Kadangi bendra gautų projektų paraiškų suma siektų apie 440 mln. eurų ir ženkliai viršytų kvietimui numatytą 100 mln. eurų sumą, jų visų įgyvendinti greitai nepavyks.
„Projektai bus atrenkami prio-riteto tvarka, pagal vertinimo kriterijus, o likę pateks į rezervinį sąrašą. Vėliau, gavus papildomą finansavimą, galbūt pavyks finansuoti ir likusius projektus“, – sako Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) pastatų energinio taupumo departamento direktorius Vytautas Vrubliauskas.
Matomas didžiųjų miestų aktyvumas
Beveik 30 proc. visų kvietimo paraiškų gauta iš trijų didžiųjų šalies miestų – Vilniaus (61), Kauno (50) bei Klaipėdos (29). Be to, aktyviai dalyvavo Marijampolės (26), Tauragės rajono (23), Panevėžio (17), Mažeikių rajono (17), Alytaus (17), Palangos (16), Anykščių rajono (15) savivaldybės. Tauragės miestas padvigubino, o Alytaus miestas netgi patrigubino pateiktų paraiškų skaičių, palyginti su praėjusiu kvietimu.
Anot pašnekovo, daugiabučiams namams atnaujinti dažniausiai pritaria tie gyventojai, kurie domisi renovacijos naudomis ir suvokia, kad tai jų turtas, kuriuo reikia rūpintis.
„Pasižiūrėjus į pateiktų paraiškų duomenis, matome, kad teikiamam projektui pritaria vidutiniškai 70 procentų daugiabučio namo gyventojų – šis skaičius beveik nesiskiria nuo praėjusių metų kvietimų statistikos. Tiesa, šiame kvietime pastebima šiek tiek daugiau daugiabučių renovacijos projektų, kuriems pritarė 100 proc. gyventojų“, – sako APVA Pastatų energinio taupumo departamento direktorius.
Keičiasi gyventojų požiūris į atsinaujinančią energetiką
Daugiau kaip 280 iš gautų projektų numato daugiabučiuose namuose diegti atsinaujinančios energijos priemones – saulės elektrines ar šilumos siurblius.
V. Vrubliauskas pastebi, kad net 60 proc. planuojamų atnaujinti daugiabučių namų projektuose numatytas atsinaujinančių energijos šaltinių diegimas, tai didelis pokytis palyginti su ankstesnių kvietimų duomenimis, kuriuose tokių buvo apie 10 proc.
Pirminiais vertinimais, didžioji dalis paraiškas pateikusių daugiabučių namų po renovacijos planuoja pasiekti B energinio naudingumo klasę, o keletas – A energinio naudingumo klasę.
Didžioji dalis daugiabučių namų dar nerenovuoti
Daugiabučių namų atnaujinimo programa yra sparčiai įsibėgėjusi jau nuo 2013 metų, vis dėlto senų pastatų dar yra daugiau nei modernizuotų, tad renovacijos potencialas šalyje didelis.
„Šiuo metu Lietuvoje yra apie 4500 renovuotų daugiabučių namų, tai šiek tiek daugiau negu 12 procentų visų renovuotinų pastatų. Potencialas renovacijai dar yra milžiniškas. Šiandien mes turime pakankamai didelį įgyvendinamų projektų srautą – iš viso apie 1400 projektų, iš jų 800 yra rangos darbų stadijoje, dar 600 laukia rangos darbų pirkimo“, – pasakoja V. Vrubliauskas.
Gyventojai kviečiami pasinaudoti kitu kvietimu
Pasibaigusio kvietimo paraiškas APVA jau pradėjo vertinti ir planuoja, jog per liepos mėnesį jos bus sureitinguotos, o sprendimai dėl projektų finansavimo – priimti.
Verta nepamiršti, kad iki š. m. spalio 2 d. yra priimamos paraiškos daugiabučiams namams atnaujinti pagal š. m. vasario 22 d. skelbtą kvietimą. Pagrindinė šio kvietimo sąlyga – atnaujinus daugiabutį, pasiekti ne mažesnę kaip A pastato energinio naudingumo klasę ir šiluminės energijos sąnaudas sumažinti ne mažiau kaip 40 proc.
(23PRRR-82)