Jau nebemato vertingos partijos
Renginio „Žinau, ką renku“ metu Biržų rinkėjai klausė kandidatų į Seimą, kiek partijų jie yra pakeitę.
Šįkart jau pats išsikėlęs Valdemaras Valkiūnas pradėjo žodžiais: „Nė vienos partijos nesu pakeitęs...“ – ir jo kalbą nutraukė garsus salės juokas.
Politikas pratęsė, kad nėra pakeitęs be pertraukos, be „atšalimo“.
Iš pradžių jis priklausė socialdemokratams, bet šiems nepatikusios jo vertybės ir patys jį iš partijos išmetė.
Tuomet V.Valkiūnas buvo respublikonu, bet partijai pritrūkę jėgos ir pats iš jos išėjo. O Darbo partija, kuriai taip pat priklausė, pati sugriuvusi.
Iš tiesų Darbo partija tebėra, tad gal seimūnas kalbėjo perkeltine prasme – apie V.Uspaskichui kaip Europos Parlamento nariui iškeltą baudžiamąją bylą, sukėlusią nemenką suirutę partijoje.
„Dabar nėra tokios partijos, kuri būtų vertinga“, – pareiškė V.Valkiūnas, bet pridūrė laukiantis pasiūlymų.
Iš salės atskriejo replika: „Valdemarai, nesikuklink, esi rekordininkas!“
Nesijaučia politiniu turistu
Dabar demokratams atstovaujantis Ritas Vaiginas irgi yra perėjęs jau pas ketvirtą mylimąją – būtent tiek pakeitė partijų. Bet politikas vis tiek gynėsi nesąs politinis turistas.
Jis kalbėjo, kad buvo vienas iš Darbo partijos steigėjų ir jai priklausė 15 metų. Bet tuomet nesąmones pradėjęs išdarinėti lyderis V.Uspaskichas. Lemiamą tašką padėję pastarojo žodžiai apie Krymo okupaciją, kad ukrainiečiai patys rusus skriaudžia, todėl esą nieko blogo, kad šie ir užpuolė. Tuomet iš darbiečių pasitraukę beveik 3 tūkst. narių.
„Tuo laiku skilo socialdemokratai, nusprendėme įkurti naują“, – tęsė R.Vaiginas ir iškart perėjo prie to, kad pats išėjo ir iš Regionų partijos, nes pirmininkas Jonas Pinskus nusprendė į partiją atvesti V.Valkiūną. O pastarojo R.Vaiginas purtosi, nes toks seimūnas Biržams garbės nedarantis.
Prieš 4 metus R.Vaiginas Seimo rinkimuose atstovavo Socialdemokratų darbo partijai, bet anketoje apie tai neužsiminta. Apie tai paklaustas, R.Vaiginas tikino, kad tai ta pati partija, tik pakeitusi pavadinimą.
Politikas aiškino, kad iš savo partijų pasitraukę socialdemokratai ir darbiečiai įkūrė naują – Socialdemokratų darbo partiją. Bet per rinkimus paaiškėję, kad rinkėjai painioja šią partiją su socialdemokratais. Todėl per suvažiavimą nuspręsta pakeisti pavadinimą į Regionų.
R.Vaiginas patikino, kad būtų surašęs visas partijas, bet pildant anketą vietos tebuvo tik trims partijoms įrašyti. Tuomet esą už duomenų pateikimą atsakinga jo partijos atstovė kreipėsi į Vyriausiąją rinkimų komisiją ir šioji nurodė įrašyti tik paskutinį besijungusių partijų pavadinimą.
Tačiau mums užklausus VRK apie trūkstamas eilutes anketoje partijoms įrašyti, komisjos atstovė atsakė, kad eilučių netrūko, buvo, kas ir penkias pakeistas partijas nurodė.
Nutylėjo ir savo anketoje
Save išsikėlusi Indra Drevinskaitė sakė, kad yra priklausiusi „vienai partijai“, bet kalbėdama jos nenurodė. Iš tiesų ji 5 metus buvo darbietė. Į vietos rinkimus moteris jau ėjo priklausydama politiniam judėjimui „Biržų atgimimas“ ir dabar jam atstovauja rajono taryboje.
Socialdemokratė Lilija Vaitiekūnienė, kaip paaiškėjo, į narystę partijoje žiūri labai jau nerimtai. Moteris tvirtino, kad į vieną partiją buvo įrašyta tik dėl statistikos. Bet šios partijos ji neįvardijo nei rinkėjams susitikime, nei savo rinkimų anketoje. Į telefono skambučius pastarosiomis dienomis ji neatsakė.
Spalvingas darbe ir politikoje
Kupiškiui atstovaujantį Julių Panką irgi galima priskirti prie rekordininkų. Ši jaunystėje buvusi itin spalvinga asmenybė, išgarsėjusi surengtomis eitynėmis su šūkiu „Lietuva lietuviams“, bandžiusi sujungti jėgas su Stanislovo Buškevičiaus jaunalietuviais, bet taip ir nesujungusi, per daugelį metų smarkiai pasiblaškė į visas puses.
Dabar J.Panka į rinkimus eina kaip Tautos ir teisingumo sąjungos atstovas, bet šiais metais į Europos Parlamentą kandidatavo kaip Krikščionių sąjungos narys.
Anksčiau jis yra priklausęs Tautininkų ir respublikonų sąjungai, Tvarkos ir teisingumo partijai.
