Žino visi, net turgus
Pasvalio rajono savivaldybės koridoriuose – seksualinio priekabiavimo skandalas. Apie tai, kad kažkas prie darbuotojų kabinėjasi, per pastarąją opozicijos valandą viešai pasakė demokratė Neringa Trinskienė.
„Mane pasiekė žinia, kad savivaldybės administracijoje klesti seksualinio persekiojimo šmėkla. Pasidomėjau tuo išsamiau ir, įsivaizduokite mano nuostabą, pasirodo, tai vieša paslaptis. Žino visas Pasvalys, net turgus. Buvau šokiruota“, – gan žaismingu tonu pasakojo politikė.
Ji teiravosi savivaldybės administracijos direktoriaus konservatoriaus Povilo Balčiūno, kaip savivaldybėje užtikrinama smurto ir priekabiavimo prevencija, kokiais veiksmais užkardomos priekabiavimo apraiškos, kaip užtikrinamas pasiskųsti norinčio darbuotojo konfidencialumas, kokie ir kada vyko mokymai darbuotojams šiuo klausimu, o svarbiausia – kaip kontroliuojamas priedų ir premijų skyrimas.
„Tame pačiame turguje sužinojau, kad priedai priklauso nuo palankumo. Tad kaip vykdoma kontrolė?“ – į stovintį tribūnoje P.Balčiūną akis įsmeigė N.Trinskienė.
Šypsojosi ir kasėsi pakaušį
N.Trinskienės iškelta problema yra rimtas klausimas, bet per posėdžių salę nuvilnijo valiūkiškas šurmulys.
„Taip... čia normalūs klausimai, žinokit, visiškai“, – P.Balčiūnas kažkodėl tik nejaukiai šypsojosi ir kasėsi pakaušį.
Po pauzės valdininkas tarstelėjo, kad, pasirodo, geras dalykas yra turgus. Ir pats dažniau po jį pavaikščiotų, pasiklausytų, kas ką kalba, bet va – jam kažkodėl ten niekas nieko nepasakoja.
„Tai čia, ko gero, VBS – viena boba sakė – agentūra“, – vis nepatogiai muistėsi P.Balčiūnas.
Po to garsiai svarstė, argi savivaldybės administracijoje galėtų būti smurto, net klausė posėdžiautojų, kuris iš jų galėtų būti kam nors iš pavaldinių palankiausias, o kuris nepalankiausias?
Tuomet jau kone skiemenuodamas patikino, kad priedai mokami už pa-pil-do-mą krū-vį, už dalyvavimą projekte.
„Kad priedai būtų skiriami už akių spalvą, už dar kažką kitą...“ – nutęsė.
Kažkas iš tarybos narių linksmu tonu replikavo, kad tai ir yra papildomas krūvis.
„Reikės pasiaiškinti, įdomu... Kas čia dar?..“ – į užrašus, lyg ką nors ten galėtų įskaityti, žvilgtelėjo P.Balčiūnas.
Galop valdininkas susizgribo į tribūną vietoj savęs pakviesti Juridinio ir personalo skyriaus vedėją Jurgitą Karčiauskienę.
Nesiskundė, todėl neaktualu
Meras konservatorius Gintautas Gegužinskas paskubėjo tarybos nariams priminti, kad iki opozicijos valandos pabaigos liko tik 9 minutės. Bet N.Trinskienė užprotestavo, kad šito klausimo negalima atidėti kitam kartui.
J.Karčiauskienė politikams paaiškino, kad darbo reglamente yra skyrius apie smurto ir priekabiavimo politiką, kad su tvarka buvo supažindinti vadovai ir darbuotojai. Jie dokumentą netgi yra pasirašę.
„Turėtumėte korektiškiau formuluoti klausimą – kaip pasireiškia priekabiavimas. Nes iki šios dienos negauta jokio skundo“, – vedėja auklėjo politikę.
J.Karčiauskienė pratęsė, kad kaip tik todėl, kad niekas nėra skundęsis, ši tema nebuvo įtraukta į mokymų prioritetus. Mat visiems mokymams lėšų nepakanka, tenka atsirinkti tik svarbiausius.
