Gyvi liko tik trys šunys
Kruvinus pėdsakus vilkai paliko Rokiškio rajono Obelių seniūnijos Bučiūnų, Butkūnų, Gediškių, Kreščionių ir kituose prie Latvijos esančiuose kaimuose.
Nuo plėšrūnų nukentėjo ne žmonės, ne avys ar ožkos, o šunys.
Iš Latvijos atklydę vilkai pjovė prie būdų grandinėmis pririštus šunis. Kai kurias aukas jie netgi išvilko iš sodybų kiemų, rytą šeimininkai nerado jokių savo augintinių likučių.
Apie vilkų kruvinas puotas Bučiūnų kaime socialiniame tinkle pasidalino Viktorija Maksimova.
Į jos pranešimą atsiliepė dar keli kaimo gyventojai. Tada ir paaiškėjo kraupi žinia – per kelias dienas vilkai šiame kaime sudorojo 9 šunis. Esą ir buvusius voljeruose, bet konkrečiai tokio fakto nenurodė.
„Tai didžiulė bėda – vilkai taip neturi elgtis. Kaime beliko gyvi gal kokie trys šunys“, – sakė V.Maksimova.
Bet kaipgi žmogus gali pamokyti vilką gerai elgtis? Labiau žmogui gal reikėtų mokytis savo augintinius išsaugoti.
Gulėjo grandinė su antkakliu
Dabar gyventojai nakčiai šunis parsiveda į namus arba uždaro į garažą.
Kaime nė viena sodyba neaptverta tvora, tad plėšrūnai lengvai išsivilkdavo grobį.
V.Maksimova pasiguodė, kad vilkai papjovė ir jos tėvų kiemsargį šunį Bosą.
„Tai buvo vidutinio dydžio mišrūnas ir labai visų mylėtas“, – susijaudinusi sakė ji.
Sodybos keturkojis sargas naktį buvo pririšamas prie per visą kiemą ištemptos vielos ir paprastai miegodavo būdoje. Dieną jis lakstydavo palaidas.
Tą nelemtą rytą ant žemės gulėjo grandinė su antkakliu, bet šuns nebuvo.
Keistai atrodė tai, kad grandinė buvo ištempta per visą ilgį, o prie būdos ant žemės matėsi kraujo.
Šeimininkai iš pradžių net nežinojo, ką galvoti apie keistą šuns dingimą, tačiau pakalbėję su kaimynais sužinojo, kad kaime vilkai papjovė dar kelis šunis.
Tąryt buvo didelis rūkas, o žolė šlapia, todėl gerai matėsi vilkimo žymė. Pėdsakai vedė kelio link, paskui dingo.
Žemėje liko vilko pėdos, tad iškart pasidarė aišku, kieno naktipiečiais tapo jų augintinis.
Tąnakt šeimininkai jokio triukšmo kieme negirdėjo.
Pora užsuko ir antrą kartą
Vilkai buvo užklydę ir į kito Bučiūnų kaimo gyventojo kiemą. Ten irgi papjovė prie būdos pririštą šunį, bet nesugebėjo jo ištraukti iš antkaklio. Tada grobį jie sudorojo vietoje.
Rytą šeimininkai rado išdorotą savo keturkojį augintinį – vilkai buvo pradrėskę pilvą ir suėdę vidaus organus.
Kito kaimo gyventojo kieme pilkiai lankėsi du kartus. Iš pradžių jie papjovė du šunis, po savaitės vėl atsliūkino į tą pačią sodybą.
Po pastatus besisukinėjančius du plėšrūnus įamžino kieme įrengta vaizdo kamera. Vaizdo įraše matyti, kad tai buvo suaugę vilkai – galbūt pora. Tik nebebuvo ką toje sodyboje jiems sudoroti.
Dar kitam gyventojui vos per plauką pavyko išgelbėti savo šunį. Šeimininkas kieme turi įsirengęs prie vaizdo kameros prijungtus judesio daviklius. Paryčiais jie ir suveikė.
Per kameras pamatęs prie būdos besisukiojančius kelis vilkus, jis tekinomis puolė į kiemą. Plėšrūnai šuns dar nebuvo spėję užpulti, o žmogaus išsigando.
Šeimininkas stvėrė augintinį į glėbį ir parsinešė į vidų.
Netoli esančiame Butkūnų kaime vienas ūkininkas su traktoriumi dirbo laukuose ir iš arti stebėjo žaidžiančius du vilkus. Vėliau jis kaimynams tvirtino, kad pilkiai lakstė priekyje traktoriaus kaip kokie šunys.
