Net ir partiečiai nepalaikė
Žinomos Biržų šeimos – rajono tarybos nario Daliaus Barkausko ir jo žmonos „Biržų vandenų“ įmonės direktorės Editos Barkauskienės sukeltas skandalas dėl nusitiestos namų link magistralinės vandentiekio trasos kaip sniego gniūžtė aplimpa naujais nemalonumais.
Štai ir pastarajame rajono tarybos posėdyje politikai nepatvirtino praėjusių metų „Biržų vandenų“ įmonės veiklos ataskaitos.
Už ataskaitą balsavo vienintelis „Biržų atgimimo“ narys Liutauras Variakojis, o prieš – valstietis Audrys Šimas ir demokratas Dalius Drevinskas. Visi kiti susilaikė, bet jų balsai irgi lėmė ataskaitos atmetimą. Susilaikė netgi D.Barkausko partiečiai konservatoriai. Pats D.Barkauskas nusišalino nuo balsavimo žmonos klausimu.
Labiausiai politikams čia užkliuvo Biržus sudrebinusi ir vis dar nepasibaigusi istorija, kai Barkauskai pasiklojo vandentiekio trasą į naujai pasistatytus namus Kviet-
kelių kaime. Už pusę šios trasos jie susimokėjo patys, o kita pusė nutiesta įmonės lėšomis. Sutartį E.Barkauskienė, kaip įmonės vadovė, pasirašė su sutuoktiniu.
Apie tai „Panevėžio kraštas“ jau rašė.
Institucijos dar tik nagrinės
Biržiečiai piktinasi, kad Barkauskai pasinaudojo savo padėtimi, nes daug gyventojų apie vandenį ar nuotekas savo namuose tegali pasvajoti.
Kilus skandalui, meras Kęstutis Knizikevičius kreipėsi į Specialiųjų tyrimų tarnybą, prašydamas išsiaiškinti, ar viskas gerai su įmonės ir direktorės veikla. Pirmasis atsakymas buvo, kad tyrimas nebus pradėtas.
Bet meras nusiuntė papildomos informacijos, ir specialieji agentai dabar jau gilinasi į šį reikalą. Jų sprendimo dar laukiama.
Vyriausioji tarnybinės etikos komisija taip pat nagrinės, ar E.Barkauskienė nesupainiojo viešųjų ir privačių interesų. Posėdis šiuo klausimu dar neįvyko.
Kadangi šių institucijų vertinimo dar nėra, K.Knizikevičius per rajono tarybos posėdį pareiškė nepasitikintis „Biržų vandenų“ direktore.
O savivaldybės Etikos komisija jau nusprendė, kad D.Barkauskas pažeidė etikos normas.
Po to D.Barkauskas atsisakė konservatorių rajono skyriaus pirmininko pareigų.
Ginasi nepažeidusi įstatymų
Per rajono tarybos posėdį pristatydama „Biržų vandenų“ ataskaitą, E.Barkauskienė sulaukė klausimų ir apie į savo namus nusitiestą vandentiekio trasą.
„Jei sugebate už tokias mažas sąnaudas pakloti magistralinę trasą, tai kodėl nenutiesiate ir miesto gyventojams? Savo namų link juk sugebėjote“, – priekaištavo D.Drevinskas.
Politikas skaičiavo, kad Barkauskų trasos metras atsiėjo tik 23 eurus, nors kitur įvertinama po 130 eurų už metrą.
E.Barkauskienė atsakė, kad įmonė negali tiesti didelio skersmens vamzdžių ir privalo samdyti rangovą. O tuomet kainos smarkiai išauga.
„Biržų atgimimo“ narys Kęstutis Isakas klausė, ar po šios istorijos ji jaučiasi turinti teisę toliau vadovauti įmonei. Į tai E.Barkauskienė tiesiai neatsakė, bet tvirtino nepažeidusi jokio įstatymo, o pastaraisiais metais dirbo gerai – įmonė prijungė 700 naujų vartotojų, vykdo projektus, atlieka darbus.
