Moteris tapo visko ašimi
Panevėžio apylinkės teismas paskelbė nuosprendį byloje, peržengusioje tarnybinio romano ribas.
Nuodėmingus ryšius su bendradarbiu užmezgusi tuometė vieno Panevėžio savivaldybės skyriaus darbuotoja taip buvo pametusi galvą, kad sutuoktinio pričiupta ne tik nenutraukė santykių, bet dargi su savo „raguotu“ vyru ėmė sekti meilužį.
Įvairiose savivaldybės vietose paslėpė pasiklausymo prietaisų ir įrašinėjo meilužio bei kolegų telefoninius pokalbius.
Tai išaiškėjo po to, kai vyras užpuolė žmonos meilužį per sporto rungtynes. Jam kreipusis į policiją, buvo surengta krata sutuoktinių namuose, ir netrukus teisiamųjų suole atsidūrė pora – Justina ir Kęstutis Aleknos.
„Iš byloje surinktų duomenų aiškiai matėsi, kad organizatorė ir pagrindinė šio reikalo sumanytoja buvo moteris, ji į šią veiklą įtraukė ir savo vyrą. Iš esmės abu veikė kaip bendrininkai. Todėl teismas jai paskyrė didesnę bausmę“, – po posėdžio korespondentui sakė kaltinimą šioje byloje palaikiusi Panevėžio apylinkės vyriausioji prokurorė Lina Lomonienė.
Beprotybė labai daug kainavo
Pora nuosprendžio sulaukė už neteisėtą informacijos apie privatų asmens gyvenimą rinkimą ir neteisėtą specialios technikos įrengimą ar panaudojimą informacijai rinkti, veikiant bendrininkų grupėje.
J.Aleknienė dar buvo nuteista už neteisėtą informacijos apie asmens privatų gyvenimą atskleidimą ar panaudojimą, K.Alekna – už viešosios tvarkos pažeidimą.
Jam skirta 9,5 tūkst. eurų bauda, J.Aleknienei – 12 tūkst. eurų bauda.
Auka tapusiai sutuoktinių porai iš Aleknų priteista 11 tūkst. eurų.
Savivaldybėje jau nebedirba
Išklausyti teismo verdikto atvyko tik K.Alekna su advokatu. Išvydęs posėdžių salėje spaudos atstovus, jis iškart ant veido užsidėjo medicininę kaukę.
Su korespondentu kalbėti jis atsisakė.
Nukentėjusiais šioje byloje buvo pripažinta 10 žmonių. Septyni iš jų buvę ir esantys savivaldybės darbuotojai, taip pat buvęs moters meilužis su dabartine savo žmona ir dar vienas poros draugas.
Vienas nukentėjėlis – savivaldybės darbuotojas – nesulaukęs teismo pabaigos mirė.
Buvę meilužiai savivaldybėje jau nebedirba. Abu buvo ten priimti laikinai kaip pakaitiniai darbuotojai skirtinguose skyriuose.
Šią meilės intrigomis perpintą istoriją teismas nagrinėjo už uždarų durų, todėl buvo paskelbta tik rezoliucinė nuosprendžio dalis.
Kalbėjo apie labai asmeniškus dalykus
Po posėdžio teisėjas trumpai paaiškino nuosprendžio motyvus.
Jis pabrėžė, kad byla neįprasta ir tuo, jog nežinant savivaldybės administracijai, paslapčia pastato patalpose buvo įtaisyti pasiklausymo prietaisai.
Teisme apklausti darbuotojai neslėpė buvę šokiruoti, kai sužinojo apie įrašytus privačius pokalbius su artimaisiais ir draugais. Neretai jų buvo kalbama ir apie sveikatą, ir apie ligas, ir kitus asmeninius dalykus.
Bylos apimtis buvo didelė. Prireikė beveik metų tam, kad būtų perklausyti visi garso įrašai. Teismo posėdžiai buvo rengiami maždaug du kartus per mėnesį.
Per baigiamąsias kalbas prokurorė buvo prašiusi teisiamiesiems skirti didesnes baudas, bet teismas nusprendė, kad ne vienus metus trukęs teisminis procesas ir taip padarė jiems įtakos.
