieš dvejus metus.
„Visko pradžia buvo pas mus vykstantys rudeniniai madų festivaliai, kuriuose jaunimas rodė, ką sugeba padaryti iš gamtinių medžiagų. Iš pradžių padėjau vaikams jų sumanymus įgyvendinti, o paskui ir pati įnikau į tas įdomybes“, – sako ji.
Meškiukas iš kačiukų ir kitos gudrybės
Pagrindinės medžiagos, iš ko meninę gyslelę turinti moteris sudėlioja visokias grožybes, yra labai paprastos: medžių žievė, pušų ir maumedžių kankorėžiai, nuo gyvatvorių nukarpytos rausvos šakelės, liaunos beržų šakos, dar riešutų kevalai, gilės, kaštonai, kavos pupelės, samanos, džiovintos uogos ir žolynai bei natūralus špagatas, kurio nusiperka statybinių medžiagų parduotuvėje.
„Šiemet aptikau mažyčių dekoratyvinio ąžuolo gilių, jos kitokios nei įprastos, dailesnės“, – džiaugiasi tiltagalietė.
O štai pilkas pūkuotas meškiukas padarytas iš gluosnių kačiukų. Jų moteris prisirinko pavasarį, skynė vos pradėjusius skleistis ir džiovino.
Kačiukais dekoravo ir iš raudonų žabelių sudėliotą eglutę, ir adventinį vainiką. Kad pūkeliai nenubyrėtų, viską apipurškė plaukų laku.
Ypač puošnus vainikas išėjo iš mažųjų gilių ir iš riešutų kevalų padarytų gėlių. Kito vainiko pagrindo, susukto iš plonyčių beržo šakelių, nepaslėpė po dekoru, paliko koks yra, tik viename šone iš kankorėžių sukomponavo akcentą.
Žiemos puokštėms ji dažnai naudoja ir savam kieme augantį spygliuotąjį bandrenį. Skina, kol dar ne visai išsiskleidęs. Melsvai pilki dyglių kamuolėliai – ir natūralūs, ir kartu labai dekoratyvūs.
Pomėgio nenori paversti verslu
Moteris grožybes iš gamtos medžiagų kuria ne tik Kalėdoms, yra dariusi keisčiausių gėlių iš laukų smilgų, iš prinokusių varpų ir kitokių augalų. Tie suvenyrai dovanojami įvairių renginių kultūros centre dalyviams.
Į kūrybinį procesą įtrauktas ir sutuoktinis Gintaras Jakužis, ir abu sūnūs, moksleivis ir studentas.
„Vaikai žino, kad visokius šapus renku, nuėję į mišką ir šakelių, ir samanų ar kankorėžių parneša“, – sako moteris.
Vyras gi pakarpo nebereikalingų elektros laidų, jie naudojami kai kurioms kompozicijoms, pavyzdžiui, medeliams. Tokiam darbeliui į medinį vazonėlį pilama šlapio gipso, į jį kišamas laido galas, kai gipsas sustingsta, storas laidas išlenkiamas kaip reikalinga, tada apsukamas špagatu, o ant kito jo galo tvirtinama kokia nors kompozicija.
Ne vienas, pamatęs labai dailiai ir skoningai padarytus tiltagalietės kūrinius, skatino juos pardavinėti internetu.
„Nieko nesu pardavusi, tik dovanoju. Jei prekiaučiau, būčiau priversta kasdien suvenyrus daryti. Tada gal atsibostų. O dabar prie rankdarbių prisėdu tik tada, kai noriu, kai yra įkvėpimas“, – moteris sako nenorinti pomėgio paversti verslu.
"Panevėžio kraštas", 2020 12 08