Domins asmenys ir pinigai
Panevėžio prokuratūra pradėjo tyrimą dėl Panevėžio pedagogų elito stažuotės Japonijoje.
Panevėžio apygardos prokuratūros vyriausiasis prokuroras Donatas Skrebiškis inicijavo tyrimą dėl galbūt neteisėto lėšų panaudojimo, organizuojant Panevėžio miesto pedagogų stažuotę Japonijoje.
„Iš viešojoje erdvėje pateiktos informacijos galima daryti pagrįstą išvadą, kad yra keliamos abejonės ne tik dėl stažuotėje dalyvavusių asmenų galėjimo bei būtinumo joje dalyvauti, bet ir dėl lėšų, skirtų šiai stažuotei, panaudojimo tikslingumo bei pagrįstumo. Atsižvelgiant į tai, tikslinga atlikti tyrimą, siekiant įvertinti, ar minima nurodytų asmenų stažuotė į Japoniją buvo organizuota bei įvyko nepažeidžiant Lietuvos Respublikos įstatymų bei kitų teisės aktų reikalavimų“, – rašoma Panevėžio apygardos prokuratūros pranešime.
Generalinės prokuratūros komunikacijos specialistė Rasa Stundžienė patvirtino, kad tyrimas pradėtas po „Panevėžio krašto“ publikacijos „Svajonių kelionė – tik išrinktiesiems“.
Informacija apie miglotus gegužės mėnesį buvusios stažuotės organizavimo viražus pasklido ir kitose žiniasklaidos priemonėse.
Apmokėjimas jau po visko
Publikacijoje pasakojome apie daug klausimų keliančią „Tūkstantmečio mokyklų“ projekto kelionę, į kurią važiavo tik Panevėžio mokyklų vadovai, nebuvo nė vieno eilinio mokytojo, nors įstatymai tai numato. Dargi, nors įstatymai neleidžia, vyko net keturi funkcionieriai iš Švietimo skyriaus.
Su mylima mama vyko netgi Švietimo skyriaus vedėjos Silvijos Sėrikovienės duktė, nors ši studentė su švietimu išvis nesusijusi. Kai mes ėmėme domėtis, vedėja atsiuntė dukters kelionės pačios apsimokėjimo dokumentus, bet data rodė, kad didžioji suma buvo apmokėta tik po fakto – kai korespondentė pradėjo domėtis kelione.
Kažkaip įtartinai susiklostė, kad šiais mokslo metais, kai buvo planuojama kelionė ir pildomi keliaujančiųjų sąrašai, kai kurie mokyklų direktoriai ir Švietimo skyriaus valdininkai staiga įsidarbino mokyklose paprastais mokytojais – bent jau po vieną ar kelias valandas krūvio. Švietimo skyriaus vedėja įsidarbino privačioje mokykloje, ir tada jau šios Kazimiero Paltaroko gimnazijos direktorė Gražina Gailiūnienė išvyko į kelionę su visais, nors mokykla europiniais pinigais finansuojančiame „Tūkstantmečio mokyklų“ projekte išvis nedalyvauja. G.Gailiūnienės paaiškinimo prieš publikaciją nepavyko gauti, po publikacijos iš jos taip pat nesulaukėme jokių žinių.
Valdžioje – pakili ramybė
Švietimo skyrius yra pavaldus miesto savivaldybei, tačiau, daugelio nuostabai, nei miesto merė Loreta Masiliūnienė, nei kiti valdantieji nematė jokios būtinybės ištirti šią miglomis apėjusią egzotišką kelionę. Jiems nekėlė jokių įtarimų pateikti šokiruojantys faktai, jiems neatrodė svarbu patikrinti, ar tikrai savivaldybės pinigai buvo panaudoti tinkamai.
Užuot pati pradėjusi savo tyrimą ar kreipusis į teisėsaugos institucijas ir paprašiusi tai atlikti itin atsakingai ir kruopščiai, savivaldybė teigė, kad jokių šešėlių nemato. Tai piršo mintį, kad ši kelionė ir keliaujančiųjų sąrašai galėjo būti iš anksto suderinti su savivaldybės vadovais ir jų palaiminti.
Apie lėšas – labai abstrakčiai
Pirmoji, dar prieš paskelbiant prokurorų tyrimą, į Panevėžio švietimo sektorių sudrebinusį skandalą sureagavo miesto tarybos opozicija.
Tarybos narė Viktorija Vidžiūnienė opozicijos vardu miesto merei L.Masiliūnienei nusiuntė nemažai klausimų.
Opozicija prašė paaiškinti, koks buvo švietimo atstovų ir savivaldybės darbuotojų stažuotės Japonijoje tikslas, kokios naudos tikėtasi ir kaip planuojama gautą patirtį pritaikyti? Koks buvo teisinis pagrindas tokiai stažuotei organizuoti, ar buvo jos poreikį pagrindžiantys dokumentai bei kiti viešai prieinami dokumentai? Ar visuomenė gali susipažinti su kelionės rezultatais? Kur galima susipažinti su stažuotės ataskaita?
