Suvarytų į getus ir izoliuotų?
„Klausant gėda už jus. Nuo kada pradėjote rūšiuoti žmones?“ – per Biržų rajono tarybos posėdį neišlaikė socialdemokratų atstovas gydytojas Nerijus Ubartas.
Jam pritarė konservatoriai Irutė Varzienė ir Dalius Barkauskas. Jie stebėjosi ir piktinosi, kad kai kurie politikai, sprendžiant pagal pasisakymus, neįgaliuosius suvarytų į getus, izoliuotų ir paslėptų.
Labiausiai prieš neįgaliųjų namus pasisakė „Biržų atgimimas“ ir valstietis Audrys Šimas.
Emocijos per kraštus liejosi tarybos nariams svarstant galimybę statyti du neįgaliųjų grupinio gyvenimo namus Biržuose, Latvygalos ir Pavasario gatvėse.
Juose apsigyvens psichikos ar intelekto negalią turintys biržiečiai, daugiausia – po 10. Bendra projekto suma sieks daugiau kaip 2 milijonus eurų iš Europos Sąjungos fondų, o savivaldybė prisidės 302 tūkstančiais eurų.
Valdančiųjų balsais buvo nuspręsta statyti abu namus ir dabar bus kreipiamasi dėl paramos.
Latvygalos gatvė jau liūdnai nuskambėjo prieš 5 metus, kai gyventojai sukilo prieš bendruomeninių vaikų globos namų statybą. „Panevėžio kraštas“ tuomet rašė, kaip jie be gailesčio atstūmė ir taip jau likimo nuskriaustus vaikus, o tuometis meras Vytas Jareckas jų spaudimo neatlaikė – atsitraukė.
Siūlė net iškelti į Likėnus
Pasisakydamas prieš neįgaliųjų namus „Biržų atgimimo“ narys Liutauras Variakojis posėdyje užgriebė plačiau: kritikavo, jo žodžiais tariant, „naują madą“ į visuomenę ir mokyklose į klases integruoti „kitokius“ žmones. Esą vienoje iš miesto mokyklų mokinys „nusimovė kelnes ir pasiūlė klasiokams pačiulpti“. Politikas klausė, kaip rengiamasi apsaugoti ir turistus nuo panašių išsišokimų.
Meras Kęstutis Knizikevičius atsakė, kad neadekvačiai besielgiančių žmonių buvo ir bus, o neįgaliuosius globos namuose prižiūrės personalas.
N.Ubartas kalbėjo, kad ligoninėje tenka išvysti panašių vaizdų, o tokį elgesį dažnai lemia alkoholis.
Vytautas Juška klausė, kodėl neįgaliesiems statomi nauji namai? Argi negalima tam panaudoti apleistų vaikų darželių patalpų? Jam antrindama darbietė Alė Pocienė siūlė neįgaliuosius įkurdinti Likėnuose.
Strateginio planavimo ir turto valdymo skyriaus vedėja Zita Marcinkevičiūtė aiškino, kad savivaldybė neturi tinkamų laisvų pastatų nei mieste, nei priemiestyje. Grupinio gyvenimo namuose įsikurs tik grupelė neįgaliųjų.
Netinka jų iškeldinti ir į kaimą. Likėnuose esantis laisvas statinys priklauso Turto bankui, reikėtų jį pirkti arba pasiūlyti lygiaverčius mainus.
Be to, siekiama, kad neįgalieji gyventų ir gerai jaustųsi šalia kitų žmonių.
„Tokius namus“ – į Kaštonus!
„Padarėme pėsčiųjų tiltą, kuriuo galėtų važiuoti tankai. Juo vaikšto daug turistų. Ar jų neatbaidysime?“ – keistais palyginimais posėdžiautojus gąsdino A.Šimas.
Jis gyrė per komitetų posėdį kažkieno ištartą siūlymą „tokiems namams“ skirti atskirą rajoną. Ir nuo savęs pridėjo, kad Biržų Kaštonų rajone jau veikia Savarankiško gyvenimo namai, tad esą ir neįgaliuosius tiktų ten įkurdinti.
Kęstutis Isakas ir Indra Drevinskaitė priekaištavo, kodėl valdžia nepasikalbėjo su vietos gyventojais, negavo jų pritarimo.
Jiems buvo atsakyta, kad susitikimai su gyventojais vyks parengus projektinius siūlymus.
