Ar išvis net būtų prisiminę?
„Per atkurtos nepriklausomos valstybės 35 metus nė vienas rajono meras, nė vienas rajono vadovas, atsakingi savivaldybės darbuotojai, tarybos nariai niekada nebuvo net užsiminę apie disidentą, Laisvės premijos laureatą Petrą Plumpą. O tai kada valdantieji jį būtų prisiminę, jei mes nebūtume pasiūlę jam suteikti krašto garbės piliečio vardą? Ar išvis kada nors būtų prisiminę?“ – po pastarojo Rokiškio rajono tarybos posėdžio kalbėjo Sąjūdžio rajono skyriaus ir konservatorių rajono skyriaus įkūrėjas Pavlius Gaigalas.
Su koalicija „Už laisvę augti“ jis dalyvavo savivaldos rinkimuose, bet į rajono tarybą nepateko.
P.Gaigalas pirmasis rajone pasiūlė pagerbti 84 metų P.Plumpą. Bet jo inicijuotą teikimą Apdovanojimų komisija atmetė ir pernai rajono taryba disidento kandidatūros nesvarstė.
O šiemet jau valdantieji teikė kraštietį į garbės piliečius, ir per pastarąjį rajono tarybos posėdį politikai tam vienbalsiai pritarė. P.Plumpa taip pagerbtas už visą gyvenimo veiklą, skirtą kovai už Lietuvos laisvę ir Nepriklausomybę, už meilę gimtajam kraštui.
P.Gaigalas mano, kad valdantieji nutarė P.Plumpai suteikti krašto garbės piliečio vardą, nes nebeturėjo kur dėtis. Nesuteikti būtų buvę gėdinga.
„O kur jie anksčiau buvo? Daugybę metų niekas netrukdė valdantiesiems teikti Plumpos į garbės piliečius“, – apmaudo neslėpė pašnekovas.
Jis tik pasidžiaugė, kad tikslas vis dėlto pasiektas.
Gyrėsi, kad asmeniškai pažįsta
Dėl krašto garbės vardo suteikimo P.Plumpai rajone kilo didelis skandalas, bet per pastarąjį tarybos posėdį politikai jau sutartinai puolė liaupsinti disidentą ir jo nuopelnus šalies Nepriklausomybei. Vis dėlto P.Gaigalui liko nemalonių nuosėdų po socialdemokratų Vytauto Saulio ir Birutės Dapkienės pasisakymų.
V.Saulis garsiai pasigyrė, kad asmeniškai gerai pažįsta P.Plumpą nuo to meto, kai pats buvo seimūnu.
„Nežinau... Žmogus, Seime būdamas, nesusiprotėjo pasveikinti Plumpos, kai šiam skyrė Laisvės premiją... Jau taip „gerai pažinojo“, o nei jis pats, nei rajono meras Ramūnas Godeliauskas nė piršto nepajudino“, – stebėjosi P.Gaigalas.
Jam atrodo, kad žema yra aiškinti, kaip tai darė V.Saulis, esą apie P.Plumpą nedaug kas žinojęs.
O B.Dapkienė per rajono tarybos posėdį metė akmenį į opozicijos daržą, kad „nebūtų buvę blogai, jei teikiantieji kandidatūrą būtų atlikę namų darbus“.
„Aš, kaip idėjos autorius, netikau valdantiesiems ir merui, todėl ir mane, ir 9 tarybos narius nustūmė į šoną. Bet suprato, kad nebėra kur dingti, viskas labai negražiai atrodys, todėl jau patys pasiūlė Plumpą nuo savęs“, – dėl tokių priekaištų ir apgailestavo, ir piktinosi pašnekovas.
P.Gaigalas prisiminė per ankstesnį rajono tarybos posėdį konservatorės Dijanos Meškauskienės sarkastiškus pamąstymus, esą jis norėjęs garbės sau, o ne P.Plumpai.
Pašnekovas apmaudavo, kad į jį „kojas norėjusi nusivalyti“ konservatorė – žmogus, kurį jis pakvietė į rajone įkurtą skyrių, bet kuris dabar patogiai šliejasi prie valdančiųjų.
„Didelė garbė, kad dar turėsim garbingą žmogų ir garbės pilietį. Ir labai norisi, kad šio žmogaus vardas viešai skambėtų tik tokiais žodžiais ir apie jį tik taip, kiek jis yra nusipelnęs Lietuvai“, – nelabai rišliai ir suprantamai šįkart prabilo D.Meškauskienė.
Regalijas kartu įteiks abiem
Rajono tarybos posėdžio pabaigoje žodį gavusi opozicionierė Raimonda Stankevičiūtė-Vilimienė priminė visą istoriją. Ji padėkojo sąjūdininkams, ypač P.Gaigalui, už tai, kad teikė P.Plumpos kandidatūrą į krašto garbės piliečius, taip pat – šį teikimą pasirašiusiems Rokiškio Šv. apaštalo ir evangelisto Mato parapijai, Rokiškio dekanato Caritui, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Rokiškio filialui, Ateitininkų Pandėlio Šv. Onos kuopai, Laisvės kovų ir istorijos muziejaus Obeliuose vadovui.
Bet Apdovanojimų komisija šio teikimo net nesvarstė. Biurokratinis atsakymas – esą nesilaikyta reikalavimų ir procedūrų, per mažai parašų ir siūlymas pateiktas ne oficialios organizacijos.
R.Stankevičiūtė-Vilimienė nenuleido rankų ir lapkritį surinko trečdalį rajono tarybos balsų – 9, kad P.Plumpos teikimą Apdovanojimų komisija peržiūrėtų ir teiktų tarybai svarstyti gruodžio mėnesį. Nesulaukus atsakymo dėl pastarojo rašto, pagalbos teko prašyti Seimo kontrolierių. Tik jam tarpininkaujant savivaldybė pagaliau pateikė atsakymą.
Paaiškėjo, kad Apdovanojimų komisija ir šio 9 tarybos narių prašymo neanalizavo. Ji tiesiog sulaukė kitų 15 tarybos narių – valdančiųjų – P.Plumpos teikimo į krašto garbės piliečius ir šį teikimą jau pripažino tinkamu.
„Kilo pagrįstų abejonių dėl savivaldybės nevienodo požiūrio į iniciatyvas ir prašymus“, – iš tribūnos kalbėjo opozicionierė.
Ji baigė pasisakymą su viltimi vis dėlto sulaukti atsakymo.
Apie šį skandalą išsamiai rašė ir „Panevėžio kraštas“. Pernai krašto garbės piliečio vardas buvo suteiktas dailininkui Arvydui Bagdonui. Jam ir P.Plumpai regalijos bus įteiktos per Kovo 11-osios šventę.