Iškart atsiliepia iš Latvijos
Vietiniai gyventojai tvirtino, kad prieš metus panašaus vilkų antpuolio buvo sulaukę gretimo Gediškių kaimo gyventojai. Ten irgi rudenį buvo papjauti 6 šunys.
Niekas net neabejojo, kad vilkai atklysta iš Latvijos. Ten daug didelių miškų. Pasienyje gyvenantys žmonės ne kartą iš tos pusės girdėjo vilkų kaukimus.
„Mūsų pusėje jei sukaukia vilkas, tai iškart iš ten atsiliepia keli vilkai“, – teigė vienas gyventojas.
Žmonės tikino, kad miškuose sumažėjo stirnų, elnių ir kitų laukinių žvėrių, nes vilkai juos išpjovė. Pritrūkę grobio jie persimetė prie šunų.
Tačiau kaip staiga atsirado, taip staiga vilkai ir pradingo. Jau kurį laiką plėšrūnai nebesirodo kaimuose. Tad atsirado proga pajuokauti: gal plėšrūnai išsigando antradienį, spalio 15 d., prasidėjusio vilkų medžioklės sezono su leidimu šalyje sumedžioti 341 vilką.
Apsimeta šuns bičiuliu
Šiose apylinkėse medžioklės plotus turinčio „Kairelių“ medžiotojų klubo vadovas Julius Danys staigų vilkų dingimą paaiškino paprastai.
„Nebėra maisto, todėl ir išėjo ieškoti jo kitur. Vilkas vienoje vietoje ilgai neužsibūna“, – tvirtino medžiotojas.
Jo manymu, šunis pjovė iš Latvijos atklydęs vienišius vilkas.
Paprastai tai būna nuo gaujos atsiskyrę ar išvaryti prie gentainių nebepritampantys seni vilkai. Tokiam, ir dar vienam, pasigauti eiklią stirną ar kitą miško žvėrį per sunku.
„Prie būdos grandine pririštas šuo – labai lengvas grobis. Toks niekur nepabėgs“, – dėstė medžiotojas.
Vilkai be didesnio vargo ir labai gudriai sudoroja šunis. Iš pradžių savo aukas jie tarsi prisipratina, todėl tos ir neloja.
„Apsimeta kitu šunimi ir bando žaisti. Vos tik šuo praranda budrumą, tada ir puola“, – suktą pilkių gudrybę paaiškino J.Danys.
Kai kurie kiemsargiai elgiasi atvirkščiai – taip išsigąsta plėšrūno, kad lenda į būdą ir neišleidžia jokio garso.
Taip pat nieko keisto, kad vilkai nebijo užsukti į sodybas. Gamta keičiasi, gyvūnai pripranta prie triukšmo, laukuose dirbančios technikos ir nebebijo. Obelių seniūnijoje yra pasitaikęs ne vienas atvejis, kai vilkai papjauna avis prie pat namų esančiose ganyklose ir net tvartuose.
Klubo vadovas sakė, kad pastarąjį kartą klubo medžiotojams sumedžioti vilką pavyko prieš 5–6 metus. Tai labai protingas plėšrūnas ir nelengva jį pergudrauti.
Aplankė voljeruose uždarytus
Panevėžio gyvūnų globos draugijos vadovė Rūta Liberienė abejoja, kad vilkai galėjo pjauti voljeruose laikomus šunis.
„Tvorą jie lengvai peršoks, jei nėra voljero stogo, bet kam jiems vargti, jei randa prie grandinių pririštų šunų“, – sakė pašnekovė.
Gyvūnų mylėtoja stebėjosi, kad žmonės neatsikrato visiškos atgyvenos – vis dar laiko prie grandinių pririštus šunis. Ji patikino, kad prieglaudoje laikomų šunų neatiduoda tiems žmonėms, kurie ruošiasi juos laikyti pririštus.
R.Liberienė irgi yra patyrusi akistatą su vilkais. Praėjusią vasarą Bernatoniuose į prieglaudą buvo atsliūkinusi vilkė su vilkiukais.
„Išgirdau neįprastą šunų lojimą, pradarau duris, o lauke už kelių metrų vilkų šeimyna stovi. Pasižiūrėjome vieni į kitus, tie apsisuko ir nubėgo“, – ypatingą akimirką prisiminė ji.
Prieglaudoje šunys laikomi voljeruose, tad plėšrūnai jų nepasiekė.
Prierašas po nuotrauka:
Vienoje sodyboje įrengta vaizdo kamera užfiksavo naktį po kiemą besisukinėjančius vilkus.
Nuotr. iš asmeninio archyvo