Išsisuko tik Pasvalio kraštas
Ketvirtadienį popiet pietine ir rytine mūsų krašto dalimi praslinko intensyvesnė perkūnijų zona, ji atnešė stiprų vėją ir lietų.
Trankėsi perkūnijos, bet žaibo iškrovos gaisrų niekur nesukėlė.
Lietus praslinko ir šeštadienį.
Savaitgalį ugniagesiai sulaukė 38 iškvietimų – patraukti nuvirtusius medžius ir supjaustyti nulūžusias šakas.
Vėjas ypač pasidarbavo Panevėžio apylinkėse. Čia buvo sulaukta 11 iškvietimų. Anykščių rajone gelbėtojai buvo iškviesti 8 kartus, Rokiškio ir Kupiškio rajonuose – po 7, Biržų rajone – du kartus.
Nuo audros smūgio išsisuko tik Pasvalio kraštas. Čia niekam neprireikė ugniagesių pagalbos.
Nuvirto ant ūkinio pastato
Internete pasipylė gyventojų nuotraukos su užfiksuotais audros padariniais.
Panevėžio rajone, Breiviškių kaime netoli Karsakiškio, škvalas išvartė gėlių vazonus, apvertė šiltnamius ir batutus.
Smarkiausias smūgis sugriovė ūkinį pastatą, bet ne tiesiogiai, o per nuvirtusį medį.
„Mūsų sodyba nukentėjo. Storiausią tuopą su šaknimis išvertė, ūkinį pastatą sugriovė“, – skundėsi sodybos šeimininkė.
Prie namo augantis kitas uosis irgi griuvo, kliudė ir aplankstė šalia stovintį automobilį.
Gyventojai guodėsi tik tuo, kad vėjo smūgių neatlaikę medžiai neužvirto ant gyvenamojo namo ir žmonės nenukentėjo.
„Vis kartojame, kad apžiūrėkit savo kiemuose esančius medžius. Brandūs medžiai tikrai yra labai gražu, tačiau reikėtų gerai pagalvoti, ar augantys šalia namo atlaikys stiprias audras ir nepridarys nuostolių. Tokiu atveju vertėtų pasirūpinti leidimais jį nukirsti ar apgenėti pavojingas šakas“, – reaguodami į šį įvykį patarė meteorologai.
Raguvoje vėjas nuplėšė dviaukščio namo stogą.
Šeštadienio vakarą Kupiškio rajone, Aukštupėnų kaime prie Kupiškio marių, audra sulaužė pontoninį tiltą į salą, o nuvirtęs medis užtvėrė kelią. Saloje buvę žmonės išėjo pro kitą praėjimą, o nuvykę gelbėtojai supjaustė ir išvežė medį.
Kupiškyje, Gedimino gatvėje, medis užvirto ant medinio vieno aukšto namo stogo. Keliose vietose įlūžo šiferio lakštai.
Neatlaikė vėjo smūgių
Pirmų pranešimų apie vėjo ir lietaus smūgių neatlaikiusius medžius ugniagesiai sulaukė ketvirtadienį popiet. Tuo metu audros debesys kaip tik slinko Latvijos link.
Panevėžio rajone gelbėtojai buvo iškviesti į Medikonių kaimą netoli Paįstrio. Paskui Biržų rajone, Pabiržėje, buvo pastebėtas ant kelio nuvirtęs medis.
Rimtesnis incidentas kilo Kupiškio rajone, Nociūnų kaime, kai vienos sodybos kieme augantis medis neatlaikė vėjo smūgio ir virsdamas nutraukė elektros laidus, bet nenuvertė lauko tualeto.
Panevėžio rajone, Raguvoje, audra išvertė net 6 medžius.
Pranešimų netrūko ir savaitgalį. Tąsyk daugiausia eibių vėjas buvo pridaręs Kupiškio ir Panevėžio rajonuose. Vėjo gūsių neatlaikė medžiai.
Liejo liejo lyg kibirais
Vėjo genami debesys Panevėžio krašte išpylė rekordinį vandens kiekį – trečdalį liepos mėnesio normos.
„Panevėžio rajonas šalyje tarp sulaukusių daugiausia kritulių“, – sakė tarnybos atstovas.
Čia į vieną kvadratinį metrą buvo išpilta apie 3 didelius kibirus vandens – per 27 litrus.
Biržų apylinkėse lietus išlaistė maždaug pusę kibiro vandens į kvadratinį metrą, Kupiškio rajone kliuvo šiek tiek daugiau – maždaug vienas kibiras, Anykščių ir Pasvalio rajonuose – apie du kibirus.
Išgelbėjo tik žaibolaidis
Pavakary Panevėžio pakraštyje esančioje Dembavoje trankęsis perkūnas ne juokais išgąsdino gyventojus. Viena žaibo iškrova trenkė į daugiabutį namą, tačiau pataikė į žaibolaidį ir visą jėgą suleido į žemę. Gyventojai bandė apsakyti, kokio stiprumo buvo tas trenksmas – jie vos nuo kėdės nenuvirtę.
Viena moteris atviravo, kad perkūnas trenkė jai einant gatve – plykstelėjo ištisa žaibų iškrova.
„Atrodė, kad žaibas lekia zigzagais, taip plačiai dangus nušvito. Pasigirdo toks galingas trenksmas, kad net žemė po kojomis sudrebėjo“, – rašė ji.
Vienas gyventojas Panevėžio rajone, Bukaltiškių kaime netoli Miežiškių, spėjo nufotografuoti galingą žaibo iškrovą.
Siautėjo škvalinis vėjas
Šalies hidrometeorologijos tarnybos atstovas Gytis Valaika sakė, kad mūsų kraštui teko nemenki išbandymai – nors vėjo gūsiai ir nebuvo patys stipriausi, bet per kelias valandas iškrito net trečdalis mėnesio lietaus normos.
Stipriausias vėjo gūsis – 19 metrų per sekundę – buvo užfiksuotas Biržų apylinkėse.
Rokiškio krašte irgi siautėjo ne ką silpnesnis vėjas – iki 18, o Panevėžio apylinkėse – iki 16 metrų per sekundę. Tokio greičio vėjai nėra itin pavojingi, tačiau didžiausių bėdų pridaro škvalas – stiprūs vėjo gūsiai.
Specialistas paaiškino, kad vasariškos audros su škvaliniais vėjais labai pavojingos, nes sunku nuspėti, kurioje vietoje jos sustiprės ir smogs stipriausia jėga.
„Su vėjais taip būna. Slenka audros linija, bet ji atskirose atkarpose nuolat keičiasi. Tam tikruose ruožuose gali trumpam suaktyvėti, paskui susilpnėti ir vėl sustiprėti. Dėl to prognozuoti labai sudėtinga“, – sakė G.Valaika.
Vėjo nuožmumas priklauso ir nuo vietovės atvirumo. Lygumose ir virš ežerų vėjas turi kur įsibėgėti, o miškingose vietovėse susilpnėja. Vasarą medžius su lapais škvalai lengviau nuverčia.
Prierašai po nuotraukomis:
1. Gamtos šėlsmas parodė savo jėgą raudamas senus, nebetvirtus medžius.
2. Vienos panevėžiečių šeimos namo rūsys po smarkios liūties prisipildė vandens, reikėjo ieškoti pagalbos jam išsiurbti.
3. Bukaltiškių kaime užfiksavo galingą žaibo iškrovą.
4. Vėjo gūsio neatlaikęs medis virto, bet namo nekliudė.
5. Batutą vėjas nubloškė į namą.
Nuotraukos iš „Orai ir klimatas Lietuvoje“