Pramogavo Graikijos saloje
Vienas šalies plaukimo rinktinės lyderių 25 metų panevėžietis Andrius Šidlauskas, atlėgus džiaugsmui po nepaprastai sėkmingo jam Europos čempionato, vėl pluša treniruotėse ir ruošiasi naujoms varžyboms.
O iškart po žemyno pirmenybių Andrius su savo širdies drauge Monika Širvyte bei kitu garsiu panevėžiečiu plaukiku Danu Rapšiu ir jo sužadėtine Jurinta Urbonaite buvo išvykę pailsėti į Graikijos salą Zakintą.
Jie negulėjo pliaže ir nesidegino, o drauge aktyviai pramogavo – plaukiojo laiveliais, keturračiais važinėjo po įspūdingo grožio salą, lankėsi garsiajame Navagio paplūdimyje, kitose gražiose vietose.
„Pailsėjau psichologiškai nuo plaukimo, bandžiau vyti šalin mintis apie baseiną, kad grįžus būtų didesnė motyvacija treniruotis ir vėl greitai plaukti“, – sakė Lietuvos sporto universitete treniravimo sistemas studijuojantis panevėžietis.
Andrius su klaipėdiete Monika susipažino prieš 5 metus per pažinčių programėlę. Pirmąkart abu susitiko Kaune, panevėžietis tada šiame mieste dalyvavo sporto stovykloje, o mergina ten mokėsi.
„Tiesiog mus sieja stiprus abipusis ryšys, grįžęs iš varžybų iškart vykstu į Klaipėdą pasimatyti su Monika“, – neslėpė Andrius.
Bet apie vestuves jis dar negalvoja, dar ne laikas.
Labiau savimi pasitikėjo
Europos čempionate garsiajame Romos „Foro Italico“ baseine po atviru dangumi A.Šidlauskas 100 metrų plaukimo krūtine rungties finale finišavo trečias (59,50 sek.) ir pirmą kartą karjeroje iškovojo bronzos medalį tokio rango suaugusiųjų varžybose.
Plaukdamas dukart ilgesnį nuotolį tuo pačiu stiliumi A.Šidlauskas iškovojo penktąją vietą. Tai puikus pasiekimas, bet vilčių buvo daugiau – net įpusėjus distanciją panevėžietis pirmavo ir net lenkė Europos rekordo grafiką, tačiau antroje nuotolio dalyje pajutęs nuovargį jis į priekį praleido keturis varžovus.
Andrius sakė, kad žemyno pirmenybėms buvo geriau pasirengęs ir fiziškai, ir psichologiškai nei pasaulio čempionatui, vykusiam Vengrijoje pora mėnesių anksčiau.
„Pasaulio čempionate nelabai pasitikėjau savimi, o Europos čempionate jaučiausi stipresnis ir labiau motyvuotas. Su šiomis mintimis ir ėjau į startus, todėl ir plaukiau geriausiai, kaip tik tuo metu galėjau“, – kalbėjo sportininkas.
„O aš to noro turėjau“
Žemyno pirmenybėse, neslepia, jis tikėjosi plaukti dar greičiau, tačiau prisipažino, kad būti geriausios sportinės formos per abu čempionatus yra labai sudėtinga.
„Džiaugiuosi, kad po pasaulio čempionato pavyko išsaugoti gerą formą. Iki pat finalo apie medalį nemąsčiau, plaukiau galvodamas, kad kas labiau jo norės, tas ir iškovos. O aš to noro turėjau“, – kalbėjo Andrius.
Panevėžiečiui „Foro Italico“ baseinas jau buvo pažįstamas. Jis čia jau buvo dalyvavęs prieš 7 metus ir džiaugėsi po tiek laiko vėl sugrįžęs.
„Eidamas į startą matai tūkstančius žiūrovų tribūnose, o baseino šonuose – įspūdingo grožio medžius. Atmosfera tarsi gladiatorių arenoje, į kurią įėjus norisi kovoti. Nekeista, kad per 2009 metų pasaulio čempionatą čia buvo pagerinta beveik 40 planetos rekordų“, – įspūdžiais iš jam sėkmingo čempionato dalijosi Andrius.