Palaidas gyvenimas – kaip sekta
„Sakote, kad nenusižengėte įstatymui. O sprendimą dėl trasos pri-ėmėte su darbuotojais susėdę prie stalo. Ar jau turite tvarką, pagal kurią priimate tokius sprendimus?“ – teiravosi prie socialdemokratų ne per seniausiai prisijungusi Simona Bindariūtė.
E.Barkauskienė atsakė, kad prašymų nagrinėjimų tvarka dar rengiama.
A.Šimas apkaltino E.Barkaus-kienę arogancija ir priekaištavo dėl vis dar neaiškios gyventojų aprūpinimo vandeniu tvarkos.
„Labai jau palaidas „Biržų vandenų“ gyvenimas – kaip atskira sekta“, – rėžė jis.
D.Drevinskas dar klausė, kodėl išsiurbiant ir išvežant nuotekas netaikomas solidarumo principas kaip kad vežant atliekas. Kuo kalti nuo Biržų labiausiai atitolę miesteliai, kad turi brangiau už visus kitus mokėti? Pavyzdžiu jis įvardijo Papilį.
E.Barkauskienė sakė, kad dėl šių kainų sprendžia rajono taryba. Jei pastaroji sutiktų kompensuoti įmonei kainos dalį, tai gyventojai mokėtų mažiau negu dabar. Bet augančios pajamos už šią paslaugą rodančios, kad pasirinktas komerciškai teisingas modelis.
Į tai socialdemokratas Nerijus Ubartas reagavo, kad įmonė turėtų užsidirbti nesipelnydama žmonių sąskaita. Jis piktinosi matantis ataskaitoje daug skylių, bet konkrečiai jų nenurodė.
Taip gynė, kad net grasino kreiptis į visas instancijas
Vienintelis ginti E.Barkauskienės stojo „Biržų atgimimo“ narys Liutauras Variakojis. Jo sutuoktinė dirba šioje įmonėje, bet politikas nenusišalino. Demokratas Vytas Jareckas nusišalino, nes ir jo žmona dirba „Biržų vandenyse“.
L.Variakojis aiškino, kad įmonės vadovybė tęsia darbus, o ataskaita rodo skaidrų veiklos pagrindimą. Nėra nustatyta veiklos pažeidimų, netinkamo išteklių naudojimo, viešojo intereso pažeidimų. Politiko tikinimu, įmonės vadovybė nesiekia slėpti informacijos, prireikus ją tikslina. Be to, tai ne direktorės, o viso kolektyvo veiklos ataskaita.
„Jei yra už ką tarkuoti direktorę – pirmyn. Bet negalime žeminti visų darbuotojų“, – teigė jis.
Tarybos posėdžio pabaigoje L.Variakojis dar perskaitė ir viešą pareiškimą.
Jame politikas teigė jaučiantis rimtą susirūpinimą, kad ataskaitai nepritarta nepateikus aiškių argumentų, objektyvių priežasčių. Jis aiškino, kad toks balsavimas gali būti laikomas piktnaudžiavimu savo įgaliojimais, nes tai gali pakenkti įmonės reputacijai ar būti laikoma vadovės neteisėtu spaudimu.
L.Variakojis pagrasino, kad jei tarybos nariai tęs, jo tikinimu, neteisėtus veiksmus prieš įmonės vadovus, tai jis kreipsis į Vyriausybės atstovą, Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją, kitas institucijas.
Nežino, kelintas eilėje vyras
Per anksčiau vykusius komitetų posėdžius politikai teiravosi E.Barkauskienės, ar prie trasos, paklotos jos namų link, iš tiesų jungsis įmonės ir gyventojai.
Direktorė patikino, kad norinčių yra, bet šiuo metu niekas nerašo prašymų, nes bijantys viešumo. Kai viskas nurims, tuomet ir atsirasią besijungiančių.