K.Isakas tęsė, kad žmonės jau pradėjo rinkti parašus ir politikų sprendimą blokuos teisme. Kai apie teismus prabilo ir L.Variakojis, Z.Marcinkevičiūtė nusistebėjo, kažin ką gyventojai galėtų skųsti teismui, jei nepažeidžiamas nė vienas teisės aktas?
K.Knizikevičius pridėjo, kad žemė yra valstybinė, o namai bus statomi atsižvelgiant ne į mažos grupelės nuomonę, o į bendrą rajono požiūrį.
Jis priminė, kad vaikų nepriėmę Latvygalos gatvės gyventojai vėliau dėl to gailėjosi ir tikino buvę dezinformuoti.
Nepalaikė net partietis
A.Šimas vis vien spyrėsi, kad galbūt geriau naudotis kitų rajonų paslaugomis ir ten apgyvendinti savus neįgaliuosius.
Meras ir Audronė Garšvaitė aiškino, kad neįgalieji turi gyventi savo rajone, juk artimieji norės su jais dažniau matytis.
Liberalas Justas Greviškis klausė, argi neįgalieji mažiau lygūs nei visi kiti, kad siūloma juos kažkur nugrūsti ir kaip sovietmečiu paslėpti nuo žmonių akių?
A.Šimui prieštaravo net jo partietis Tomas Četvergas – kvietė nebijoti negalią turinčių žmonių.
„Nepasakoma tiesa, kodėl nenorima neįgaliųjų Latvygalos gatvėje. Ar diskusijoje turėtų dalyvauti tie politikai, kurie ten gyvena patys, jų artimieji arba kurių vaikai galbūt netoliese statosi namus?“ – prabilo I.Varzienė, bet neįvardijo konkrečių pavardžių.
Ji patikino, kad gyventojų apklausa, kurios taip reikalauja „Biržų atgimimas“, būtų žeminanti, stigmatizuojanti ir skaldanti. Taip pat ji klausė, ką duotų pokalbiai su žmonėmis, kurie nesutinka, kad gatvėje būtų apgyvendinti neįgalieji? Nieko, nes jei nesutinka, tai ir vėliau nesutiks.
A.Šimas toliau piktinosi, kad apie statybas nori žinoti ir tie, kas statosi namus, ir tie, kas nesistato. Taip jis aiškiai reagavo į I.Varzienės repliką apie politikus, kurie Latvygalos gatvėje gyvena patys arba jų artimieji, vaikai galbūt netoliese statosi namus. Ir lyg tarp kitko metė, kad nežino, ar Latvygalos gatvėje namus šiuo metu apskritai kas nors statosi.
Tyliai ištraukė kortelę, bet niekur neišgaravo
Už sprendimo projektą balsavo 16 politikų. Trys tarybos nariai: L.Variakojis, Vidas Eidukas ir V.Juška balsavo prieš, o I.Drevinskaitė, A.Pocienė, K.Isakas susilaikė. Susilaikymo balsai skaičiuojami kaip prieš.
A.Šimas bandė pergudrauti visus, bet sakoma, kad ir gudri višta pauodegį išsidilgina. Politikas visai nebalsavo. Jis ištraukė savo tarybos nario kortelę, nors pats neišgaravo – liko sėdėti vietoje.
Tai neliko nepastebėta. D.Barkauskas pastebėjo, kad jau ne pirmą sykį tarybos nario kortelė patyliukais ištraukiama.
Pagautas už rankos A.Šimas piktinosi, kad posėdį vesti turi ne kažkoks tarybos narys, o meras.
„Aš ne „kažkoks“, o Etikos komisijos narys“, – atrėžė konservatorius D.Barkauskas.
Tarybos sekretorė Neringa Balčiūnienė paaiškino įstatymą: kortelę ištraukiantis politikas privalo garsiai pasakyti, kad išeina iš posėdžių salės, ir išeiti.
Bus neįgaliųjų kaimynai
Per rajono tarybos posėdį taip ir nebuvo garsiai įvardyta, kodėl keli politikai taip aršiai priešinasi neįgaliųjų apgyvendinimui Latvygalos gatvėje 10J. Nors užuominų buvo net labai aiškių.