Ant podiumo kojos nedrebėjo
A.Šidlauskas prisipažino, kad stovėdamas ant prizininkų pakylos dabar jautėsi kitaip nei 2015-ųjų Europos žaidynėse. Tada jis pelnė aukso ir sidabro medalius bei tų pačių metų pasaulio jaunimo plaukimo čempionate iškovojęs auksą ir bronzą.
„Tada iš jaudulio net kojos truputį linko ir drebėjo, o dabar stovėjau tvirtai. Smagu atstovauti savo šaliai ir vėl matyti kylančią Trispalvę. Tai suteiks motyvacijos toliau dirbti ir stengtis, kad medalių būtų daugiau. Ir ne tik kad pačiam būtų smagiau, bet ir kad suteikčiau daugiau laimės savo merginai, šeimai, treneriui ir draugams“, – patikino pašnekovas.
Panevėžietis dabar jaučiasi kur kas labiau sutvirtėjęs fiziškai, todėl ir rezultatai tapo stabilesni.
„Pažiūrėjus į 5 metų senumo savo nuotrauką matosi aiškūs kūno pasikeitimai. Mano rezultatai nebesvyruoja kaip anksčiau, dažnai plaukiu stabiliai, greitis svyruoja ties asmeniniais rekordais“, – sakė Andrius.
Tobulina viską po truputį
Maždaug prieš pusantrų metų A.Šidlauskas pradėjo treniruotis pas žinomą plaukimo specialistą Žilviną Ovsiuką, anksčiau treniravusį anykštėną Giedrių Titenį. Prieš tai Andriui iškilti į plaukimo aukštumas padėjo daug geriausių šalies sportininkų išugdžiusios panevėžietės trenerės Ina Paipelienė ir Židrūnė Budrienė.
Panevėžietis sakė, kad dabar per treniruotes koncentruojasi į pagrindinę rungtį – plaukimą krūtine. Anksčiau dar plaukdavo ir laisvuoju stiliumi.
„Stengiuosi tobulinti startą, posūkius baseine, kitus techninius plaukimo elementus. Po truputį visa tai gerėja, bet dar yra ties kuo padirbėti. Bandysime keisti darbo sporto salėje metodiką, daugiau dėmesio skirsime medicinai. Pradėjome vartoti labiau natūralius papildus, tokius, kokių reikia mūsų organizmui“, – kalbėjo pašnekovas.
Sportininkas teigė, kad Panevėžyje dabar retai kada treniruojasi, vos keturis plaukimo takelius turintis „Žemynos“ progimnazijos baseinas profesionaliems plaukikams yra per ankštas.
Pajėgiausių šalies plaukikų pagrindinė treniruočių vieta tapo naujasis Kauno „Žalgirio“ arenos baseinas, taip pat treniruočių stovyklos Ispanijoje – Tenerifėje ir Siera Nevados aukštikalnėse.
Pradėjo ir knygas skaityti
Plaukiko mama Virginija Šidlauskienė prisiminė, kad pirmoką Andrių vesdama į baseiną apie medalius net minčių neturėjo. Jai svarbiausia buvo, kad sūnus išmoktų plaukti ir turėtų užsiėmimą.
„Trenerė vis pagirdavo, kaip gerai mano vaikas plaukia. Tada man atrodydavo, kad ji sako tai, ką mamai yra malonu girdėti“, – teigė V.Šidlauskienė.
Bronzinį sūnaus finišą Europos čempionate šeima stebėjo namie per televizorių.
„Visada tikiu, kad Andrius gali iškovoti medalį, maniau, jog ir Tokijo olimpiadoje geriau pasirodys. Ir dabar patyliukais svajojau apie medalį, o kai jam pavyko, labai apsidžiaugiau“, – sakė pašnekovė.
Per keletą pastarųjų metų Andrius pasikeitęs į gerąją pusę – tapo širdingesnis, daugiau bendraujantis.
