Ryžtas veiduose – tas pats
„Ukrainos ir mūsų partizanų kova tokia pati, prieš tą patį priešą. Ir netgi dabar šalį nuo agresorių nuožmiame kare ginančių ukrainiečių veiduose – tas pats ryžtas. Skiriasi tik drabužiai ir ginklai“, – įsitikinęs žinomas Panevėžio fotomenininkas Stanislovas Bagdonavičius.
Iš senų, išsaugotų negatyvų jo darytų nuotraukų paroda „Panevėžio krašto partizanai: 1945–1953 metai“ atidaryta Panevėžio fotografijos galerijoje.
Šios fotografijos prieš 5 metus buvo pasiekusios dabar su Putino armija kovojančią Ukrainą ir rodomos Kijevo ginkluotųjų pajėgų nacionaliniame muziejuje. Apie panevėžiečio parodą buvo surengta mokslinė konferencija.
Atsidėkodami ukrainiečiai S.Bagdonavičiui dovanojo savo tautiečių partizanų nuotraukų.
„Ukrainiečiai norėjo, kad mūsų partizanų nuotraukas pamatytų kuo daugiau tautiečių, nes jos kelia ir palaiko kovinę dvasią. Todėl padarėme kopijas. Jos tokios pat kokybiškos kaip ir originalios“, – pasakojo fotomenininkas.
Dabar nežino, kur paroda
Originalios nuotraukos grįžo į Panevėžį, o kopijos ėmė keliauti per Ukrainą.
„Kad parodą pamatė įvairiuose miestuose, supratau iš padėkų, kurias atsiųsdavo nepažįstami žmonės per feisbuką ar elektroniniu paštu. Klausdavau, kur jie matė nuotraukas, ir ukrainiečiai minėdavo vis kitas vietoves. Bet dabar, prasidėjus karui, aš nežinau, kur jos yra“, – apgailestavo S.Bagdonavičius.
Panevėžiečiai parodoje išvys 30 fotografijų. Jų negatyvus prieš daugiau nei 3 dešimtmečius jam atnešė ir patikėjo buvęs partizanas.
S.Bagdonavičius sakė, kad daugelis iš nuotraukų žvelgiančių partizanų buvo sušaudyti arba paimti į nelaisvę ir nužudyti. Tik du iš jų – gyvi. Vienas atsėdėjo Vorkutos lageriuose, kitas – išdavęs kovos draugus slapstėsi Latvijoje. Kur jie dabar, fotografas nežino.
„Sąmoningai išrinkau ir pastarojo nuotrauką. Kai dar nežinojau, kad tai išdavikas, ir fotografiją parodžiau savo pažįstamam partizanui, šis tik akis nusuko. Po to pasakė tiesą. O nuotrauka – tokia graži! Net negera pasidarė“, – prisiminė.
Pašnekovas tęsė, jog partizanai būdavo kankinami, gąsdinami, kad nužudys jų šeimos narius, todėl, būdavo, ir neatlaikydavo.
Slėpė smaluotame bidone
Vienas iš negatyvų autorių – partizanas Antanas Žygas, slapyvardžiu Aptiekorius, – yra kone kiekvienoje nuotraukoje.
„Tik taip, kartu rizikuodamas su bendražygiais, galėjo kitus fotografuoti“, – aiškino pašnekovas.
A.Žygo negatyvuose – Žaliojoje girioje netoli Panevėžio kovoję partizanai. Pačiam fotografui likimas buvo negailestingas – jį suėmė, nuteisė ir sušaudė. Partizanų bunkerį susprogdino.
Tik štai stribai neįtarė, kad bunkerio dugne yra slėptuvė, o joje – smaluotas bidonas su negatyvais.
Krauju permirkusi žemė ilgus metus slėpė partizanų paslaptį, kol šie, grįžę iš lagerių, slėptuvę atkasė.
Kito partizanų ryšininko fotografo Kazio Juknevičiaus negatyvai, buvo manyta, sudegė per gaisrą.
Jie buvo paslėpti Kupiškio rajono Šepetos durpių fabriko laiptų turėkluose. Fabrike kilo gaisras, apdegė ir laiptai, todėl turėklai buvo pjaustomi ir ruošiami malkoms. Bet tuomet iš slėptuvės iškrito negatyvai. Darbininkas tyliai juos pakėlė ir įsidėjo į kišenę, taip išsaugodamas nuo sunaikinimo.
Filmavo pro buto langą
S.Bagdonavičius pasakojo apie savo draugą fotografą ukrainietį Andrejų, padėjusį jam surengti parodą Kijeve. Dabar, prasidėjus karui, jis išsiuntė vaikus į Lenkiją, o pats liko sostinės daugiabutyje su senais tėvais.
„Andrejus pro buto langą nufilmavo, kaip į kiemą įvažiuoja šiukšlių mašina. O juk gali būti, kad tai buvo paskutinis taikus vaizdas, kurį jis matė“, – svarstė pašnekovas.
Bičiulis jam sakė, kad Kijevo gat-vėse galima fotografuoti ar filmuoti tik turint specialius leidimus.
S.Bagdonavičius aiškino, kad tokie draudimai kaip tik įrodo, kokia atsakomybė tenka fotografams, kai vyksta karas – partizaninis ar toks atvirai kraugeriškas kaip dabar Ukrainoje.
„Daugiau nei 30 metų – lyg senas kareivis – saugau partizanų atminimą“, – kalbėjo.
Prierašai po nuotraukomis:
1. 2, 3. Partizanų nuotraukos padarytos iš slėptuvėse išsaugotų A.Žygo ir K.Juknevičiaus negatyvų.