Šventa tai, kas lydi visą gyvenimą
Folkloristė Daiva Adamkavičienė su pasvaliečių kolektyvu „Rags“ jubiliejinėje Dainų šventėje žiūrovus tikins, kad alus yra šventas reikalas.
Nuotaikinga jų programa vadinsis „Vys par to ãlo“.
„Mes jokiu būdu neagituosime jį vartoti, tik gražia pasvalietiška tarme, dainomis, giesmėmis, šokiais ir muzika pasakosime apie savo krašto gyvenimo būdą“, – šypsosi vadovė.
Nacionalinis kultūros centras jų rajonui skyrė temą „Šventumas“.
„Kas mums yra šventa? Pasvalietį alus lydėjo nuo gimimo iki mirties, alų darė per vestuves, krikštynas, laidotuves, per kalendorines šventes irgi be alaus neapsiėjo, darbų pradžia ir pabaiga taip pat alum žymėta. O kur dar garsieji mūsų krašto sambariniai alūs? Kai baigdavosi sėja, darydavo laukuose susiėjimą, kiekvienas aludaris atsinešdavo alaus. Ne pasigerti, o ragauti ir bendrauti. Tas gėrimas – mūsų gyvenimo, o ir kultūros dalis“, – aiškino, kaip prie šventumo temos tiko alus.
Kai trenkė kumščiu į žemę
Visa ko pradžia – kraštiečio poeto Vlado Braziūno kadaise tarmiškai parašytas eilėraštis „Vys par to ãlo“.
Pagal tą šmaikštų eiliuotą kūrinį Kultūros centro režisierės sukūrė legendą. Tą legendą V.Braziūnas perrašė tarmiškai.
„O mes pagal tą legendą parašėme Dainų šventės programos scenarijų“, – pašnekovė vardijo seką.
Per Dainų šventę Bernardinų sode „Rags“ ir atpasakos iš eilėraščio gimusią naują sakmę.
Ji tokia: seniai seniai Dievas sukūrė žmogų, o kad jam būtų linksmiau, sukūrė alų. Žmogus džiaugėsi. Dievas dar ir moterį pridėjo.
Žmogus džiaugėsi alum ir moterim, bet metams bėgant vis labiau džiaugėsi alum.
Pamatęs moters ašaras Dievas trenkė kumščiu į žemę – taip Pasvalio krašte atsirado smegduobės.
Kai dar smarkiau trenkė, prasiskyrė kalnas ir į tą duobę sugarmėjo viso pasaulio alus. Saugoti duobės stojo jautis.
Daug narsuolių bandė su jaučiu susirungti, tik niekam nepavyko.
Pagaliau atsirado jaunikaitis, kuris užmetė jaučiui ant ragų apynių pilnas virkščias. Sargas subaubė ir nuo duobės atsitraukė.
Viskas stojo į savo vietas – iš duobės ištryško alaus puta.
Nuo to karto pasvaliečiai sako: „Gerumu gyvendamas, saiko nepamesdamas – ir duobėj nenuskęsi, ir moterį prie šalies turėsi.“
Siuntė dainas ir iš archyvo
„Mes puoselėjame ir propaguojame sutartines, stengiamės išlaikyti Pasvalio kraštui būdingą dainavimą, turime pasisiuvę žiemgalių viduramžiais čia dėvėtus kostiumus“, – vadovė apibūdino savo kolektyvo stilių.
Daugelį dainų D.Adamkavičienė yra užrašiusi pati per ekspedicijas. Dar kitas išsaugojo Joniškėlio folkloro ansamblio „Abrūsėlis“ vadovės Aldonos Ratkevičienės surinktąsias, nes pas ją kadaise pati šoko ir dainavo.
„Dabar turim Muzikos akademijos etnomuzikologijos studentą, kolektyvo muzikantą Luką Simsoną – jis mums siunčia Pasvalio krašto dainas iš Valstybinio archyvo“, – pasidžiaugia vertingu papildymu.
Naująją programą „Rags“ repetavo gerą pusmetį. Jau 23-ejus metus gyvuojantis kolektyvas iš gausaus savo repertuaro atsirinko dainas, susietas su apynių auginimu, alaus darymu, svečių laukimu.
Prisistatys ir prancūziškai
Kad išlaikytų aukštą lygį, ansamblio nariai yra aktyvūs ir nuolat koncertuoja.
Šį mėnesį „Rags“ dalyvaus Klaipėdoje vyksiančiame nematerialaus paveldo kultūros festivalyje „Lauksmas“, prieš pat Dainų šventę pasirodys tarptautiniame folkloro festivalyje „Baltica“, o vos tik pakoncertavę šimtmečio renginyje, krausis lagaminus kelionei į Prancūziją. Ten vyks folkloro festivalis.
„Išvertėm tekstus į prancūzų kalbą ir programą „Vys par to ãlo“ pristatysim prancūziškai“, – pasakojo, koks laukia iššūkis.
„Rags“ į dainų šventę vyksta jau 20 metų, o D.Adamkavičienės vadovaujamas Joniškėlio Gabrielės Petkevičaitės-Bitės gimnazijos Narteikių skyriaus pradinukų „Linelis“ tokiame grandioziniame renginyje dalyvaus pirmą kartą.
„Šventumo“ temai vadovė pritaikė pasakojimus apie šalia Joniškėlio esantį Girelės mišką – ten pilna uogų, grybų ir šventų medžių, ten skambėjo piemenų dainelės ir dainos apie ganiavą.
Prierašai po nuotraukomis:
1. Su mažaisiais folkloristais vadovė D.Adamkavičienė dabar repetuoja piemenėlių šokius bei dainas.
2. „Rags“ parodys ir tokius temperamentingus liaudies šokius.
3. Pasvaliečių „Rags“ be atokvėpio koncertuoja ir savoje šalyje, ir užsienyje, taip išlaiko aukštą lygį.
Nuotraukos iš asmeninio albumo