Redakcijos duomenimis, šioje gatvėje, prie upės, gyvenantys L.Variakojis ir jo tėvas nuo neįgaliųjų atsidurs tik per kaimyninį sklypą. O Latvygalos ir Malūno gatvių kampe namą statosi A.Šimo duktė. Jo samprotavimas posėdyje, kad Latvygalos gatvėje dabar niekas namų gal nesistato, greičiausiai reiškė tai, kad jo dukters namo adresas bus ne Latvygalos, o Malūno gatvė. Tas vieno aukšto, bet platus namas nuo neįgaliųjų bus atitolęs per kokius 200 metrų.
Ne šalia, bet ir ne per toliausiai, Ramiojoje gatvėje, gyvena I.Drevinskaitės tėvai.
Skerdykla buvo ir baisiau, ir kur kas pavojingiau
Bet yra ir visai kitaip į šį reikalą žvelgiančių biržiečių.
Štai Latvygalos gatvėje užaugęs ir čia motiną dažnai lankantis Pačeriaukštės seniūnas Aurimas Frankas anksčiau neprieštaravo planuotai bendruomeninių vaikų globos namų statybai, o ir dabar nemato nieko blogo, kad bus apgyvendinti neįgalieji.
„Turime susitaikyti su tuo, kad yra ir tokių žmonių – našlaičių, neįgaliųjų – turime juos priimti“, – svarstė pašnekovas.
Jis mano, kad dėl valdžios planų gatvės gyventojai nepatenkinti tik dėl to, kad jiems tiksliai nepasakoma, kas šiame name gyvens, kokia bus neįgaliųjų priežiūra, kas bus už juos atsakingas.
„Man kur kas absurdiškiau atrodo, kad anksčiau tokioje gražioje vietoje veikė skerdykla. Kiaulės ir galvijai buvo skerdžiami, skrodžiami, kailis diriamas... Vegetarams tokia kaimynystė išvis turėtų būti tikras siaubas“, – svarstė A.Frankas.
Skerdyklą galop iškėlė, bet liko 3 didžiulės talpyklos, į kurias subėgdavo gyvulių žarnos ir kraujai.
„Kai talpyklų neištuštindavo, vasaromis buvo kvapai ojojoj, o musės ohoho!“ – vaizdingai prisiminė pašnekovas.
Kurį laiką talpyklos stovėjo atviros. Gyventojai sujudo – nuogąstavo, kad koks nors vaikas į jas įkris ir nuskęs. Bet talpyklos tebestovi, tik gyventojų iniciatyva uždengtos blokais.
Skerdyklos teritorija yra privati. Namas neįgaliesiems bus statomas buvusios skerdyklos teritorijos kampe – nedidukas valdiškas sklypas tarsi įsipaišęs į tą teritoriją.
„Aplaidumo šiame rajone daug“, – apgailestavo A.Frankas.
Jis pasidžiaugė bent tuo, kad pastačius naują vingiuotą, biržiečių ir turistų pamėgtą tiltą, pagaliau tvarkoma ir Latvygalos gatvė. Mat kelias Astravo dvaro link eina kaip tik per ją.
Butuose gyvens ir po du
Paklaustas, kodėl namams neįgaliesiems statyti buvo pasirinkti būtent šie sklypai Latvygalos ir Pavasario gatvėse, K.Knizikevičius pradėjo nuo to, kad ieškojo laisvų valstybės sklypų, tinkamų tokioms statyboms. Namai bus po 230 kv. metrų. Juose gyvenantys neįgalieji tvarkysis savo būstą, gaminsis valgį. Jiems pagelbės socialinė darbuotoja, tik dar neaišku, ar darbo valandomis, ar visą parą.
Taigi rajono valdžia išsirinko 4 tinkamiausius sklypus ir juos aprodė atvykusiems Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovams. Visi vieningai nutarė, kad šie du sklypai patys geriausi. Latvygalos gatvėje sklypas yra daugiau nei 15 arų, Pavasario gatvėje – apie 26 arus.
Pastarasis dar formuojamas, todėl neturi adreso.
O Latvygalos gatvės sklypas – tas pats, kuriame buvo planuota pastatyti globos namus vaikams.
Be šių dviejų namų, dar bus perkami 5 butai – 2 kambarių po 50 kvadratinių metrų. Gyvens po du neįgaliuosius, galinčius savarankiškai tvarkytis. Socialinė darbuotoja tiktai patikrins, ar jie nepritrūko maisto, ar sumokėjo mokesčius, ar pinigus leidžia protingai.