Kokiu pagrindu buvo atrinkti į stažuotę vykstantys asmenys? Kaip vyko atrankos procesas? Kas priėmė sprendimą, tvirtino šių asmenų komandiruotes?
Opozicija taip pat paprašė pateikti visų dalyvių sąrašą.
Kokios lėšos panaudotos stažuotei finansuoti? Ar buvo ir kokiam tikslui naudotos savivaldybės biudžeto lėšos? Iš kokių šaltinių apmokėtos Švietimo skyriaus darbuotojų stažuotės išlaidos?
Kada ir ar ilgam Švietimo skyriaus darbuotojos įdarbintos mokytojomis? Ar Švietimo skyriaus darbuotojų darbas švietimo įstaigose atitinka viešųjų ir privačių interesų derinimo principus?
Kokią atsakomybę už šios stažuotės organizavimą prisiima savivaldybės vadovybė? Ar merė buvo informuota apie kelionės dalyvių sudėtį, tikslus ir finansavimo šaltinius?
Ar laikytasi etikos standartų, užtikrinant lygias galimybes dalyvauti visų švietimo įstaigų atstovams?
Atsakymai visai nekonkretūs
Merė L.Masiliūnienė iki darbo savivaldybėje buvo mokytoja. Savo atsakyme opozicijai ji nurodė, kad stažuotės dokumentai yra pateikti Europos socialinio fondo agentūrai, skyrusiai finansavimą. Kai kurių dalyvių išlaidos buvę finansuojamos asmeninėmis lėšomis, tačiau nenurodė, kurių.
Taip pat nurodyta, kad Švietimo skyriaus darbuotojai važiavo iš netiesioginių projekto lėšų (o tai reiškia, kad juos finansavo savivaldybė) bei iš asmeninių lėšų.
Anot merės, visiems apie stažuotes prieinama informacija yra socialiniuose tinkluose ir mokyklų interneto svetainėse.
Sąrašo merė nepateikė. Vietoj jo išvardijo tik mokyklas, kurių vadovai vyko į kelionę.
Taip pat merė savo rašte nurodė, kad Švietimo skyriaus vedėja privačioje Kazimiero Paltaroko gimnazijoje mokytojauja nuo pernai rugsėjo, jos darbo grafikas esąs suderintas, o dvi Švietimo skyriaus darbuotojos nuo sausio įdarbintos mokytojomis, turi po 1–2 pamokas mokiniams namuose.
Privačių ir viešųjų interesų kirtimosi merė neįžvelgė.
Taip pat ji neslėpė, kad apie organizuotą stažuotę žinojo ir toliau tvirtino, kad jos organizavimo nusižengimų nemato.
Tik patvirtina bėdas
V.Vidžiūnienė patikino, kad iš merės laukė aiškių atsakymų, bet tai, ką gavo, jos netenkina.
„Vis dar lieka klausimų dėl viešumo. Kodėl ataskaitos skelbiamos feisbuke ir mokyklų interneto svetainėse, ir tai ne visose, o ne savivaldybės tinklapyje?“ – stebėjosi politikė.
Keistas jai ir vardinio sąrašo nutylėjimas, o atsakymas apie tai, kokios lėšos panaudotos, labai abstraktus. Taip ir neatsakyta, ar stažuotei leisti miesto biudžeto pinigai, už ką mokėta.
„Prokuratūros pradėtas tyrimas įneš skaidrumo ir aiškumo, atsakys į visus klausimus“, – tikisi politikė.
Kitas opozicijos atstovas Ignas Gaižiūnas įsitikinęs, kad tai, jog prokuratūra pradėjo tyrimą, akivaizdžiai rodo, kad su šia kelione-stažuote yra rimtų bėdų.
„Merė nesugeba tiesiai ir aiškiai atsakyti į finansavimo, Švietimo skyriaus darbuotojų įdarbinimo mokyklose klausimus. Atrodo, kad už šią stažuotę teks sumokėti miesto gyventojams, o ne Europos Sąjungos lėšomis“, – sakė politikas.
Rūpinosi „skundiku“
Vakar Švietimo skyriaus vedėja S.Sėrikovienė patikino, kad prokurorai jos kabinete dar neapsilankė.
„Galų gale gal bus padėtas taškas ir skundus rašęs žmogus nurims“, – tarsi kitais, o ne savimi rūpinosi valdininkė.
Dar ji pridėjo, kad dabar visas jos darbas – tik rašinėti atsakymus į užklausas, pateikti šūsnis dokumentų, ir Specialiųjų tyrimų tarnybai jie jau išsiųsti.
Merė mūsų redakcijai pranešė, kad yra pasirengusi bendradarbiauti su prokuratūra ir pateikti reikiamą medžiagą.