Įžvelgė korupcijos šešėlį
Rokiškį sudrebino skandalas, kai Specialiųjų tyrimų tarnyba paskelbė savo išvadas dėl rajono priešgaisrinės tarnybos, kuriai vadovauja Remigijus Sunklodas, įsigytų automobilių.
Išvadose teigiama, kad pirkimai buvo galimai organizuojami sudarant palankias sąlygas „Berautos“ bendrovei, galimai slapta teikiant papildomą informaciją apie pirkimams skirtas lėšas, parengiant palankias technines specifikacijas.
Taip pat teigiama, kad tarnybos vadovo sandoriai su „Berauta“ kelia piktnaudžiavimo, neteisėtų susitarimų rizikas dėl palankių sąlygų sudarymo jai laimėti gaisrinių automobilių, keleivinio mikroautobuso pirkimus.
„Nustatyti korupcijos rizikos veiksniai: galimai palankių sąlygų sudarymas konkrečiam tiekėjui laimėti viešuosius pirkimus, Rokiškio rajono priešgaisrinės tarnybos vadovo sandoriai su šiuo tiekėju ir jų neatskleidimas kelia ne tik piktnaudžiavimo, bet ir neteisėtų susitarimų rizikas“, – dėstoma dokumente ir rajono merui Ramūnui Godeliauskui siūloma įvertinti, ar tarnybos viršininkas gali toliau eiti šias pareigas.
Meras tada ėmėsi veiksmų – mėnesiui nušalino nuo posto tarnybos viršininką, bet prieš kelias dienas vis dėlto grąžino į darbą.
Pasiūlymams – tik 4 dienos
Įtarimai specialiesiems agentams sustiprėjo nustačius, kad „Berautos“ bendrovėje dirba R.Sunklodo sesuo. Nors ji neatlieka jokių svarbių funkcijų, bet jo privačių interesų deklaracijoje šis ryšys nenurodomas. Taip pat nenurodoma, kad jis pats vėliau sudarė naudotų transporto priemonių pirkimo sandorius su „Berauta“.
2021–2024 metais Rokiškio rajono priešgaisrinė tarnyba su „Berauta“ sudarė 5 sutartis, kurių vertė daugiau nei 5 tūkst. eurų – iš viso už 193 tūkst. eurų, ir 7 sutartis, kurių vertė yra iki 5 tūkst. eurų – iš viso už 8 tūkst. eurų.
2021 metų vasarą tarnybos viešojo pirkimo komisija nusprendė įsigyti iki 37 tūkst. eurų vertės gaisrų gesinimo automobilį. Paskelbus pirkimą, pasiūlymams teikti buvo skirtos tik mažiau nei 4 dienos. Pasak specialiųjų agentų, toks trumpas terminas rodo, kad tiekėjas jau turi turėti reikiamą automobilį. Antraip vargu bau užsienyje ar Lietuvoje galėtų jį rasti, rezervuoti ar nupirkti ir pateikti pasiūlymą pirkimui.
Aukcione dalyvavo tiktai „Berauta“. Nors maksimali pirkimo vertė dokumentuose nebuvo nurodyta, bet bendrovė pasiūlė tik 100 eurų mažiau – 36 900 eurų. Siūlomas automobilis atitiko visus reikalavimus: pagaminimo metus, variklio galią, vietų skaičių, maksimalų leistiną svorį. Pagal visa tai specialieji agentai nusprendė, kad pirkimas ir jo sąlygos veikiausiai buvo pritaikytos būtent „Berautai“. Kilo įtarimas, kad galbūt jai buvo atskleista neviešinta informacija apie maksimalią pirkimo vertę.
Pigiai nusipirko automobilį
Kitų metų pradžioje pasikartojo labai panaši istorija. Šįkart nutarta pirkti gaisrų gesinimo automobilį, kurio kaina iki 36 651 euro. Vėlgi pasiūlymams teikti – 4 dienos.
Aukcione dalyvavusi vienintelė „Berauta“ pasiūlė tik 151 euru mažesnę kainą nei viešai neskelbta maksimali suma. Ir šis siūlomas automobilis atitiko keltus reikalavimus.