J.Aleknienei neuždrausta dirbti valdiško darbo, nes nusikaltimas buvo nukreiptas į konkrečius privačius žmones, tokia situacija galėjo susiklostyti jai dirbant bet kokioje įstaigoje.
Įsirašė ir savo pačių pokalbį
Teisėjas atkreipė dėmesį ir į tai, kad nuteistieji iki galo nebuvo išanalizavę pasiklausymo prietaiso veikimo principo, ir tai jiems smogė vėzdu atgal.
Namuose persikėlę į kompiuterį įrašus, jie nesuprato, kad prietaisas neišsijungė ir įrašo jų pačių pokalbius. Vienas toks įrašas atgulė į bylą kaip įkaltis.
„Perklausydami byloje esančius garso įrašus, viename jų išgirdome, kad teisiamieji yra namuose ir atlieka kasdienius buitinius darbus. Girdėjosi, kad gaminamas maistas, bėgioja vaikas, o teisiamoji sėdi prie kompiuterio ir klausosi įrašų“, – sakė teisėjas.
Žmonės jautė esantys sekami
Prokurorė neatskleidė, kodėl teisiamieji buvo sumanę klausytis svetimų pokalbių.
„Jeigu trumpai, tai jausmų byla. Tai nebuvo karjeros siekis, turtiniai reikalai ar noras sužinoti kokią nors savivaldybės informaciją. Kai santykiai būna tarp kelių asmenų, jausmai gali būti įvairiausi – ir meilė, ir neapykanta, ir keršto troškimas. Šitie jausmai dar Antikos tragedijose ir komedijose aprašyti“, – tvirtino prokurorė.
Niekas gal ir nebūtų iškilę viešumon, jei ne smurtas per krepšinio rungtynes, kai vyras užpuolė moters meilužį.
Įtariamųjų namuose atlikus kratą, buvo rasta daugiau nei 60 pokalbių garso įrašų, taip pat sektų žmonių nuotraukų, kitos nelegaliai surinktos informacijos.
Tai ir įrašyti telefoniniai pokalbiai, slapta daryti garso įrašai Panevėžio savivaldybės lauko rūkomajame, darbo kabinete ir tarnybiniame automobilyje.
„Nukentėjėlių baimės, pamąstymai, kad buvo sekami, pasitvirtino, nors iš pradžių buvo sunku patikėti, kad tokie dalykai gali vykti miesto savivaldybėje“, – neslėpė L.Lomonienė.
Skambino tėvams, įžeidinėjo
Visa ši meilės trikampio istorija tęsėsi apie pusmetį.
Kaip jau esame rašę, bylos duomenimis, vyras prieš 6 metus išsiaiškino, kad savivaldybėje dirbanti jo žmona užmezgė romaną su kitame skyriuje dirbančiu bendradarbiu.
Kai santykius abu nutraukė, buvęs meilužis su savo nauja mylimąja ramybės vis tiek nesulaukė – buvusioji jo širdies draugė ėmė atakuoti žinutėmis ir skambučiais.
Pora pasijuto sekama, skambučių sulaukė ir poros tėvai, įžeidūs komentarai pasipylė socialiniuose tinkluose.
K.Alekna žmonos bendradarbį kaltino dėl jųdviejų romano ir reikalavo palikti ją ramybėje. Tuo tarpu jo sutuoktinė J.Aleknienė bendradarbiui toliau atkakliai rodė dėmesį. Pasijutęs moters persekiojamas, šis netgi parašė skundą savivaldybės administracijai.
Pasiklausymo įrenginio neliko
Ikiteisminio tyrimo metu pareigūnams nepavyko surasti, tačiau prokurorė teigė, kad panašiais prietaisais prekiaujama internete ir juos gali nusipirkti kas tik nori, jo kaina – nuo 65 eurų.
„Tai degtukų dėžutės dydžio prietaisas, turintis atskambinimo funkciją, todėl reikalinga SIM kortelė. Jis įsijungia tuomet, kai daviklių veikimo zonoje pasigirsta koks nors garsas. Žmonės tokius prietaisus naudoja norėdami patikrinti, ar namuose paliktas šuo neloja, ir panašiai“, – sakė pareigūnė.
Prietaisas automatiškai persiunčia įrašus, bet jį kaskart reikia įkrauti.