Nutarė išvis neimti kvietimų
Krepšinio sirgaliai neįgalieji už dyką nebeįleidžiami į Panevėžio „Kalnapilio“ areną palaikyti „Lietkabelio“ komandos, o mokėti už bilietą visą kainą jiems per brangu.
Tai itin sujaudino kai kurias neįgaliųjų organizacijas.
„Mes tikrai norime palaikyti mūsų miesto komandą, tik, kaip juokais sakau, komandai šių sirgalių nereikia“, – liejo nuoskaudą Panevėžio krašto žmonių su negalia sąjungos vadovas Jonas Dumša.
Neįgalieji sutiktų mokėti perpus mažiau ir apie tai norėtų pasikalbėti su klubo vadovais, tačiau tikina su jais negalį susisiekti.
J.Dumša teigė naujajam „Lietkabelio“ klubo direktoriui Jonui Mačiuliui parašęs raštą siūlydamas ne tik neįgaliesiems, bet ir pensininkams, moksleiviams, studentams padaryti pigesnius bilietus. Tačiau atsakymo kol kas nesulaukęs.
Tad bent jau dabar jiems liko viena protesto forma – neimti ir tų kelių numetamų nemokamų kvietimų į rungtynes.
Šešis reikia dalyti iš dviejų
Naują tvarką įvedęs klubas išties daro truputį nuolaidų neįgaliesiems – numeta visoms organizacijoms po kelis kvietimus į rungtynes. Bet tai neįgaliesiems atrodo labiau pažeminimas nei pamaloninimas.
J.Dumša sakė, kad krepšinio rungtynėse lankosi apie 20 neįgaliųjų. Anksčiau juos į areną įleisdavo pagal sąrašą, dabar tvarką pakeitė – dalina kvietimus. Jų organizacijai buvo pasiūlyti tik 6 kvietimai.
„Sunkiai vaikštančiam ar vežimėlyje sėdinčiam žmogui būtinai reikalingas lydintis asmuo, tad realiai gautume tik po tris kvietimus. O ką sakyti visiems kitiems norintiems? Kaip išrinkti, kuris yra gražesnis ir mielesnis? Todėl nutarėme tų šešių kvietimų išvis neimti“, – aiškino pašnekovas.
Pasak jo, anksčiau nė vienas jų prašymas nebuvo atmestas, į „Lietkabelio“ namų mačus patekdavo visi neįgalieji sirgaliai. Tik per dvikovas su Kauno „Žalgiriu“, kai areną užpildo žiūrovai, neįgalieji kartu su juos lydinčiais žmonėmis gaudavo ne daugiau kaip 20 vietų.
„Į rungtynes su „Žalgiriu“ atrinkdavome ištikimiausius sirgalius, o tie, kurie rečiau ateina palaikyti mūsų komandos, laukdavo kito karto“, – sakė J.Dumša.
Mena, kaip klasė džiaugėsi
Pigiausias bilietas į „Lietkabelio“ namų rungtynes su kitomis šalies komandomis ar į Europos taurės varžybas būna 9 arba 10 eurų. Kai šeimininkai žaidžia su „Žalgiriu“ ar Vilniaus „Rytu“, kainuoja brangiau – 13 eurų.
J.Dumša sakė, kad kai kurie jo pažįstami pažiūrėti krepšinio eina šeimomis – du ar trys neįgalieji bei du sveikieji. Už bilietus sumokėjus visą kainą, apsilankymas viename mače tokiai šeimai kainuotų 50 ar 60 eurų.
Kurie žmonės gyvena ties skurdo riba, čia jau liūdna matematika. O juk neįgaliesiems nueiti į krepšinį yra tiesiog atgaiva.
Moksleivių sąjungos Panevėžio padalinio pirmininkė Emilija Kučinskaitė teigė, kad pernai dar besimokydama „Vilties“ progimnazijoje ji su visa klase vyko palaikyti „Lietkabelio“ krepšininkų. Tada visi 24 mokiniai pagal sąrašą į areną buvo įleisti be problemų.
