Į kiemą – su guminiais batais
„Gyvenu kaip varlė baloj“, – skundžiasi Panevėžyje, privačiame name Pušaloto gatvėje už geležinkelio viena gyvenanti 83 metų Emilija Kuprinskienė.
Moters namas stovi žemumoje, todėl smarkiau palijus vanduo plūsta į jos kiemą ir jį apsemia.
„Anądien lietus pylė kaip iš kibiro, kiemas greit patvino, vaikščioti galėjau tik apsiavusi guminius batus. Žiemą čia būna pusnys sniego, kai jis tirpsta, vėl visur vanduo“, – verkdama kalbėjo senolė.
Apsilankius korespondentams moters kieme dar tebetelkšojo balos, bet vanduo jau buvo nuslūgęs, nes po liūties jau buvo praėjusios dvi dienos.
Tokiomis sąlygomis E.Kuprinskienė teigė gyvenanti jau keliolika metų, kai verslininkai netoliese kiek aukščiau pasistatė degalinę. Padėtis dar pablogėjo, kai remontuojama Pušaloto gatvė dar labiau buvo sukelta ir nuolydis link jos namo pasidarė dar didesnis.
Metalinė dėžė pilna vandens
Gatvėje neįrengti lietaus vandens surinkimo šulinėliai, šioje gatvės pusėje neiškasti ir grioveliai vandeniui nutekėti, todėl po smarkaus lietaus senutės namas atsiduria savotiškoje saloje.
Iki metalinio garažo, kur sukrautos malkos, ir šalia stovinčios lauko tupyklos E.Kuprinskienei po lietaus irgi reikia bristi per vandenį.
Namo kambarių vanduo neužlieja, tačiau rūsyje esanti metalinė dėžė, į kurią, pasak moters, telpa 50 kibirų vandens, jau pilna. Senutė laukė, kad sūnus atsivežtų siurblį ir vandenį išpumpuotų.
Prie E.Kuprinskienės namo jau seniai yra atvesti miesto vandentiekio ir nuotekų tinklai, tačiau moteris prie jų taip ir neprisijungė.
„Gerai būtų namie turėti vandenį ir kanalizaciją, bet už prijungimą labai brangiai reikia mokėti. Iš kur man, pensininkei, gauti tiek pinigų?“ – teigė vyrą prieš 40 metų palaidojusi senolė.
Gyventi pas sūnų dar nenori
Prie pat gatvės ji turi išsikasusi šulinį, bet vanduo jame rudas kaip kava ir maistui netinkamas. Praustis ji važiuoja pas taip pat Panevėžyje gyvenančius seserį arba sūnų.
Keletą kibirų švaraus vandens iš kitoje gatvės pusėje gyvenančio kaimyno šulinio E.Kuprinskienei atneša aplankyti atvykę sesuo ir sūnus su marčia. Jie atveža ir maisto, kitų reikalingų produktų.
„Anksčiau autobusu dar nuvažiuodavau iki parduotuvės prie Geležinkelio stoties. Dabar jau nebeturiu sveikatos, du kartus buvau ligoninėj“, – kalbėjo E.Kuprinskienė.
Senolė teigė, kad dar geba pasirūpinti savimi, todėl kol kas nenori kraustytis gyventi pas sūnų.
„Svečiuose pas sūnų man būna labai nuobodu, žmonių nepažįstu. O čia gyvenu jau 60 metų ir prie visko pripratau. Bet einu vis senyn, kada nors reiks ten kraustytis“, – teigė E.Kuprinskienė.
Miesto valdžiai dėl dažnai užtvindomo kiemo moteris nesiskundė, nes, kaip pati sako, sausesniais metais nebūna ir vandens.
Viltis – tik pėsčiųjų takas
Miesto savivaldybės Statybos skyriaus vedėjas Darius Linkonas sakė, kad Pušaloto gatvėje nuo pat jos nutiesimo sovietmečiu nebuvo įrengti lietaus vandens surinkimo šulinėliai.
Ir dabar šių šulinėlių neplanuojama įrengti. Norint tai padaryti, aiškino vedėjas, reikėtų atlikti tokį pat darbą kaip Smėlynės gatvėje: viską iškasti, išardyti, tada sukloti drenažo ir lietaus vandens surinkimo tinklus.
Papildoma problema – Pušaloto gatvėje nėra kur prijungti lietaus nuotekų srautų, nes artimiausias kolektorius yra maždaug už kilometro Šiaurinėje gatvėje.
D.Linkonas tikino, kad prieš keletą metų Pušaloto gatvėje paklojus naują asfaltą gatvė vietomis pasikėlė aukštyn ne daugiau kaip 2–3 centimetrais. Kiti šios gatvės remonto darbai nebuvo atliekami.
„Tos moters kiemas, kaip ir kiti namai toje vietoje, yra gerokai žemiau gatvės, vanduo kažkur juk turi dėtis“, – pripažino valdininkas.
D.Linkonas svarstė, kad šią problemą bent iš dalies galbūt išspręs Pušaloto gatvėje nuo geležinkelio pervažos iki miesto ribos po metų ar dvejų atsirasiantis pėsčiųjų ir dviračių takas. Įrengus sankasą, vanduo nuo gatvės nebebėgtų į kiemus.
Prierašai po nuotraukomis:
1. Moters namas Pušaloto gatvėje stovi žemumoje, todėl smarkiau palijus vanduo plūsta į jos kiemą.
2. Po smarkios liūties panevėžietės E.Kuprinskienės kieme, per kelis metrus nuo namo, atsirado didžiulė bala.
3. Kambarių lietaus vanduo neužlieja, nes subėga į rūsyje pastatytą didelę metalinę dėžę.
4. Šalia Pušaloto gatvės esančiu taku per balas tenka važinėti ir dviratininkams.
5. E.Kuprinskienė dar geba pasirūpinti savimi ir kraustytis pas sūnų kol kas nenori.
6. Atsinešti malkų iš garažo irgi reikia bristi per vandenį.
A.Švelnos nuotraukos