Rankas teks kišti į kišenes
Po rajono tarybos posėdžio N.Trinskienė korespondentei sakė, kad, be abejo, negali pasakyti, kas tas priekabiautojas. Bet tą patį žmogų jai nurodę penki šaltiniai.
„Turi prabilti pačios aukos. Kalbama net apie užrakinamas kabineto duris. Bet greičiausiai niekas nesikreips, nes miestelis mažas, darbų mažai“, – svarstė politikė.
O ir kaip reikėtų tai padaryti – pagal galiojančią tvarką parašyti pareiškimą ir nunešti administracijos direktoriui? O kur konfidencialumas? Kur garantijos? Kas lauktų toliau?
Juk gali būti, kad aukos kenčia, bet pasipriešinti nedrįsta, nes dar neaišku, kaip reaguotų administracijos direktorius ar meras. Į kieno pusę jiedu stotų? Be to, seksualinį priekabiavimą įrodyti sunku, o bylos dažnai baigiasi ne aukų naudai.
Pašnekovė tęsė, kad turėtų būti dėžutės, kur aukos galėtų įmesti skundus dėl netinkamo elgesio su jomis.
Ji aiškino, kad daugybę metų administracija neranda lėšų mokymams, kaip elgtis, jeigu darbe kas nenuvaldo rankų. Todėl ir liko vienas kelias – viešai pasakyti, kad karalius nuogas ir kad laikas tai sustabdyti. Taip nutarė jų visa frakcija.
„Tikiuosi, kad tas žmogus pasidarys išvadas ir liausis. Nes nuo šiol visi išpūtę akis žiūrės, kas vyksta savivaldybėje. Priekabiautojui teliks vaikščioti ir rankas laikyti prie savęs arba sukištas į kišenes“, – vylėsi politikė.
Nenutuokia, kas per „žmoga“
Korespondentės kalbinamas P.Balčiūnas įtikinėjo, kad dėl priekabiavimo niekas į jį nesikreipė, jis nieko nežinojęs, bet į N.Trinskienės žodžius reaguojama – vykdoma anoniminė apklausa.
Paklaustas, kodėl šitaip sutriko išgirdęs klausimus – galbūt vis dėlto ką nors žinojo apie įkyrią „šmėklą“, P.Balčiūnas atsakė, kad jos nėra nei matęs, nei girdėjęs.
„Tarybos posėdyje labai jau nekorektiškai nuskambėjo klausimas. Tema rimta, jautri, o klausta pajuokaujant. Žinia trenkė kaip perkūnas iš giedro dangaus. Dėl to netikėtumo kiekvienas, manimi dėtas, būtų sutrikęs“, – argumentavo pašnekovas.
Direktorius pripažino, kad priekabiavimo vienareikšmiškai paneigti irgi negalima, bet tęsė, kad dar neaišku, kas ką laiko nederamu elgesiu.
„Dabar bijok moteriai ir duris atidaryti“, – gūžčiojo pečiais P.Balčiūnas.
Valdininkas atviravo, kad situacija labai nemaloni. Būtų lengviau išsiaiškinti, jei bent nutuoktų, apie ką kalbama.
„Kas tai per žmoga – pilietis ar pilietė? O ko jūs juokiatės? Dabar lygios teisės, gal moteris, o ne vyras, priekabiauja“, – samprotavo administracijos vadovas.
Jis dėstė, jog N.Trinskienė galėjo pas jį ateiti ir pasidalinti savo įtarimais, kad ir be konkrečių pavardžių. Tuomet jis būtų vadovus ir darbuotojus sukvietęs į pasitarimą, suorganizavęs mokymus.
„O priedus ir koeficientus galite kad ir dabar patikrinti, dokumentuose tai jau viskas juodu ant balto parašyta, kas kiek ir už ką gauna“, – tvirtino P.Balčiūnas.
Prierašai po nuotraukomis:
1. N.Trinskienė manė, kad priekabiautojas pabūgs viešumos ir pasidarys išvadas.
2. P.Balčiūnas tikino nei matęs, nei girdėjęs apie „šmėklas“ savivaldybėje.
A.Švelnos nuotraukos