„Mūsų klasė buvo linkusi į krepšinį, todėl visi mėgavomės tomis rungtynėmis. Buvom pasipuošę klubo atributika, turėjom pasidarę plakatą su užrašu, kad mūsų mokykla serga už „Lietkabelį“, – prisiminė dabar jau miesto 5-osios gimnazijos gimnazistė.
Pasak merginos, nelogiška, kad mokyklos ir kitos organizacijos nuo šiol gaus tik po šešis kvietimus.
„Mokytojams bus labai sunku iš 20 žmonių atrinkti tik 6, nes kiti jausis nuskriausti. Manau, be mūsų, yra daugiau mokinių, norinčių apsilankyti krepšinio varžybose“, – įsitikinusi Emilija.
Vieni patenkinti, kiti nusivylę
Panevėžio neįgaliųjų draugijos vadovė Stanislava Arbutavičienė sakė, kad pernai stebėti krepšinio rungtynių eidavo nuo 10 iki 15 jų įstaigos narių. Kai kurie iš jų į areną atvykdavo su artimaisiais, kiti – su lydinčiais asmenimis.
„Bet mes patenkinti ir nauja tvarka, mums užteks ir 6 kvietimų. Su klubo atstove randam bendrą kalbą“, – patikino S.Arbutavičienė.
Pensininkų bendrijos „Panevėžio bočiai“ pirmininkas Vitalijus Satkevičius nurodė, kad pagal ankstesnę tvarką nemokamai stebėti „Lietkabelio“ rungtynių ateidavo iki 30 jų organizacijos narių.
Dabar į krepšinio klubo dalijamų kvietimų politiką nesikiša, nes pats yra miesto tarybos narys ir gali būti įtartas privačių ir viešųjų interesų konfliktu.
Bet ir V.Satkevičius mano, kad ankstesnė tvarka, kai būdavo įleidžiama nemokamai pagal sąrašus, buvo geresnė už dabartinę.
„Kai kurie senjorai dabar perka bilietus. Gal kokie penki yra gavę kvietimus, tiksliai nežinau, bet girdėjau, kad žmonės nusiminę“, – apgailestavo pašnekovas.
Tik per pagrindinį įėjimą
Pasirodo, be Panevėžio valdžios trigrašio čia neapsieita.
Pagal rugsėjį miesto tarybos patvirtintą tvarką, renginio „Kalnapilio“ arenoje organizatorius savo nuožiūra turi teisę išdalinti iki 300 nemokamų kvietimų į renginį. Jei bus išplatinta daugiau tokių kvietimų, kiekvienas bus apmokestintas 2 eurų arenos mokesčiu, o jį turės sumokėti organizatorius.
Savivaldybės administracijos Sporto skyriaus vedėja Živilė Užtupaitė sakė, kad nauja tvarka įvesta laikantis saugumo reikalavimų – kad žmonės į areną nepatektų pro kitas duris, o tik per pagrindinį įėjimą.
Pasak valdininkės, krepšinio, koncerto ar kito renginio metu arenoje negali būti neapskaitytų žmonių. O apskaitytas esąs tik tas, kuris eidamas pro turniketą nuskenavo bilietą ar kvietimą su QR kodu.
Pati arena kvietimų nedalija, nes nėra renginių organizatorė, savivaldybė irgi negalinti nurodyti privačiam klubui, kam atiduoti tuos kvietimus.
„Krepšinio rungtynes organizuoja klubas, kiek jis nori, tiek gali už dyką įleisti neįgaliųjų, vaikų ar kareivių. Jeigu organizatorius savo pajamų kaina į renginį kviečiasi žmones neatlygintinai, taikoma lengvata ir neimamas 2 eurų arenos mokestis už kvietimą“, – kalbėjo Ž.Užtupaitė.
