Pritrūko 6 mokinių
Biržų rajono Vabalninko Balio Sruogos gimnazijoje nelieka trečiosios gimnazinės, arba vienuoliktos, klasės. Taip nutiko dėl to, kad per maža mokinių – klasė gali būti komplektuojama, jei mokosi 21 moksleivis, o Vabalninke jų liko tik 15.
Šiam būreliui teko rinktis, ką daryti toliau. Tad pasirinko – 8 moksleiviai mokslus tęs Biržų „Saulės“ gimnazijoje. Dar 3 išvyko į kitus rajonus, o 4 pasirinko Biržų technologijų ir verslo mokymo centrą.
Vabalninke ketvirtojoje gimnazinėje, arba dvyliktoje, klasėje mokosi 12 jaunuolių. Pagal įstatymus, jie baigs savo gimnaziją, nes tai paskutiniai jų mokymosi metai.
Antrojoje gimnazinėje, arba dešimtoje, klasėje yra 12 vaikų. Čia viskas gerai – kad klasė būtų suformuota, pakanka ir 8 gimnazistų.
Rajono savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja Loreta Baronienė korespondentei paaiškino, kad reikalavimas didesnio kiekio vaikų atsiranda tada, kai klasėse prasideda pasirenkamieji dalykai.
Staiga viskas nutilo
Pastarajame rajono tarybos posėdyje politikai karštai ginčijosi dėl Vabalninko gimnazijos trečiosios klasės naikinimo.
Posėdyje dalyvavusi gimnazijos direktorė Deimantė Žalinkevičienė politikus tikino, kad mokinių ieškojo ir kituose rajonuose, siūlėsi juos apgyvendinti bendrabutyje.
„Kupiškio rajoną viliojame – pas mus mokosi 6 vaikai“, – tvirtino direktorė.
L.Baronienė tvirtino, kad jų gimnazijos egzaminų rodikliai nėra blogi.
Bet paklausta, kurią vietą vabalninkiečiai užima mokyklų reitinguose, D.Žalinkevičienė pareiškė, kad reitingus sudarinėja ne valstybės įstaiga, o privatus žurnalas, taigi duomenų jam neteiks.
Konservatorė Irutė Varzienė priekaištavo, kodėl rajono taryba nebuvo įtraukta sprendžiant vabalninkiečių gimnazinės klasės likimą.
Iš pradžių buvę samprotavimų apie jungtinę klasę su „Saulės“ gimnazija ar Technologijų ir verslo mokymo centru, bet staiga viskas nutilę, o dabar politikai gavo sprendimo projektą klasę panaikinti.
Mielai dalintųsi idėjomis
„Biržų atgimimo“ narys Kęstutis Isakas klausė, ar valdininkai klasę gelbėjo vien tik rašydami raštus į ministeriją, ar bandė važiuoti ir derėtis dėl išimties?
Į tai vicemerė liberalė Astra Korsakienė atšovė, kad praktika, kai buvo siūloma važiuoti į ministeriją su alaus bačka ir dešra, turi likti praeityje. Ji patikino, kad nei pati, nei meras Kęstutis Knizikevičius išimčių neprašė, nes ministerija privalo laikytis įstatymų.
Socialdemokratas Nerijus Ubartas klausė opozicijos, tai gal šie turi pasiūlyti gerų idėjų?
„Gal pradėkim grobti vaikus iš kitų rajonų? Juokingai atrodo“, – atvirai ironizavo politikas.
Bet konservatorius Dalius Barkauskas jam atšovė, kad valdantieji nesiklauso opozicijos.
„Mielai pasidalintume idėjomis, bet mes būname pastatyti prieš faktą – balsavimą“, – atrėžė jis.
I.Varzienė kritikavo valdančiuosius, kad ir toliau nevyksta jokia diskusija, kaip stiprinti Vabalninko gimnaziją.
Valstietis Audrys Šimas kolegas mokino, kad vaikai – tai ne daiktai, jų nesuveši į Vabalninką kaip malkų.
Valstietis Tomas Četvergas netikėtai priminė, kad vienas iš nuskambėjusių klausimų buvo – kuo meras galėtų prisidėti.
„Meras galėtų, dar jaunas“, – tarė lyg tarp kitko.
K.Knizikevičius nusišypsojo ir pranešė, kad prie šios problemos sprendimo jau prisidėjo – dviem nuostabiomis, jau ugdymo įstaigas lankančiomis dukromis.
Už sprendimo projektą balsavo 13 rajono valdančiųjų. Susilaikė arba balsavo prieš skyriumi dirbanti opozicija – konservatoriai ir „Biržų atgimimas“ bei dvi darbietės, iš viso 10 politikų.
Prierašai po nuotraukomis:
Merui K.Knizikevičiui (nuotr. kairėje) teko atsakyti į T.Četvergo intriguojantį klausimą, kuo jis asmeniškai prisidėjo prie šalies demografijos bėdų sprendimo. A.Švelnos nuotraukos