Dingusią lentą pakeis nauja
Apie Krekenavos miestelyje dingusią kovotojų už Lietuvos laisvę atminimo lentą Panevėžio rajono tarybos posėdyje pranešė konservatorė Angelė Pranaitytė.
Politikė priminė, kad atminimo lenta dar 1999 metais buvo pritvirtinta ant pastato Bažnyčios gatvėje iškilmėse dalyvaujant gausybei žmonių.
Pokariu šiame pastate įsikūrę enkevėdistai kalino ir kankino vadinamuosius sovietų priešus. Čia buvo kalinami ir A.Pranaitytės tėvas bei močiutė.
Konservatoriai kreipėsi į merą Antaną Pocių prašydami išsiaiškinti, kada, kokiomis aplinkybėmis dingo ši lenta ir kur ji šiuo metu yra.
A.Pocius trečiadienį korespondentui sakė, kad to nepavyko išsiaiškinti.
Užtat meras patikino, kad savivaldybės pinigais bus pagaminta nauja lenta ir pakabinta toje pačioje vietoje ir kad dėl to jau susitarta su dabartiniais pastato savininkais.
Nuėmė tik plytas su lietuviškais užrašais
Gerokai anksčiau, dar prieš Seimo rinkimus, Krekenavos kapinėse plokštes su sovietų karius šlovinančiais užrašais nuėmė kandidatas į Seimą Romualdas Liutkus.
„Tos plokštės valdininkams turėjo badyt akis, jie turėjo jas pašalint. Visa bėda, kad seniūnas yra ne žmonių, o rajono administracijos direktoriaus atstovas Krekenavoje“, – tada tikino R.Liutkus.
Krekenaviškis pasakojo, kad tądien į pagalbą pasikvietė keletą vyrų, tarp jų ir sūnų Lauryną, ką tik su draugais grįžusį iš Ukrainos nuvežus labdaros. Tada jie visi kartu nuplėšė keturias lenteles, ant kurių lietuviškai buvo parašyta „Amžina šlovė didvyriams“. Dar keturių kapinėse esančių lentelių su užrašais rusų kalba jis nelietė.
„Rusai turi teisę vertinti savo karius taip, kaip jiems atrodo. O plytas su lietuviškais užrašais nuėmiau, kad neatrodytų, jog lietuvių tauta šlovina rusų karius“, – kalbėjo Parlamento gynėjas, Sausio 13-osios atminimo medaliu apdovanotas R.Liutkus.
Krekenaviškis sakė, kad kapinėse ant vienos metalinės plokštės prie užrašo sovietų kariams, žuvusiems Antrajame pasauliniame kare, kažkas buvo prirašęs dar papildomą įrašą: „ir orkų tėvams“. Tai buvęs lyg ženklas, kad žmonės nešlovina rusų kariuomenės. Dabar šie žodžiai jau nutrinti.
Gal atėję rusai duos ordiną?
Užtat rajono valdžia, užuot ėmusis veiksmų, pasitenkino tik to prierašo nuvalymu.
„Krekenavoje įsikūrusios kelios ukrainiečių šeimos kabinasi į gyvenimą, mokosi lietuviškai. Jeigu jie perskaitytų užrašus ant tų plytų dabar, kai rusai niokoja jų šalį, žudo civilius žmones, o mes čia šlovinam rusų karius. Su sūnumi vežam ukrainiečiams labdarą, kaip mums jiems į akis žiūrėt?“ – klausė R.Liutkus.
Abi nuimtas plokštes R.Liutkus nuvežė į Krekenavos seniūniją, vieną įteikė pačiam seniūnui Vaidui Kaušakiui.
Tada jau seniūnas automobiliu pats nuvyko į kapines ir išsivežė likusias dvi plokštes.
Jis įsitikino, kad plokštės nuimtos be jokio vandalizmo, nė viena nebuvo sugadinta.
„Seniūnas klausė manęs, kur jam dėti tas plokštes. Sakau, gali atiduot Rusijos ambasadai, jei nori, nuvežk merui arba neškis namo. Gal rusai vėl ateis, ordiną gausi“, – juokėsi R.Liutkus.
Po kurio laiko krekenaviškį policija informavo, kad dėl jo savavališkų veiksmų yra gautas skundas.
Panevėžio policijos atstovė Karolina Miganovičienė sakė, kad apie Krekenavos kapinėse nuplėštas kelias memorialines lenteles jiems pranešė neprisistatęs asmuo.
Policija atsisakė pradėti ikiteisminį tyrimą, kadangi kapavietė nebuvo išniekinta, lentelės nebuvo suskaldytos ar kitaip apgadintos, o tiesiog nuimtos.
