Grupė ėjo tik grožėtis gamta
Praėjusį sekmadienį Anykščių rajone suorganizavęs pažintinį žygį Šventosios upės pakrantėmis, geologas daktaras Jonas Šečkus kartu su kitais žygeiviais aptiko masinę kapavietę – nužudytų žmonių, greičiausiai vien vaikų, palaikus.
Šiame žygyje dalyvavo daugiau kaip 20 iš įvairių šalies kampelių susirinkusių gamtos mėgėjų. Jie į kelionę leidosi Anykščių rajone, prie Mikierių kaimo atodangos. Ji yra netoli Kupiškio rajono ribos. Iš ten įspūdingomis vietomis traukė Šventosios upės slėniais.
Persikėlusi per upę kabančiu tiltu, grupė pasiekė Šimonių girios, Smalinos ir Saldagirio miškų apsupto Inkūnų kaimo apylinkes.
Medžiais apaugusioje vietovėje jie ir pamatė upės paplautus žmonių kaulus. Ant žemės gulėjo keturios kaukolės.
„Teisybės dėlei reikia pasakyti, kad kaukoles radome ne mes. Jas kažkas jau buvo radęs prieš tai ir sudėjęs į vieną eilę prie nuvirtusio medžio“, – sakė J.Šečkus.
Iš upės ardomo šlaito kyšojo ir daugiau žmonių kaulų.
Apie radinį buvo pranešta policijai, archeologams ir Kultūros paveldo departamentui.
Sušaudė šeimą ar tik vaikus?
„Manau, kad tai pokario laikais nužudytų žmonių palaikai“, – svarstė geologas.
Akivaizdu, kad buvo įvykdyta egzekucija, o kūnai sumesti į duobę ir užkasti.
Visose kaukolėse matėsi skylės skirtingose vietose, jas greičiausiai paliko kulkos.
Kaukolės nedidelės, todėl spėjama, kad žudikų aukomis tapo vaikai.
„Nesu antropologas, bet kaukolės, mano požiūriu, yra mažesnės nei vidutiniškai būna suaugusių žmonių. Jos tikrai ne vyrų, greičiau vaikiškos“, – sakė geologas.
Jo manymu, masinė kapavietė susijusi su pokario rezistencija. Šiose vietovėse veikė pokario partizanai, tad stribai galėjo imtis egzekucijos prieš miško broliams padėjusią šeimą.
Geologas pabrėžė, kad ši versija tai tik jo paties pamąstymai.
Baimindamiesi, kad neplūstelėtų vadinamieji juodieji archeologai, J.Šečkus tikslesnės radinio vietos neatskleidė. Tik nurodė, kad tai miškinga vietovė.
Šimonių girioje vyko atkaklios partizanų kovos
Policija pradėjo ikiteisminį tyrimą. Kaip sakė Utenos policijos atstovė Violeta Ginaitienė, radinys perduotas ekspertams ištirti, laukiama jų išvadų.
Anykščių seniūnas Eugenijus Pajarskas teigė negirdėjęs, kad pokario metais šiose apylinkėse būtų buvusi surengta kokia egzekucija.
„Miškuose visada partizanų buvo ir kovos vyko. Šimonių girioje daug paminklų jiems pristatyta“, – sakė seniūnijos galva.
Prierašas po nuotrauka:
Prieš tai kaukoles kažkas jau buvo radęs ir sudėjęs prie rąsto. „Geologo kelionių“ / R.Šečkuvienės ir M.Rindzevičiaus nuotr.