Padalijo visiems po truputį
Naujasis „Lietkabelio“ krepšinio klubo direktorius Jonas Mačiulis patikino, kad klubas tiesiog vykdo miesto savivaldybės tarybos nurodymus.
„Rungtynėms turim 300 kvietimų kvotą, negalim visų atiduot vienai organizacijai, todėl dalijam visiems po truputį“, – teigė praeityje garsus krepšininkas iš Kauno.
Klubas esą planuoja neįgaliesiems, pensininkams ir moksleiviams bilietus į namų rungtynes parduoti pigiau, tačiau dar nesugalvojo, kaip tai įgyvendinti.
„Kai buvo dalijami vardiniai kvietimai arba sąrašai su pavardėmis, galima buvo įleisti žmogų per atskirą įėjimą patikrinus jo asmens dokumentą. Internetu moksleivio bilietą gali nusipirkti nebūtinai moksleivis, nes niekas neprašo dokumento. Arenoje ant turniketo neparašyta, kas atėjo, žmogus nuskenuoja bilietą iš telefono ir įeina. Taip atsiranda terpė sukčiauti“, – kalbėjo J.Mačiulis.
Pasak vieno iš klubo vadovų, neįgaliųjų yra visokių, vieni į areną atvažiuoja sėdėdami vežimėlyje, kiti ateina pėsčiomis. Dabar jie į areną turi įeiti per pagrindinį įėjimą kartu su visais žiūrovais. Kaip juos visus sužiūrėti?
J.Mačiulis žadėjo kartu su miesto savivaldybės ir „Kalnapilio“ arenos atstovais bandyti išspręsti reikalą, kad nebūtų manipuliacijų bilietų kainomis.
Vaikai su plakatais – labai smagu
„Lietkabelio“ klubo vadybininkė Laurita Ruplytė sakė, kad 300 kvietimų galbūt ir atrodo daug, tačiau juos tolygiai padalinti nėra lengva.
Po šešis kvietimus klubas į atskiras namų rungtynes išdalija miesto ir rajono mokykloms bei darželiams, neįgaliųjų ir senjorų draugijoms, Pajuostyje tarnaujantiems šauktiniams. Be to, privaloma suteikti kvietimus varžovų komandos fanams, o pagal sutartį – ir klubo rėmėjams.
„Lietkabelio“ atstovė patikino, kad miesto ir rajono savivaldybių darbuotojai nemokamų kvietimų negauna. Viršyti 300 kvietimų kvotą ir už tai mokėti arenos mokestį klubas negalįs, nes klubo biudžetas jau suplanuotas.
L.Ruplytė teigė, kad pagal anksčiau klubo vykdytą projektą, vaikų ugdymo įstaigos, neįgaliųjų ir senjorų draugijos bei kariškiai galėdavo atsiųsti 20 žmonių sąrašą. Pagal jį visi nemokamai būdavo įleidžiami į areną stebėti rungtynių.
„Kartais ateidavo visa mokyklos klasė arba vaikų darželio grupė prisipiešusi įvairių plakatų. Būdavo labai smagu. Dabar, kai sąrašai uždrausti, siunčiam po 6 kvietimus. O kas ateina su tais kvietimais – vaikai ar mokytojai – nesužiūrėsi. Atsiranda daug vietos sukčiavimui“, – pripažino naujos tvarkos minusus L.Ruplytė.
Prierašai po nuotraukomis:
1. J.Mačiulis patikino, kad klubas tiesiog vykdo miesto savivaldybės tarybos nurodymus – išdalija ne daugiau kaip 300 kvietimų į vieną mačą. LRT nuotr.
2. Daugiausia žiūrovų į „Kalnapilio“ areną pritraukia „Lietkabelio“ krepšininkų dvikova su daugkartiniu šalies čempionu Kauno „Žalgiriu“. A.Švelnos nuotr.