Įžvelgia sąmoningą klasių mokyklose mažinimą
Panevėžio tarybos posėdyje valdantieji patvirtino klasių ir mokinių skaičius miesto mokyklose kitiems mokslo metams.
Rugsėjo pradžiai planuojama suformuoti 57 priešmokyklinio ugdymo klases, arba 2 klasėmis daugiau nei pernai, ir 428 bendrojo ugdymo klases, arba net 10 klasių mažiau nei prieš metus.
Opozicijos atstovas, konservatorius Ignas Gaižiūnas pasiūlė į sprendimo projektą įtraukti jo parengtas pataisas, tačiau valdantieji nubalsavo prieš.
I.Gaižiūno siūlymu „Vilties“, „Vyturio“ ir „Saulėtekio“ progimnazijose bei Pradinėje mokykloje reikėtų formuoti po 4 pirmąsias klases. Dabar šiose mokyklose numatoma formuoti tik po 3 klases.
„Kodėl mokykloms nebuvo leista formuoti daugiau klasių, jeigu pačios mokyklos jaučiasi galinčios pritraukti daugiau mokinių? Kodėl sąmoningai mažinamas klasių skaičius, kai pačios mokyklos nepritaria šitam mažinimui?“ – klausė konservatorius.
Rankoje – ministerijos raštas
Savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėja Silvija Sėrikovienė patikino, kad klasių skaičius mokyklose mažinamas, nes mažėja mokinių. Pasak vedėjos, šiemet rugsėjo 1-ąją į pirmąsias klases ateis per 100 vaikų mažiau nei pernai.
Valdininkės atsakymu nusistebėjęs I.Gaižiūnas pareiškė, kad į miesto mokyklas galima pritraukti mokinių iš rajono, o ne „tiesiog nukirsti kaip kirviu per galvą ir sumažinti klasių skaičių“.
Pasak jo, klasių sumažinimas ypač skausmingai atsilieps Pradinei mokyklai, neteksiančiai net ketvirtadalio pirmokų.
I.Gaižiūnas teigė, kad jam labai apmaudu, jog tarybos posėdyje buvo nubalsuota prieš jo siūlytas pataisas didinti pirmų klasių skaičius keturiose miesto mokyklose.
„Ypač turint omenyje tai, kad jūs, mere, savo neteisėtu potvarkiu ciniškai bandėte patvirtinti klasių skaičių ir atimti šią teisę iš tarybos. Šiandien mes pastatyti po faktu, kai klasių skaičius mokyklose sumažintas neteisėtai ir po laiko bandoma atsukti šitą dalyką“, – kalbėjo konservatorius.
Rankoje jis laikė švietimo, mokslo ir sporto viceministro raštą, patvirtinantį, kad meras savo potvarkiu neturi teisės tvirtinti klasių skaičiaus mokyklose.
„Matau, mere, kad jūsų politikos ir jūsų administracijos tikslas yra trumpuoju laikotarpiu sunaikinti miesto Pradinę mokyklą. Nes po kelerių metų tokiame pat tarybos posėdyje jūs sakysite, kad šitoje mokykloje nebėra mokinių. Jeigu jūs iš tikrųjų norite uždaryti kokią nors mokyklą, turėtumėte aiškiai tai pasakyti, o ne patyliukais mažinti klasių skaičius“, – pareiškė I.Gaižiūnas.
Merė kitaip „perskaitė“ įstatymą
Merė Loreta Masiliūnienė patikino, kad tyčia to niekas nedarė, tiesiog kitaip perskaitė įstatymą.
„Merė taip pat gali klysti, labai atsiprašau, bet pasitaisėme ir viską padarėme laiku. Tikrai nenaikinsime vienos ar kitos mokyklos tikslingai“, – patikino L.Masiliūnienė.
Taigi tuo pagaliau merė atvirai pripažino pažeidusi įstatymą.
Jau ankstesniame posėdyje I.Gaižiūnas pareiškė išsiaiškinęs, kad merė savo potvarkiu neteisėtai patvirtino klasių skaičių Panevėžio mokyklose, nes tai yra tarybos, o ne jos, kompetencija.