Nepastovumas atsispindi ir darbinėje šio politiko biografijoje. Anksčiau būdamas vilniečiu J.Panka išbandė daug profesijų – buvo socialinis pedagogas, globos namų auklėtojas, istorijos mokytojas, vadybininkas, pardavėjas „Lidle“, taromato operatorius, „Sodros“ darbuotojas. Galop jis kažkaip prieš 6 metus atsidūrė Kupiškyje ir gavo pareigas savivaldybėje. Jos itin įdomios – tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorius. Po trejų metų vyras vieniems metams tapo Higienos instituto grupės vadovu, paskui dvejus metus vadovavo Rokiškio rajono visuomenės sveikatos biurui, tada grįžo Kupiškin vadovauti šio rajono visuomenės sveikatos biurui, tebevadovauja ir dabar, bet jau derina pareigas su aukštesnėmis – Kupiškio ligoninės direktoriaus pareigomis.
Metėsi į priešingą stovyklą
Neįtikėtinas rokiškėnu save pristatančio vilniečio Ignoto Adomavičiaus kailio keitimas.
Sėlos rytinės apygardos kandidatas dar anuose rinkimuose kandidatavo nuo liberalsąjūdininkų, atrodė solidžiai šioje partijoje išbuvęs net 14 metų.
Bet staiga op! Šiais metais jis pakeitė pažiūras kardinaliai iš dešinės į kraštutinę kairę ir perbėgo į visiškai ideologiškai liberalams priešingą stovyklą – „Nemuno aušrą“.
Savo politinius įsitikinimus kaip kojines keičia biržietis advokatas Laimutis Zaukevičius, kandidatuojantis Sėlos vakarinėje apygardoje. Iš pradžių 2 metus pabuvęs liberalsąjūdininku, jis perėjo į giminingą Laisvės partiją, bet irgi tik porai metų. Tada keistu viražu pakeitęs pažiūras vyras liuoktelėjo į Regionų partiją. Ir galop šiuose rinkimuose jis jau žengia su kraštutine „Nemuno aušra“.
Tame pačiame „Nemuno aušros“ sąraše žaidimus su rinkėjais žaidžia jau buvusio seimūno Remigijaus Žemaitaičio patarėju save įvardijantis žurnalistas, buvęs pasvalietis Alvydas Januševičius. Anketoje pareiškęs, kad nebuvo ir nėra politinės organizacijos nariu, vis dėlto jis bandė laimę rinkimuose su valstiečiais, o dabar su nemuniečiais.
Kas rinkimai – nauja partija
Gi krekenaviškis Romualdas Liutkus politinius įsitikinimus keičia vis per rinkimus. 1996 metais ėjo su konservatoriais, 2011-aisiais metėsi prie tautininkų sąjungos, 2020 metais atsirado krikščionių sąjungos sąraše. Šiemet vyras atstovauja Tautos ir teisingumo sąjungai.
Buvusio Panevėžio ligoninės direktoriaus Arvydo Skorupsko, į rinkimus einančio Panevėžio vakarinėje apygardoje, biografijoje – trys partijos: dabartinė Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“, Socialdemokratų partija ir Socialdemokratų darbo partija.
Politiko anketoje nurodyta, kad socialdemokratu jis buvo 2008–2021 metais, o socialdarbiečiu – 2017–2020 metais. Išeina, kad vienus metus jis priklausė abiem partijoms?
Apie tai norėjome paklausti paties A.Skorupsko, tačiau jis nurodė klausimus pateikti raštu. Vėliau paskambinęs politikas patikino, kad „persidengimų ten nėra“ ir kad tai Vyriausiosios rinkimų komisijos netikslumas, kurį bandoma sutvarkyti.
Gyveno pagal garsųjį Čerčilį
Aukštaitijos apygardoje kandidatuojantis 25 metų panevėžietis Domantas Katelė spėjo pakeisti jau tris partijas. Socialinės apsaugos ir darbo viceministras dabar į rinkimus eina su konservatoriais, o prieš tai priklausė Laisvės partijai ir Liberalų sąjūdžiui.
D.Katelė teigė, kad buvo vienas iš Laisvės partijos kūrėjų, o išstojo iš jos, nes jam nebuvo priimtina laisviečių ekonominė politika.
Liberalsąjūdininkus D.Katelė palikęs dėl to, kad tuo metu pradėjo dirbti žiniasklaidoje, o pagal žurnalistų etiką turėjo išeiti iš partijos.
„Per trejus metus keitėsi mano vertybės ir nuėjau pas konservatorius. Jų vertybės labiau atitinka manąsias“, – sakė pašnekovas.
Šiuos savo sprendimus D.Katelė apibūdino jaunyste ir pacitavo buvusio britų premjero Vinstono Čerčilio žodžius: „Jeigu jaunas nebuvai liberalas arba socialistas – neturi širdies, o jei vyresnis netapai konservatoriumi – neturi proto.“
Prierašai po nuotraukomis:
1. L.Zaukevičius sugebėjo nustebinti keturiomis pakeleivėmis partijomis.
2. I.Adomavičius labai netikėtai padarė kosminį šuolį į kitą partijų galaktiką.
3. R.Vaiginas irgi greitas – perėjo pas ketvirtą mylimąją ir nežinia, ar ji bus paskutinė.
4. Su šūkiu „Lietuva lietuviams“ išgarsėjusio J.Pankos gyvenime buvo daug darbų ir partinių atspalvių.
5. R.Liutkus politinius įsitikinimus keičia vis kažkaip per rinkimus.
VRK nuotraukos