„Anksčiau į klausimus atsakydavo trumpais „taip“, „ne“ arba „nežinau“, o dabar turime su juo apie ką pasikalbėti, paklausia, kaip sekasi, kas gero šeimoje. Pastaraisiais metais ir knygas skaityti pradėjo, pats jų nusiperka arba paprašo padovanoti“, – sūnaus permainomis džiaugėsi moteris.
V.Šidlauskienė mano, kad prie šių Andriaus pliusų smarkiai prisidėjo jo draugė Monika.
Moteris teigė, kad sūnus ją su savo drauge supažindino jau seniai ir kad mergina jai labai patiko.
Turi plaukti dar greičiau
Treneris Ž.Ovsiukas įsitikinęs, kad Andrius gali plaukti dar greičiau bei pasiekti daugiau nei iki šiol yra pasiekęs ir kad jo kalbos apie būsimus medalius nėra tušti žodžiai.
„Andrius yra kovotojas, galintis varžytis aukščiausiame lygyje, tai jis jau įrodė. Rezervų jis turi daug, viskas priklauso nuo noro tobulėti, o to noro turi jis užtektinai. Juolab kad iki Paryžiaus olimpinių žaidynių laiko dar yra“, – patikino treneris.
O plaukime, pasak jo, nėra smulkmenų, kurių nereikėtų tobulinti. Juolab kad aukšto rango varžybose šimtosios sekundės dalys lemia net patekimą į finalą. Todėl Andrius, kaip ir kiekvienas sportininkas, stengiasi pagerinti visus savo plaukimo elementus.
Treneris prisipažino negalvojęs apie tai, kad Europos čempionate Andrius gali iškovoti medalį, tačiau buvo tikras, kad jis pajėgus kovoti su geriausiais plaukikais.
Nereikėjo pradėti nuo nulio
Ž.Ovsiukas nenorėjo lyginti Andriaus treniruočių pas buvusią jo trenerę su savosiomis.
„Aš dirbu savo stiliumi, bet visur yra pagrindas, kaip ir mokykloje. Mokslai prasideda nuo pradinių klasių, paskui pereinama į vidurines klases, galop – į aukštąsias. Kiekvienam dalykui yra savas etapas. Žmogaus fiziologija nesikeičia, o tai, kas išugdyta seniau, greitai nepraeina ir nereikia pradėti nuo nulio“, – kalbėjo treneris.
Paprašytas palyginti Andrių su šiemet profesionalaus plaukiko karjerą baigusiu G.Titeniu, kuriam priklauso visų trijų plaukimo krūtine rungčių šalies rekordai, Ž.Ovsiukas sakė, kad jie yra visiškai skirtingi – tiek kaip plaukikai, tiek kaip asmenybės, labai skirtingų charakterių.
Artimiausiomis pagrindinėmis Andriaus ir kitų pajėgiausių šalies plaukikų varžybomis treneris nurodė kitų metų vasarą Japonijos mieste Fukuokoje rengiamą pasaulio čempionatą. Prieš tai vyks mažiau svarbūs pasaulio plaukimo taurės etapai ir kitos varžybos.
Prierašai po nuotraukomis:
1. ir 2. A.Šidlauskas prieš 7 metus tapo Europos žaidynių čempionu, o šiemet iškovojo žemyno pirmenybių bronzą.
3. Viltingas plaukiko žvilgsnis po finišo laukiant rezultato.
4. A.Šidlauskas (dešinėje) su D.Rapšiu geri draugai ir baseine, ir už jo ribų.
5. Maloniausia medalį gauti iš savo merginos rankų.
6. V.Šidlauskienei visi sūnaus medaliai yra brangūs. A.Švelnos nuotr.
7. Andrius varžybose sulaukia ir Monikos palaikymo.
8. Įsimintinas epizodas lankantis meilės mieste Paryžiuje.
9. Treneris Ž.Ovsiukas tiki, kad Andrius gali plaukti dar greičiau. lrytas.lt nuotr.
10. Prie Andriaus (kairėje) ir Dano pergalių baseine daug prisidėjo panevėžietė trenerė I.Paipelienė. Nuotr. iš redakcijos archyvo
Nuotraukos iš asmeninio albumo