Tada naujoji miesto vadovė į oponento pasisakymą sureagavo tyla, o Švietimo skyriaus vedėja puse lūpų pripažino sprendimą neteisėtu ir pažadėjo pateikti jį tvirtinti tarybai artimiausiame posėdyje.
Tame posėdyje valdančiųjų atstovas, demokratas Lauras Jagminas pareiškė, kad likus dviem dienoms iki tarybos posėdžio skubos tvarka buvo sušauktas Švietimo, mokslo ir jaunimo reikalų komiteto posėdis dėl klasių skaičiaus miesto mokyklose ir mokinių skaičiaus klasėse nustatymo kitiems mokslo metams.
Nustebęs L.Jagminas pasiteiravo, kodėl šio klausimo nėra tarybos posėdžio darbotvarkėje.
„Kaip ir teisus, kaip ir neteisus“
Švietimo skyriaus vedėja ėmė aiškinti, jog sprendimo projektas buvo pateiktas per vėlai, kad jis atkeliautų į tarybą.
Tada ji ir išsitarė, kodėl nepateiktas sprendimas – ogi būtent dėl to, kad merė savivaliavo.
To vedėja, aišku, nepasakė, tik pareiškė, kad pasikeitus Vietos savivaldos įstatymui nebuvo išskirta, kad klasių skaičių lemia ne merė, o miesto taryba.
„Gegužės 13 ar 15 dieną buvo patvirtintas mero potvarkis, kuriame nustatytas maksimalus klasių ir komplekte esančių mokinių skaičius. Pasitarus su teisininkais nuspręsta kol kas palikti galiojantį mero potvarkį, bet birželio mėnesį eiti į tarybą ir pasitvirtinti su jumis“, – tada kalbėjo S.Sėrikovienė.
O kai I.Gaižiūnas ėmė piktintis merės savivale, vedėja keistai replikavo, kad jis yra „kaip ir teisus, kaip ir neteisus“.
„Mes irgi turėjom išaiškinimą dėl mero potvarkio, kreipėmės į ministerijos teisininkus. Atsakymas buvo toks: galima ir taip, galima ir taip. Sutvarkysime taip, kaip atrodo kitaip“, – tada išvis nerišliai išsireiškė S.Sėrikovienė.
Laukia ir skaudus vienos mokytojos atleidimas
Pradinės mokyklos direktorė Kristina Žaltauskienė sakė, kad ateinantiems mokslo metams jau suformuotos trys pirmokų klasės ir kad nieko pakeisti nebegalima. Apie tai per susirinkimus buvo informuoti ir būsimų pirmokų tėvai.
Direktorė teigė labai norinti, kad jų mokykloje vėl būtų keturios pirmokų klasės, tačiau tai priklauso ne nuo mokyklos, o nuo miesto savivaldybės.
„Kitąmet dėtume visas pastangas, kad suformuotume keturias pirmokų klases, jeigu savivaldybė sudarytų mums tokią galimybę. Iki šiol mums pavykdavo, bandome pritraukti vaikus iš rajono, teikiame pagalbą grįžusiems iš užsienio. Bet jeigu vaikų mieste realiai taip mažėja, mes jų nebeprigimdysime“, – kalbėjo K.Žaltauskienė.
Pasak pašnekovės, net ir vienos klasės sumažėjimas mokyklai atsiliepia labai skausmingai, nes mokykloje nebėra penktokų, šeštokų, septintokų ir aštuntokų.
„Klasės sumažėjimą pajausime ir finansiškai, be to, reikės atleisti vieną pirmokų mokytoją“, – sakė direktorė. Tačiau ji net apytiksliai negalėjo pasakyti, kiek mažiau pinigų gaus mokykla.
Šiemet Pradinę mokyklą lankė 366 vaikai, paskutinius savo mokslo metus joje baigė 92 ketvirtokai. Rugsėjį į tris klases ateis 69 pirmokai, o bendras mokinių skaičius mokykloje sumažės iki 343.
Prierašas po nuotrauka:
Panevėžio pradinėje mokykloje nuo rugsėjo bus formuojamos nebe 4, o tik 3 pirmokų klasės.
A.Švelnos nuotr.