Specialieji agentai padarė tą pačią išvadą – aplinkybės rodančios sąsajas su šia bendrove.
O tų pačių metų vasarą „Berauta“ paskelbė parduodanti hibridinį 2017 metų automobilį „VW Passat“. Jį nusipirko R.Sunklodas, įregistravo savo vardu. „Berauta“ deklaravo automobilį įsigijusi už 11 406 eurus, o R.Sunklodas jį įsigijęs už 11 800 eurų.
Bet specialieji agentai išsiaiškino, kad tokio automobilio rinkos kaina be PVM buvo 17 266 eurai, arba 20 892 eurai su PVM.
„Situacijos, kuomet pirkimas galimai palankiai vykdomas konkrečiam asmeniui, o po to perkančiosios organizacijos vadovas galimai perpus pigiau įsigyja automobilį iš pirkimą laimėjusio tiekėjo, o sandorio nėra deklaravęs privačių interesų deklaracijoje, kelia ne tik piktnaudžiavimo, bet ir neteisėtų susitarimų ir kyšininkavimo rizikas“, – rašoma išvadose.
Keturratis irgi įtartinai pigiai parduotas
2023 metų pradžioje nuspręsta įsigyti automobilį gesinimo medžiagoms, įrangai ir personalui vežti. Šįkart pirkimus vykdė iš savivaldybės administracijos darbuotojų sudaryta viešųjų pirkimų komisija.
Maksimali 50 tūkst. eurų pirkimo vertė nebuvo viešinama. Bet kaip tik tokios sumos pasiūlymą pateikė „Berauta“.
O jau pavasarį ta pati bendrovė paskelbė parduodanti 2011 metų keturratį. Jį nusipirko R.Sunklodas.
„Berauta“ deklaravo keturratį įsigijusi už 3 250 eurų, o R.Sunklodas jį įsigijęs už 3 400 eurų, mokėjo grynais pinigais.
Tų pačių metų pabaigoje buvo paskelbta apie keleivinio mikroautobuso tarnybai pirkimą. Numatyta didžiausia kaina – 20 tūkst. eurų. Savivaldybės administracijos darbuotojų komisijai pasiūlymus šįkart pateikė du tiekėjai: „Ridvijos“ uždaroji akcinė bendrovė – beveik 31 tūkst. eurų ir „Berauta“ – 20 tūkst. eurų. Pirmosios pasiūlymas atmestas dėl per didelės kainos, „Berauta“ laimėjo.
Vasarą „Berauta“ ėmė pardavinėti 2017 metų automobilį „VW Passat“. Bendrovė deklaravo jį įsigijusi už 8 156 eurus, o R.Sunklodas jį įsigijęs už 9 tūkst. eurų. Bet tokio automobilio rinkos kaina be PVM buvo 15 803 eurai, arba 19 120 eurų su PVM.
2024 metų pavasarį paskelbta apie naudoto gaisrų gesinimo automobilio pirkimą tarnybai, neviešinta kaina – iki 50 tūkst. eurų. Lygiai tiek ir pasiūlė vienintelė pasiūlymą pateikusi „Berauta“.
Tikino, kad su seserimi beveik nebendrauja
Korespondentės kalbinamas R.Sunklodas patikino besijaučiantis ramus, sąžiningas ir neprasižengęs. Jis sakė, kad savivaldybėje sudaryta darbo grupė nepatvirtino specialiųjų agentų įvardytų galimų prasižengimų, išskyrus vieną, kai buvo nupirktas per didelio svorio automobilis.
„Pirkimus vykdė administracijos darbuotojų komisija, bet aš neatitikimo reikalavimams nesužiūrėjau. Tai prilygsta švelniam darbo drausmės pažeidimui“, – aiškino rokiškietis.
R.Sunklodas tęsė, kad konkursai, apklausos dėl perkamų automobilių skelbiami viešųjų pirkimų informacinėje sistemoje ir daugeliu atvejų pasiūlymus išties teikė tik „Berauta“. Taip yra esą todėl, kad jos specializacija – gaisrinių automobilių pardavimas.
