Nepuolė rašytis stačia galva
Daugiau nei ketvirtį amžiaus Petro Vileišio gimnazijoje veikia Vileišiečių organizacija. Šiais metais iškilmingą priesaiką gyventi taip, kaip kadaise gyveno broliai Vileišiai, davė 37 nauji organizacijos nariai.
Organizacijai šiuo metu vadovauja istorijos mokytoja Birutė Palijanskienė.
Kalbinti gimnazistai neslėpė, kad pradėdami mokytis šioje gimnazijoje nedaug žinojo apie brolius ir vieną iš jų – Povilą Vileišį.
Gimnazistai atviravo, jog istorijos mokytojos bei jų klasės vadovės pakviesti jungtis prie organizacijos, nepuolė stačia galva į ją užsirašyti.
„Įstoti tik dėl skaičiaus tikrai nenorėjau. Todėl mokytojos daug klausinėjome, ką veiksime, ar aktyviai leisime laiką“, – pasakojo gimnazistas Džiugas Pukas.
Jaunuolio klasės draugai jam antrino, jog nė vienas nenorėjo nuobodžios veiklos. Tačiau, vadovės patikinti, kad nuobodžiauti tikrai neteks, nes vileišiečių tikslas yra ne tik narplioti garsios giminės istoriją, bet ir veikti tautos labui.
Gimnazistė Natalija Titaitė atviravo, kad ją kankino dvejonės, ar prisijungti prie Vileišiečių organizacijos.
Dabar mergina džiaugiasi, kad ši veikla ne tik ją, bet ir klasės draugus skatina būti geresnius.
„Stengiamės pradžiuginti mokyklos bendruomenę. Tapo tradicija kasmet pedagogus pasveikinti jų profesinės dienos proga mūsų pačių pagamintais suvenyrais. Gimnazijoje organizuojame įvairiausius renginius: nuo viktorinų iki šokių konkursų“, – pasakojo N.Titaitė.
Karantinas pristabdė veiklą
„Broliai Vileišiai buvo lietuvybės puoselėtojai, kilę iš gražios lietuviškos šeimos. Jie siekė mokslo ir žinių, turėdami vieną tikslą – dirbti Lietuvai, atgaivinti lietuvybę, atgauti spaudą, atkurti valstybingumą. Jie savo šaliai dirbo tiek, kiek pajėgė, ir dar daugiau. Jaunimui išties įdomu perprasti, kas šį žmogų, drąsiai galima teigti – Lietuvos mecenatą, paskatino visą savo kapitalą skirti Lietuvai, kas apskritai kiekviename žmoguje formuoja idėjas, kurios stato, o ne griauna, kas suformuoja požiūrį į atsakingą laisvę, tautiškumą, orumą ir tokį, kaip brolių Vileišių, etikos kodeksą: gyventi Lietuvai, o ne iš Lietuvos“, – aiškino organizacijos vadovė.
Iš tiesų vileišiečiai randa būdų, kaip nenuobodžiai, pasirenkant vis kitą temą, gilintis į daugybę sričių. Šiuose baruose broliai Vileišiai nuvertė kalnus: mokslo, ūkininkavimo, verslininkystės, amatų populiarinimo, inžinerijos, visuomenės, kultūrinės ir politinės veiklos. Todėl kiekvienas gimnazistas randa sritį, kuri jam yra įdomi bei aktuali.
B.Palijanskienė apgailestavo, kad beveik dvejus metus trukusi pandemija buvo sustabdžiusi organizacijos veiklą. Tuomet iš tiesų buvo nuobodus laikotarpis. Susitikimai vyko tik nuotoliniu būdu, gimnazistai rašė projektus ir planavo ateities darbus. Tačiau šiais metais jie stengiasi atsigriebti su kaupu.
Ant galvų beria grūdus
„Rudenį vykome į fantastišką išvyką Vileišių takais. Vilnių pamatėme visai kitomis akimis. Buvo keistas jausmas vaikščioti po Vileišių rūmus, kur dabar įsikūręs Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas. Juk šį didingą pastatą pastatė žmogus iš visai mažo Medinių kaimelio kilęs ir augęs daugiavaikėje ūkininkų šeimoje“, – pasakojo Justas Andžius.
Gimnazistams daug emocijų sukėlė ir iškilmingos naujųjų Vileišiečių organizacijos narių krikštynos.
„Maniau, kad jos bus kažkuo panašios į gimnazijon atėjusių pirmokų krikštą. Bet ne – vyresniųjų klasių mokiniai naujokus stengiasi pažeminti, o vileišiukų priesaikos davimas buvo iškilmingas ir jaudinantis. Ant galvos beriami grūdai vertė jaustis ypatingai bei pakylėtai“, – geromis emocijomis dalijosi Ugnė Janušonytė.
Vileišiečių organizacijos narių krikštynos rengiamos kiekvienais metais minint P.Vileišio gimtadienį.
„Viską, ką tu dirbi, dirbk pilnomis spėkomis, pilnu stropumu ir mokėjimu! Atiduok reikalui pilną save, visas geriausias savo loknystes, savo ugnį ir stropumą! Viską, ką gali, reikia daryti dabar tuojau, niekados neatidėk ant paskiau!“ – tokius P.Vileišio žodžius tardami gimnazijos vileišiečiai duoda priesaiką dirbti Tėvynės labui.
Duktė šventė 103 gimtadienį
Organizacijos vadovė B.Palijanskienė pasakojo, kad iki šiol bendrauja su Amerikoje gyvenančia Petro Vileišio brolio, Vasario 16-osios akto signataro, teisininko Jono Vileišio dukra Rita Vileišyte-Bagdoniene.
„Ši moteris kovo pradžioje atšventė 103-iąjį gimtadienį, bet yra guvaus proto ir nestokoja optimizmo. Gimtadienio proga sukaktuvininkę pasveikinau telefonu. Didžiuojamės, kad prieš 18 metų ji su dukra Silvija ir anūke Lina viešėjo mūsų gimnazijoje“, – patikino pedagogė.
Gimnazistai, puoselėdami Vileišių atminimą, turi begalę darbų: organizuoja pažintines išvykas, žygius, labdaros akcijas, prižiūri P.Vileišio tėvo bei brolio kapus Pasvalyje, parką Mediniuose.
B.Palijanskienė atskleidė, jog šiais metais vileišiukai užsimojo surasti brolių Vileišių motinos kapą. Senosiose Pasvalio kapinėse amžinojo poilsio yra atgulęs tik Lietuvos patriotų tėvas Vincas Vileišis, o kur ilsisi mamos Agotos Vileišienės palaikai, nežinoma.
Prierašai po nuotraukomis:
1. J.Andžiui giliai įstrigo išvyka Vileišių takais, kurios metu Vilnių pamatė kitokiu rakursu.
2. U.Janušonytei labiausiai įsiminė vileišiukų krikštynos.
3. Į Vileišiečių organizaciją D.Pukas įstojo tik gerai išsiaiškinęs jos tikslus ir siekius.
4. N.Titaitė tvirtino, jog kiekvienas Vileišiečių organizacijos atstovas randa veiklos pagal savo pomėgius.
5. Vileišiečių vadovė B.Palijanskienė palaiko ryšius su Amerikoje gyvenančia P.Vileišio brolio Jono, Vasario 16-osios akto signataro, dukra Rita.
V.Savickienės nuotraukos