Pora rodė dvasios stiprybę
Ankstų trečiadienio rytą Pasvalyje, nuosavų namų kvartale Kęstučio gatvėje, judėjo žemė.
Žiūrint iš šono atrodė, kad Danguolė ir Ovidijus Tamučiai ramiai stebi, kaip trūkinėja jų daug metų puoselėto namo sienos ir pastatas pamažu smenga.
„Mes jau tiek daug gyvenime ištvėrėme, kad nematome prasmės pulti į isteriją ir rautis nuo galvos plaukus. Žinoma, kad skaudu, bet aimanos ir ašaros čia jau nieko nebepadės. Jei verksi ir dejuosi, juk nei duobė pasitrauks, nei namas pats atsistatys“, – net baisioje situacijoje dvasios stiprybę rodė abu sutuoktiniai.
Kita vertus, jie juk liko gyvi sveiki, o tai ir yra svarbiausia. Ypač dabar, kai jie taip reikalingi savo dukros šeimai.
Išties, Tamučių šeimą pastaruoju metu persekioja nelaimės. Šių metų pradžioje 4-metis jų anūkas Rojus susirgo baisia liga – ūmine limfoblastine leukemija. Nelaimėlių dukra su vaiku kone visą laiką leidžia ligoninėje, o vyresnėliu anūku rūpinasi žentas.
Konstrukcijos užspaudė duris
D.Tamutienė pasakojo, kad pirmasis traškesį naktį užgirdo jos vyras. Jis pamanė, kad lyja lietus. Bet greit abu susizgribo, kad tai toli gražu ne lietus. Garsas signalizavo rimtą pavojų.
Bėgdami iš griūvančio namo, sutuoktiniai spėjo pasiimti tik maišelį su dokumentais ir pinigines.
Prisiglaudę ūkiniame pastate įrengtame kambarėlyje ir truputį aprimę, pasvaliečiai bandė dar įeiti į namą, tačiau išsiklaipiusios pastato konstrukcijos užspaudė duris ir jos jau nebeatsidarė.
Iškviesti ugniagesiai bei policijos pareigūnai sodybą aptvėrė įspėjamąja juosta ir net į kiemą įeiti nebeleido. Visa teritorija tapo nesaugi, nes priešais namą esančiame gėlyne atsivėrė duobė ir įgriuva prarijo iš akmenų sudėtą alpinariumą.
Draudimo pinigų negavo
Šeimininkai nebejausdami laiko tiesiog stovėjo gatvėje ir stebėjo, kaip visagalė gamta niokoja daug metų puoselėtus jų namus.
Kartu teko sukti galvą, kur reikės rasti bent laikiną prieglobstį.
Kad vieną dieną gali atsitikti tokia nelaimė, Tamučiai nujautė jau prieš kelerius metus. Tuomet taip pat buvo pradėjusios skilinėti kambarių sienos bei trūkinėti pamatai.
Daugiau nei prieš porą metų toje pačioje gėlyno vietoje atsirado įgriuva.
„Visą gyvenimą draudėmės namą, bet pradėjus aižėti sienoms draudikai atsisakė mokėti draudimo išmoką. Jie motyvavo tuo, kad prieš 20 metų statantis namą nebuvo atlikti geologiniai tyrimai. Samdėmės turto vertintoją, bandėme su draudimo įmone bylinėtis teismuose, tačiau viskas veltui“, – pasakojo O.Tamutis.
Nuo tada jiems drausti namą nebeliko prasmės. Dabar turto vertintojai renovuotą namą įvertino kone 200 tūkstančių eurų.
Laikinai apgyvendino kempinge
Į nelaimės vietą atskubėjęs Pasvalio rajono savivaldybės administracijos direktorius Povilas Balčiūnas sutuoktinius ramino, kad jų vienų nepaliks nelaimėje. Jau iš ryto buvo sutarta su Pasvalio kempingo savininku Kostu Butkumi, kad jis laikinai priglaus nelaimėlius.
„Bus sukviesta Ekstremalių situacijų komisija ir spręsime, kokią piniginę kompensaciją šeimai galėsime suteikti. Nors savivaldybė didelių galių neturi, didesnės paramos prašysime Vyriausybės. Gaila, kad panaikintas Karstinių reiškinių šalinimo fondas, padėjęs ne vienai nuo įgriuvų nukentėjusiai šeimai“, – apgailestavo P.Balčiūnas.
Valdininkas priminė, kad prieš 25 metus Pasvalyje, Žaliojoje gatvėje, vos už puskilometrio nuo dabartinės smegduobės, į prarają nugarmėjo pusė gyvenamojo dviaukščio namo, o kaimyninio pastato sienos sutrūkinėjo.
Tada valstybė šeimai išmokėjo solidžią kompensaciją ir ji, užpylusi bei sutvarkiusi smegduobę, suremontavusi tą likusią namo pusę, liko gyventi senoje vietoje.
Didžioji dauguma pasvaliečių, turinčių individualius namus, irgi nežino, ar jų neištiks tokia pat lemtis. Jų namai irgi gali prasmegti. Juk prieš kelis dešimtmečius statant namus nebuvo atliekami jokie geologiniai tyrimai.
Šįkart šalies geologijos tarnyba išplatino pranešimą, kad prieš dvejus metus balandį ir gegužę pasvaliečių Tamučių sodyboje buvo atlikti projektiniai inžineriniai geologiniai ir geotechniniai tyrimai. Tuomet buvo nustatyta, kad gyvenamasis namas pastatytas ant užpiltos ir užlygintos duobės – senos karstinės įgriuvos arba iškasos moliui.
Prierašai po nuotraukomis:
1. D.Tamutienė po nelaimės sugebėjo net ir nusišypsoti, nes būna ir baisiau.
2. O.Tamučiui pikta, kad draudimo bendrove negalima pasikliauti.
3. P.Balčiūnas tikino, kad nelaimėlių vienų bėdoje valdžia nepaliks.
4. Taip gražiai iki nelaimės atrodė išpuoselėtas Tamučių namas, bet jis pradėjo skilinėti prieš dvejus metus.
5. Gėlyne atsivėrusi smegduobė pirmiausia prarijo alpinariumą.
V.Savickienės nuotraukos