Rajono savivaldybė dėl patirtų nuostolių galėtų kreiptis į teismą, jeigu sugalvotų užkabinti atgal lenteles. Mat policijai valdžia nurodė, kad sugadintos sienelės, ant kurių buvo pritvirtintos memorialinės lentos, padaryta maždaug 250 eurų žala.
Iš Kultūros paveldo departamento R.Liutkus gavo raštą su paaiškinimu, kad jo nuplėštos memorialinės lentos nebuvo Krekenavos kapinių vertingosios savybės. Bet rašte R.Liutkus įspėjamas, kad prieš vykdant bet kokius darbus kultūros paveldo objekto, koks yra ir Krekenavos kapinės, teritorijoje privalu apie tai informuoti atsakingas institucijas – rajono savivaldybę ir Kultūros paveldo departamento teritorinį skyrių.
Dangstėsi bendruomenės norais
Krekenavos seniūnas, valstietis V.Kaušakys kelis kartus patikino, kad policijai skundo dėl nuplėštų lentelių Krekenavos kapinėse nerašė, tačiau apie tai informavo Kultūros paveldo departamentą.
Paklaustas, kodėl iki šiol iš kapinių nepašalinti sovietų karius šlovinantys užrašai, seniūnas teigė, kad savavališkų sprendimų pats priimti negali ir laukia paveldosaugininkų nurodymų.
Tuomet užsienyje atostogavęs savivaldybės administracijos direktorius, valstietis Edmundas Toliušis apie įvykį Krekenavoje pasisakė trumpai.
„Negali žmogus ateiti į svetimą teritoriją ir nudraskyti bet ką. O jeigu tas žmogus Krekenavos centre sugadins fontaną?“ – kažkodėl nesulyginamus dalykus lygino valdininkas.
E.Toliušis teigė pritariantis mero A.Pociaus išsakytai nuomonei sovietinių relikvijų pašalinimo klausimu: jeigu bendruomenė norės, tai bus padaryta, jeigu nenorės, savivaldybė nieko nedarys.
„Kapinės yra ne savivaldybės, mes gavom žmonių skundų, kad jose yra palaidoti ir jų artimieji lietuviai“, – sakė administracijos direktorius.
A.Pocius teigė iš Kultūros paveldo departamento dar negavęs rašto, ką daryti su sovietų karius šlovinančiomis lentelėmis.
„Kiek žinau, tos lentos padarytos už Rusijos ambasados pinigus. Savivaldybė jokios žalos nepatyrė, nebent sugadino vaizdą“, – kalbėjo meras.
Nepaiso vadinamojo desovietizacijos įstatymo
Desovietizacijos komisijos pirmininkas Vitas Karčiauskas išsakė savo asmeninę nuomonę apie R.Liutkaus poelgį. Jis pirmiausia nurodė, kad komisija įvykio Krekenavoje nesvarstė, nes niekas nesikreipė.
„Reikia daugiau tokių patriotų, aiškiai matančių neteisybę. Ne daužančių lenteles, o tvarkingai jas nuimančių ir priduodančių vietinei valdžiai. Kaip žmogus, aš jį palaikau“, – sakė V.Karčiauskas.
Pašnekovas teigė, kad per visą šalį jo vadovaujama komisija rekomendavo nuimti apie 10 tokių lentelių su serijiniu užrašu, šlovinančiu sovietų karius.
„Panevėžio rajonas lig šiol nėra kreipęsis dėl nieko, jiems viskas čia gerai. Nors puikiai žinome, kad desovietizacijos kontekste ten visko yra“, – kalbėjo V.Karčiauskas.
Pasak pašnekovo, kapinėse esančius visus antžeminius paminklus Kultūros paveldo departamentas jau seniai išbraukė iš saugomų elementų sąrašo, jame liko tik kapavietės. Taigi tokios lentelės ir kiti sovietiniai reliktai tikrai nepriskiriami kultūros paveldui.
„Savivaldybė ne tik turėjo galimybę, bet ir privalėjo nuimti tas lenteles, nes tai padaryti ją įpareigojo vadinamasis desovietizacijos įstatymas. Kodėl savivaldybė iki šiol nesikreipė, kodėl savo abejingumu ji provokuoja žmones daryti tokius veiksmus?“ – klausė V.Karčiauskas.
Prierašai po nuotraukomis:
1. R.Liutkaus nuomone, valdininkai turėjo pašalinti iš kapinių sovietų invaziją šlovinančius reliktus.
2. A.Pranaitytė pranešė apie Krekenavoje dingusią kovotojų už Lietuvos laisvę atminimo lentą.
3. Tokių lentelių su užrašais lietuvių kalba Krekenavos kapinėse dabar nebėra.
4. Kas nuo pastato sienos nuplėšė šią atminimo lentą, rajono valdžia neišsiaiškino, tačiau pažadėjo pagaminti naują.
Nuotraukos iš asmeninio albumo