Pusantros paros vyras praleido pelkyne
Pirmadienį popiet pasiklydęs ir pelkėtoje vietovėje įklimpęs neįgalus pusamžis Panevėžio rajono gyventojas galėjo nebegrįžti į namus.
Kone pusantros paros be maisto ir vandens prabuvusį nelaimėlį išgelbėjo artimųjų rūpestis. Apie dingusį brolį bendruoju pagalbos telefonu pranešė jo sesuo.
Negalią turintis vyras jau ir anksčiau išeidavo iš namų ir pasislėpdavo, bet artimiesiems pavykdavo jį surasti.
Tąnakt oro temperatūra laikėsi arti nulio, tad pareigūnai skubėjo paklydėlio ieškoti.
Kova už gyvybę vyko Daniūnų kaimo apylinkėse netoli Ramygalos.
Vyras iš namų išėjo ir pradingo pirmadienį popiet.
Panevėžio rajono tarybos narys, Daniūnų kaimo bendruomenės vadovas Valentinas Osipovas sakė matęs po apylinkes važinėjančius policininkus, paskui socialiniame tinkle perskaitęs žinią apie dingusį vyrą.
„Prieš kelerius metus jie atsikraustė. Kiek žinau, žmogus niekur nedirba ir iš namų retai išeidavo. Gyvena jis su artimaisiais“, – sakė bendruomenės vadovas.
Ieškoti paklydėlio pasitelkė pasieniečius
Keli policijos ekipažai suko ratus po apylinkes ir tikrino vietas, į kurias žmogus galėjo nuklysti.
Paiešką sunkino tai, kad vietovė yra miškinga ir pelkėta. Apsiavę guminiais batais pareigūnai klampojo po pelkynus. Paieškoje dalyvavo ir kinologas su šunimi.
Per naktį taip ir nepavykus surasti pradingėlio, kitą rytą buvo nutarta kreiptis pagalbos į sraigtasparnius turinčius pasieniečius.
Iš paukščio skrydžio apžvelgę teritoriją pasieniečiai po beveik valandą trukusios paieškos aptiko pelkynuose įklimpusį pradingėlį. Nuo namų jis buvo nuklydęs maždaug pustrečio kilometro.
„Skrisdami virš pelkėto miško, pareigūnai pastebėjo ieškomą žmogų. Nurodytos vietos koordinatės buvo perduotos policininkams, jie pasiklydusį vyrą pargabeno namo“, – sakė Valstybinės sienos apsaugos tarnybos atstovas Giedrius Mišutis.
Kaip sakė Panevėžio policijos atstovė Odeta Jukniūtė, nelaimėliui medikų pagalbos neprireikė.
Pradingo keturkojis pėdsekys
Tačiau per paiešką pradingo policijos 6 metų tarnybinis šuo Rokis.
„Gavęs komandą šuo bėga į priekį ir ieško aplinkui. Miške buvo triukšminga – skraidė sraigta-
sparnis, netoliese dirbo traktoriai, be to, pro šalį prabėgo kažkoks laukinis žvėris. Matyt, šuo jį nusivijo“, – paaiškino atstovė, kodėl keturkojis pėdsekys nuklydo tolyn nuo kinologo.
Tarnybinis šuo vilkėjo juoda policijos liemene su šviesą atspindinčiu oranžiniu antkakliu. Tačiau žmonių paieškas vykdantys keturkojai GPS sekiklių neturi.
Pareigūnai ne tik vylėsi, kad dresuotas šuo sugebės rasti kelią į komisariatą, bet ir patys jo ieškojo. Buvo išplatintas pranešimas, kad pamatę palaidą šunį žmonės neišsigąstų.
Vienas vietos gyventojas patarė kinologui pradingusio šuns paieškoti netoli esančioje pamiškėje. Nurodytoje vietoje pareigūnas savo keturkojį partnerį ėmė garsiai šaukti vardu. Netrukus Rokis pievomis atbėgo pas šeimininką. Šuo buvo sveikas. Nuo dingimo vietos jis buvo nuklydęs apie 3 kilometrus.
Daugiausia darbo rudenį
Paprastai į orą sraigtasparnis keliamas tuomet, kai policijai nepavyksta surasti pradingėlio apžiūrint teritorijas pėsčiomis ir automobiliais.
„Tai būna paskutinė viltis“, – neslėpė pasieniečių atstovas.
Iš oro galima apžvelgti didelius plotus. Sraigtasparnis aprūpintas specialia įranga, leidžiančia žmonių ieškoti tiek dieną, tiek naktį. Termovizorius reaguoja į skleidžiamą šilumą.
Paprastai įgulą sudaro pilotas ir operatorius, stebintis teritoriją skenuojančius prietaisus.
Per metus tokių pagalbos prašymų pasieniečiai sulaukia keliasdešimt. Paprastai tenka ieškoti rudenį miškuose pasiklydusių grybautojų ir uogautojų. Taip pat pasitaiko, kad pradingsta ligoti, negalią turintys žmonės.
„Didžioji dalis paieškų baigiasi sėkmingai – žmonės randami gyvi, bet pasitaiko, kad ir nepavyksta rasti“, – sakė G.Mišutis.
Prierašai po nuotraukomis:
1. Per žmogaus paiešką miške pradingusį tarnybinį šunį pareigūnai surado tik kitą dieną.
2. Paieškoje dalyvavusiems pareigūnams teko klampoti po pelkėtą mišką.
Panevėžio policijos ir VSAT nuotraukos