Simbolius keitė spalvų žaismas
Panevėžietis tapytojas Jonas Dailidėnas „Galerijoje XX“ pristatė personalinę parodą iš naujausių ir visai kitokių, nei jo meno gerbėjai buvo įpratę matyti, darbų.
Drobėse – netikėtų spalvų potėpiai, viliojantys į dailininko fantazijų pasaulį.
„Čia metamorfozės, visai ne tai, ką anksčiau tapiau. Buvo natūra, portretai, peizažai, simbolizmai, o čia vien spalvos“, – sakė kūrėjas.
Keliolika darbų vienija aiškus braižas, bet jie gana skirtingi, tarsi keliasluoksniai. Nors autorius teigia, jog šiuose paveiksluose nėra konkretybių, žiūrovai įžiūri visokių keistumų, tarsi keliautų per mistinę erdvę ir vis atidarinėtų paslaptingas duris.
Parodos palydovas – daugiau nei pusšimčio lapų katalogas apie menininko kūrybinį kelią.
Ekspoziciją suorganizavo bei katalogą sudarė ir išleido Paryžiuje gyvenanti menotyrininkė Julija Palmeirao, parodos autoriaus duktė. Jauna moteris ten dirba laisvai samdoma meno eksperte.
Iškėlė sąlygą
Pasak J.Palmeirao, jos tėvas, talentingas kūrėjas, jau seniai nusipelnė būti pamatytas ir pristatytas. Tokia proga atsirado artėjant jo 70-mečiui.
„Esu toli nuo Lietuvos, tas nuotolio jausmas kėlė jaudulio, kad per gimtadienį nebūsiu šalia, nes ir vaikų mokyklos, ir darbai, kurių negalėjom palikti, o labai norėjau tėčiui parodyti dėmesį“, – aiškino ji.
Taip gimė mintis apie kitokią nei įprasta dovaną.
„Ką gali padovanoti žmogui, kuris gyvenime turi svarbiausius ir esminius dalykus – meilę ir draugystę? Kas būtų geriau, nei pristatyti jo išjaustus kūrinius?“ – sakė duktė.
Kai pernai su „Galerija XX“ pavyko suderinti renginio laiką, ji pranešė naujieną tėvui ir pasakė: „Dirbam.“
Dar iškėlė sąlygą: jis negali parodoje rodyti nieko anksčiau tapyto.
Ji šiek tiek gudravo, nes norėjo išvengti asmeniškumų, nes sunku būtų buvę objektyviai atrinkti gerai pažįstamas drobes.
„Tėčio paprašiau, kad šita paroda būtų apie tai, koks jis kūryboje yra dabar. Pastaruoju metu esam kartu daug keliavę, aplankę pasaulinio garso parodų, man norėjosi matyti, kaip jį tai paveikė, kaip tie potyriai atsiskleidžia“, – sakė moteris.
Tėvas ją nustebino koloritu – panaudojo rožinę ir violetinę spalvas, jų anksčiau jo paletėje nebuvo.
Siužetai žadino vaizduotę
„Mano kūriniai – mano gyvenimo istorija, stengiausi tapyti optimizmą ir tikėjimą gyvenimo prasmingumu. Norėjau parodyti savo požiūrį į pasaulį, į žmogų, į save“, – trumpai prisistatė autorius.
Už visokeriopą palaikymą jis padėkojo žmonai Lidijai, taip pat dailininkei, gyvenimo keliu greta einančiai jau 45 metus.
Pasisakyti apie senelį panoro ir Vilniuje su tėvais gyvenantis jo vyresnysis anūkas Ignas Dailidėnas.
Iškalbingas vaikinas žiūrovams papasakojo apie ypatingą senelių namuose tvyrojusią atmosferą ir kokią įtaką ji padarė jam.
„Nuo pat mažens lydėjo senelio tapyba, per kiekvieną apsilankymą negalėjai pabėgti nuo parodėlės, nes kambariuose nebebuvo laisvų sienų. Tos paslaptingos, fantastinių siužetų drobės nukreipdavo mano vaizduotę į tolimas salas, net į liaudies pasakas. Senelio vaizduotė nebijo laisvės, spalvos groja įvairiausias simfonijas, tai daug ką ir manyje sužadino“, – kalbėjo vaikinas.
Visad alkanas naujovių
Parodos autoriaus sūnus, žinomas stiklo menininkas, dirbantis meninio architektūrinio stiklo srityje Viktoras Dailidėnas pasidžiaugė, kad tėvas kuria nė kiek nemažindamas tempo.
Šiaulių pedagoginiame institute įgijęs dailės mokytojo specialybę jis tapė pratisai, niekad nebuvo padaręs pertraukos.
„Mes su tais menais augom ir, aišku, pasigavom užkratą“, – neslėpė.
Dar pridūrė, kad tėvo įtakoje pasirinko stiklą. Domėjosi skulptūra, Panevėžio dailės mokykloje mokėsi keramikos, o apie stiklą nieko nežinojo, bet turėjo iš tėvo paveldėtą smalsumą, o tas ir nuvedė ten.
„Tėtis futuristas, jam įdomu naujovės, visad jaunatviškas, vaikystėje kartu žiūrėdavom fantastinius filmus, kompiuteriais jis domėjosi net daugiau nei aš, išmoko kurti internetinius puslapius, mūsų menininkų šeima netrumpai naudojosi jo sukurtuoju“, – atskleidė dar vieną tapytojo talentą.
Prierašai po nuotraukomis:
1. Dukters sudarytame, lietuviškai ir angliškai išleistame kataloge sudėti įspūdingiausi tapytojo J.Dailidėno darbai.
2. Menininko duktė J.Palmeirao ir sūnus V.Dailidėnas džiaugėsi neišsenkančiu tėčio kūrybiškumu.
3. Anūkas L.Dailidėnas išraiškingai pasakojo, kaip jautėsi senelio namuose tarp gausybės fantastinių paveikslų.
4. J.Dailidėną sveikino ir menų mūzų prielankumo linkėjo nemažas būrys jo klasės draugių.
5. Žiūrovai stebėjosi naujomis tapytojo spalvinėmis išraiškomis.
6. „Žydėjimas“, 2023 m.
7. „Kaitra. (Sausros nuojauta)“, 2023 m.
8. „Tarp pasaulių“. 2023 m.
9. „Ecce homo“, 2023 m.
10. „Didžioji svajonė“, 2023 m.
11. „Tėviškė“ iš triptiko „Trys mylimos“, 1982 m.
12. „Žmona“ iš triptiko „Trys mylimos“, 1982 m.
A.Švelnos nuotraukos