Sunerimo dėl velykinių tradicijų
Panevėžio fotografijos galerija pakvietė į parodą šiek tiek gluminančiu pavadinimu „Kiaušiniams Ne“. Ją surengė 15-ąjį gyvavimo gimtadienį švenčianti Panevėžio fotografų draugija, šiuo metu vienijanti net 37 narius, o parodai kūrinius pateikė 21 narys.
Artėjant šv. Velykoms toks ekspozicijos pavadinimas kai kuriems panevėžiečiams pasirodė net užgaulus. Pamatę lange parodos plakatą jie svarstė, kaipgi čia tie fotografai bus paniekinę velykines tradicijas, kokių vaizdų prigaudę?
Per parodos atidarymą salė buvo pilnutėlė. Ne tik žiūrovų, bet ir baltų balionų. Reikėjo gerokai palaviruoti, kad jų neužmintum ir nebūtų pokšt.
Yra ne taip, kaip matome
Pasidairius po sales iš karto paaiškėjo, kad fotomenininkai Velykų tradicijų neatšaukia, neagituoja atsisakyti margučių ir panašiai. Nebent kai ką galėtų suerzinti nemaža dozė ironijos kiaušinių tema.
Daugiaprasmę kiaušinio simboliką fotografai vertė minimalistiniais vaizdais, ilgomis istorijomis, į vieną kadrą sutalpintais kelia-sluoksniais siužetais ar humoristiniais natiurmortais. Čia jau kaip ką fantazija sufleravo.
Audrio Guoko „Šventė“ – vaizdelis su jau suvalgytais margučiais. Aidas Žeruolis įrėmino gręžiančio žvilgsnio pelėdžiuką. Andromeda Blaževičiūtė sukūrė egzistencinį natiurmortą. Danutės Augustinienės nuotrauka primena neramų pandemijos laiką. Mariaus Rudžiansko fotomontaže virš miesto, kuriame atsidūręs vištų narvas, kabo sunki mėnulio pilnatis. Ritos Grinevičienės „Gyvybės medį“ juosia kiaušinio formos šviesos aureolė.
Eilė išrikiuotų lėkščių su pusryčiams patiektais kiaušiniais yra Eglės Žeromskaitės-Zubienės fotografija. Ligoninėje psichologe dirbanti moteris pagavo momentą, kai pacientai buvo išėję į procedūras, o slaugytojos jiems ką tik padalino porcijas.
Pasvalietės Aidos Garastaitės nuotrauka apie tai, kad gyvenime būna situacijų, kai yra visai ne taip, kaip matome.
„Tikriausiai matote gėlių puokštę besinešantį vyrą? O juk taip nėra“, – juokiasi.
Tik atidžiau įsižiūrėjus paaiškėja, kad vyras nešasi maišelį su gėlių vaizdu.
Kai galvoja ne apie valgį
Klausiant, kuris yra humoristinių nuotraukų autorius, jį pažįstantys sufleruoja: „Ieškokit panašaus į Albertą Einšteiną.“
Vygantas Šipelis, įsidėmėtinos išvaizdos žilaplaukis, matyti, kad yra linksmos natūros. Dviem nuotraukoms pats sau pabuvo modeliu. Su menais prireikia draugauti ir darbe, mat jis yra reklamų kūrėjas.
„Su modeliais sunku. Vieną ponią prisikalbinau, bet su sąlyga, kad nerodysiu veido. Kur esu susivystęs, vaizduoju, kad iš kiaušinio lukšto ritasi žmogus“, – juokiasi.
Kitoje žilabarzdis stovi tarpduryje su višta pažasty.
Darbas su modeliu vadinasi „Alkano haliucinacijos“. Autorius paaiškina, ką reiškia rodomos didžiakrūtės damos grožybės.
„Ant stalo – dvi tuščios lėkštės, jokio maisto dar neįdėta. O užsimerkia vyras ir štai ką mato, kai galvoja visai ne apie valgį“, – kvatoja jis.
Pradžios ir gyvybės simbolis
„Tema pasirinkta neatsitiktinai. Kiaušinis turi daug simbolių, ir pradžios, ir gyvybės. Minim jubiliejų, prisimenam savo pradžią ir norim dar ilgai gyvuoti“, – pavadinimo potekstes žiūrovams paaiškina draugijos vadovė D.Augustinienė.
Daugelio tautų sakmėse minima, kad iš chaoso gimė pasaulis, jo simbolis – kiaušinis. Autoriai, perkratę savus chaosus, išsigrynino idėjas ir pateikė asmeninių pasaulių interpretacijas.
Anot jos, šiuolaikinės aktualijos verčia susimąstyti apie gyvybės vertę. Žūstama ne tik kare, pavojus gyvybei iškyla tuomet, kai viršijam greitį, kai save žalojame alkoholiu ar narkotikais, kai neatsikratome lėtai žudančių žalingų įpročių. Taigi balionai – kažkieno gyvybės, ir tik nuo mūsų priklausys, nužudyti jas ar pasaugoti.
„Mes ne profesionalai, visi turim su fotografija nesusijusius darbus, tas užsiėmimas mums tik pomėgis“, – parodos autoriai ragino pernelyg griežtai jų nevertinti.
Prierašai po nuotraukomis:
1. Eglė Zubienė, „Kolektyvinių pusryčių harmonija“.
2. Aidas Žeruolis, „Viską matančios akys“.
3. Audrys Guokas, „Šventė“.
4. Jolanta Škutienė, „Vakarienė“.
5. Marius Rudžianskas, „Lavadinomas“.
6. Fotomenininkas Saulius Saladūnas kolegai A.Guokui įteikė kiaušinių, parodos pavadinimą atitinkančią dovaną.
7. Algimantas Lūža su savo kūriniu „Karalienės žiemos veidrodžiai“.
8. Parodos proga fotografų draugija išsileido solidų katalogą.
9. Vygantas Šipelis, „Alkano haliucinacijos“.
10. V.Šipelis, vaizduodamas besilukštenantį žmogų, pats sau pabuvo modeliu.
A.Švelnos nuotraukos