Kainos nesą paslaptis. Pirkimo dokumentuose jos neskelbiamos, bet nurodomos savivaldybės biudžete. Kiekvienas gali jas pasižiūrėti, taip pat ir „Berauta“.
R.Sunklodas įtikinėjo, kad su seserimi apie automobilių pirkimą nesitaria ir nekalba, nes jiedu beveik nebendrauja.
Esą nebent pasveikina vienas kitą per gimimo dieną.
Pateikė mašinų nuotraukas
„Berautos“ bendrovės savininkas ir direktorius Algirdas Bernatavičius sakė, kad buvo nuvykęs į Specialiųjų tyrimų tarnybą, pateikė paaiškinimus, informaciją, transporto priemonių nuotraukas.
„Visi jų įtarimai buvo su žodeliu „galimai“, o man paaiškinus situaciją – ir atmesti“, – tvirtino korespondentei.
Jis užtikrino, kad 4 dienos pasiūlymui pateikti yra logiškas laikas. Nes bendrovė siūlo tai, ką jau turi įsigijusi.
„Nevyksi į užsienį aukcionui ieškoti gaisrinės mašinos. Juk negali būti garantuotas, kad mūsų pasiūlymo neatmes. Nesiūlai to, ko neturi“, – kalbėjo A.Bernatavičius.
Jo bendrovė parduoda gaisrinius automobilius apie 7 metus. Bent jau Aukštaitijoje stiprių konkurentų nesą, o, pavyzdžiui, žemaičiai perka automobilius kitokių techninių parametrų.
„Mūsų kraštas ežeringas, todėl ieškome mašinų su mažesnėmis vandens cisternomis“, – aiškino, kodėl būtent jų mašinos atitiko keltus reikalavimus.
Paklaustas, ar neatsidėkojo R.Sunklodui pigiai parduodamas transporto priemones, pašnekovas tikino, kad tikrai ne.
Jos buvusios didelės ridos, su defektais, viena daužta ir neremontuota. Jų nuotraukas pateikęs specialiesiems agentams kaip įrodymą, kad pardavimo kaina buvo visiškai normali.
Be to, bendrovė parduodama transporto priemones R.Sunklodui uždirbo pelno. Jei būtų parduota į minusą, tik tuomet esą būtų galima įtarti atsidėkojimą.
Jis dar paaiškino, kad viską, kas kainuoja iki 5 tūkst. eurų, bendrovė parduoda imdama grynais pinigais, tai leidžia įstatymas.
Nuomonę paliko už durų
Sprendžiant šį klausimą, savivaldybės darbo grupei vadovavo vicemeras socialdemokratas Antanas Taparauskas. Jis sakė, kad nuspręsta R.Sunklodui skirti įspėjimą dėl viršininko jau minėto per daug sveriančio automobilio.
Paklaustas, kaip specialistai įvertino specialiųjų agentų įvardytuosius įtartinus pirkimo atvejus, A.Taparauskas atsakė, kad darbo grupė susidarė nuomonę, bet ji neoficiali ir liks už uždarų posėdžių durų. Įvertinti esą galinti tik teisėsauga.
O darbo grupė ieškojo darbo pažeidimų, ir tiktai – ne seniau nei prieš 3 metus galimai padarytų.
Medžiaga perduota prokuratūrai ir Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai.
STT atstovė korespondentei nurodė, kad po pirmo tyrimo buvo gautas Panevėžio apygardos prokuratūros pavedimas išnagrinėti papildomai gautą mero R.Godeliausko pranešimą ir priimti sprendimą dėl Rokiškio rajono priešgaisrinės tarnybos vykdytų naudotų gaisrų gesinimo automobilių bei keleivinio mikroautobuso viešųjų pirkimų.
Išnagrinėjusi gautą ir papildomai surinktą informaciją, STT priėmė sprendimą atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą. Tačiau ji atkreipė Rokiškio rajono savivaldybės vadovų dėmesį, kad būtina imtis korupcijos prevencijos priemonių.