A.Šimas pasipiktino, kokia gi čia gali būti paslaptis apie ketinančius jungtis prie vandentiekio. Juk politikai neprašo jų asmens kodų.
„Pripažinkim – prašymų nėra. Kam čia dar maltis su šiuo klausimu...“ – jau su nevilties gaida pasiūlė D.Drevinskas.
Liberalas Justas Greviškis nusistebėjo, kodėl Barkauskai prieš tiesdamiesi trasą nesiteiravo įmonių, gyventojų, ar jungsis prie trasos. Juk preliminarios sutartys – įprastas dalykas.
E.Barkauskienė teisinosi nežinojusi, kada tiksliai bus pradėti darbai. Esą labai jau jautriai reaguojama, jei darbai vėluoja kad ir du mėnesius.
„Kelintas rudenį eilėje buvo Dalius Barkauskas jūsų sąraše?“ – klausimą šovė A.Šimas.
E.Barkauskienė dabar jau visus suglumino atsakydama, kad to nežino, nes ne ji tas eiles sudarinėja.
Dar daug neatsakytų klausimų
Po rajono tarybos posėdžio paklaustas, kas toliau vyks nepatvirtinus „Biržų vandenų“ ataskaitos, K.Knizikevičius sakė, kad dar laukia atitinkamų institucijų – specialiųjų agentų ir etikos sargų – vertinimų. Tuomet ir bus sprendžiama dėl įmonės direktorės.
Konservatorė Irutė Varzienė rajono tarybos posėdyje balsuodama dėl įmonės ataskaitos susilaikė.
„Labai gaila dėl to, kaip klostosi situacija. Barkauskienė daug nuveikė, modernizavo įmonę, bet vis dar neparengta gyventojų prijungimo prie vandentiekio tvarka. Per šiuos 3 mėnesius nuo skandalo pradžios tikrai buvo galima ją parengti ir tuo parodyti tarybai, kad atsižvelgiama į reikalavimus“, – aiškino politikė.
Galėjo skandalui užbėgti už akių
Savivaldybės rajono tarybos Etikos komisijos posėdžiui dėl D.Barkausko vadovavo socialdemokratė Audronė Garšvaitė.
Ji teigė, kad Biržuose kilo labai didelis ir neigiamas atgarsis dėl magistralinės vandentiekio trasos. Žmonės įsitikinę, kad Barkauskienė išdrįso taip elgtis, nes vyras – tarybos narys.
„Biržiečiai piktinasi, kad štai – kas valdžioje, tas gali elgtis kaip tinkamas“, – aiškino politikė.
Komisija nusprendė, kad tai kenkia savivaldybės, rajono tarybos įvaizdžiui ir paties D.Barkausko reputacijai. Tuo labiau kad jis vadovauja Kontrolės komitetui, yra Etikos komisijos narys.
A.Garšvaitė apgailestavo, kad galbūt dėl nepatirties Barkauskai nepadarė svarbių darbų – nepasirašė preliminarių sutarčių su biržiečiais, kurie galbūt jungsis prie trasos, ir šiuo klausimu nesikreipė į rajono tarybą.
„Taip, pagal įstatymą tai nėra privaloma, bet būtų užbėgę už akių skandalui. Nežinau, ar jie nuoširdžiai įsitikinę, kad viską teisingai darė“, – gūžtelėjo socialdemokratė.
Dėl žmonos niekaip nesistengė?
Vienintelis krūtine už direktorę stojęs L.Variakojis išsigynė, kad taip darė iš asmeninių paskatų – nes jo sutuoktinė yra E.Barkauskienės pavaldinė. Klausiamas, gal su Barkauskais sieja draugystė šeimomis, irgi išsigynė.
Jis teigė nenusišalinęs nuo balsavimo todėl, kad jam to Etikos komisija nesiūlė. Tačiau V.Jareckui irgi nesiūlė, bet jis jautė garbės reikalą nebalsuoti, nes jo žmona irgi dirba šioje įmonėje.