Pavyzdys – kitas „pencionatas“
Vakar gavome atsakymą iš L.Variakojo. Į vienintelį klausimą, ar jis prieštaravo neįgaliųjų namų statybai Latvygalos gatvėje todėl, kad čia gyvena ir jis, ir jo tėvas, politikas atsakė itin ilgu tekstu, nevengdamas ir savireklamos, bet praleisdamas temą apie jo ir tėvo gyvenimą šioje gatvėje.
L.Variakojis dabar jau rašė visai kitaip nei kalbėjo posėdyje. Jis teigė, kad neįgaliesiems reikalinga rami aplinka, o jos naujojoje vietoje nebus, nes daug turistų.
„Sklypas randasi buvusios gyvulių skerdyklos teritorijoje, per kurią dažnai tekėdavo šudai su krauju... Stovi didžiulis apleistas, griūvantis vaiduoklis pastatas, toliau garažai, nei ežero nei upės nesimato“, – rašo L.Variakojis.
Dar politikas siūlė imti pavyzdį „iš Skemų pencionato“, esą ten yra visa struktūra.
Visiškai išpeikęs sklypą, kaip esantį siaubingoje vietoje, L.Variakojis vis dėlto pasiūlo jį parduoti aukcione ir gautus pinigus panaudoti projektui.
Toliau L.Variakojis dėsto, kad vietos valdžiai trūksta „metamatinių“ žinių. Mūsų skaitytojai gi patys nuspręs, ar L.Variakojui netrūksta gimtosios kalbos žinių, nes jo raštą citavome netaisydami šiurkščių kalbos klaidų. Tik pataisome, kad Skemų pensionas buvo sovietmečiu, dabar yra Skemų socialinės globos namai.
Toliau manipuliavo dviejų gatvių pavadinimais
A.Šimas, kalbėdamas su korespondente, telefonu pirmiausia užginčijo, kad kortelę visiems balsuojant ištraukė teisėtai, nors tą įrodančių teisės aktų nenurodė.
Paklaustas, ar neįgaliųjų namui prieštarauja ir netgi nebalsavo, nes netoliese namą statosi jo paties dukra, valstietis aiškiai susierzino ir pareiškė, kad Latvygalos gatvėje nesistato. Į klausimą, ar ir Malūno gatvėje nesistato, atšovė, kad turėtume jo dukters ir klausti, o tada išjungė telefoną.
I.Drevinskaitė į klausimą, ar ji už neįgaliųjų namų statybą nurodytoje vietoje nebalsavo todėl, kad jos tėvai gyvena netoliese, atsakė, kad balsavo taip, kaip buvo nusprendusi, ir motyvus išdėsčiusi jų frakcija.
Biržų gyventojų peticijos su parašais prieš neįgaliųjų namus Latvygalos gatvėje, kaip patikino rajono meras K.Knizikevičius, iki vakar savivaldybei dar niekas nebuvo įteikęs.
Prierašai po nuotraukomis:
1. 2. Iškart už tilto, Latvygalos gatvėje, gyvena Variakojai: kairėje tėvas, dešinėje – sūnus. L.Variakojis per rajono tarybos posėdį aršiai priešinosi neįgaliųjų kaimynystei.
3. A.Šimas išvedžiojo, kad jo duktė nestato namo Latvygalos gatvėje, bet apie Malūno gatvę kalbėti nesutiko.
4. Sklype, kur numatoma statyti namą neįgaliesiems, dabar pastatoma gatvės remonto technika.
5. Kad technika įvažiuotų į sklypo teritoriją, tvora buvo išardyta.
6. Tvarkoma Latvygalos gatvė šiuo metu nepravažiuojama, vyksta remonto darbai.
7. Vieta, kurioje stovės neįgaliųjų pastatas, dabar atrodo kaip džiunglės.
8. A.Šimas bandė gudrauti, kai balsuojant tyliai ištraukė savo kortelę.
9. L.Variakojis piktinosi „nauja mada“ integruoti „kitokius“ žmones.
10. I.Drevinskaitė paneigė, kad balsuodama susilaikė dėl to, jog jos tėvai gyvena netoliese.
A.Švelnos ir redakcijos archyvo nuotraukos