O kolegos, L.Variakojo teigimu, balsavę pagal principą „patinka – nepatinka“.
„Nelyžtelėjo minkštos vietos – aha, bausim. Nuleidęs galvą bučiuoja kojytes – va, šitą vertinsim gerai“, – lygino politikas.
O valstiečiai A.Šimas ir T.Čet-vergas dar nuo seno esą supykę ant E.Barkauskienės, kai šioji jiems tarybos posėdyje griežtai atsakė į užduotą klausimą.
Abu sutuoktiniai kaltės purtosi
D.Barkauskas korespondentei tvirtino, kad nesijaučia kuo nors nusižengęs. Etikos komisijos sprendimas jam atrodo silpnas, svarstys, ar jį apskųsti.
Iš partijos skyriaus pirmininko pareigų išėjęs, kad skyriui nekenktų.
„Meras nusiuntė Specialiųjų tyrimų tarnybai papildomos informacijos? Toks jausmas, kad siekia susidoroti, ieško vis naujų būdų“, – kalbėjo D.Barkauskas.
Kalbėdama su korespondente E.Barkauskienė stebėjosi, kad tarybos nariai netvirtino ataskaitos dėl jos asmeninių reikalų.
„Politikai turi matyti ne vieną objektą, o tai, ką vykdo įmonė. Be manęs, joje dar keturios dešimtys darbuotojų“, – aiškino direktorė.
Ji tikino, kad politikams atsakė į klausimus apie įmonę, bet susilaikė dėl klausimų, susijusių su ja pačia, nes vyksta tyrimas. Be to, jie esą nesusiję su įmonės veikla.
Paklausta, kodėl gi nepasiskubino patvirtinti tvarkos, pagal kurią nagrinėjami gyventojų prašymai prijungti prie vandentiekio, E.Barkauskienė atsakė keistai – kad vengė asmeniniais reikalais užgožti įmonės veiklą, nenorėjo primesti darbuotojams savo rūpesčių.
Ji tikino, kad nebūta net rekomendacijos parengti tokią tvarką, o eilės irgi nebūdavo sudarinėjamos.
Netgi draugauja šeimomis
Paklaustas, ar tikrai jis užsisėdo ant E.Barkauskienės, A.Šimas atkirto, kad jam nusibodo komentuoti L.Variakojo paistalus.
„Jis pats pažeidinėja visas moralės normas ir įstatymą“, – rėžė politikas dėl L.Variakojo nenusišalinimo.
A.Šimas sakė, kad L.Variakojis E.Barkauskienę gina todėl, kad ji jo žmonos viršininkė, dargi Barkauskai ir Variakojai draugauja šeimomis, o Barkauskų sūnus lanko L.Variakojo vadovaujamą motoklubą „Ponoras“, važinėja motociklu.
T.Četvergas nurodė tas pačias aistringo gynimo priežastis – kad įmonėje viešųjų pirkimų specialiste dirba L.Variakojo žmona ir Barkauskų sūnus lanko motoklubą.
Jis prisiminė tarybos posėdį, kai su Stase Eitavičiene teiravosi E.Barkauskienės apie įmonės atliekamus darbus. Direktorė tuomet vien už klausimus leido sau net jiems pagrasinti teismais. Politikas tikino nelaikąs pykčio, nes dar po metų ataskaitą netgi pagyrė. O A.Šimo tuo laiku taryboje nebuvo, jis buvo Seime.
„Bet dabar lenda vis daugiau galų. Įsivedė sau vandenį. Visi mato, kad daugiau besijungiančių nėra, bet Barkauskienė to niekaip nepripažįsta“, – stebėjosi T.Četvergas.
Prierašai po nuotraukomis:
1. ir 2. Ginti E.Barkauskienės stojęs L.Variakojis, kurio sutuoktinė dirba „Biržų vandenyse“, tarybos nariams pagrasino, kad juos apskųs įvairioms instancijoms.
A.Švelnos nuotraukos