Grįžo į sportinį ritmą
Aukšto meistriškumo sportininkus ugdanti Panevėžio Raimundo Sargūno sporto gimnazija keletą mėnesių buvo aprimusi tik per patį koronaviruso pandemijos įkarštį, dabar čia gyvenimas vėl verda visu tempu – komandinių sporto šakų atstovams sezonas eina į pabaigą, kitiems tik prasidėjo.
Gimnazijos direktoriaus pavaduotoja, buvusi žinoma dviratininkė Eglė Zablockytė sakė, kad dvyliktokai dabar turi galvoti ne tik apie sportinius rezultatus, bet ir apie jų laukiančius brandos egzaminus.
„Pati sportavau lankydama mokyklą, reikėjo laikyti egzaminus, stoti į universitetą, buvo ką veikti, bet norint galima viską suderinti, kad nenukentėtų nei sportas, nei mokslai“, – įsitikinusi 2011-ųjų pasaulinės universiados komandinių lenktynių čempionė.
Šiemet gimnazijos auklėtiniai jau lankėsi ne tik kaimyninėse šalyse, bet ir Ispanijoje, Bulgarijoje.
Jausmas ant pakylos – stiprus
Ir medalių jau pasipylė kaip iš gausybės rago.
Neseniai Latvijos sostinėje Rygoje vykusiame tarptautiniame dziudo turnyre gimnazijos auklėtiniai Rokas Rapkevičius ir Rugilė Stasiulytė nuskynė nugalėtojų laurus.
Irklavimo varžybose Trakuose tris aukso medalius iškovojo baidarininkas Nedas Kraujalis, du – jo porininkas Linas Bukauskas iš Sporto centro, čempionėmis tapo Gabija Bakaitė su Ema Milašiūte.
Gegužės pradžioje šalies jaunimo dziudo čempionate Augustas Šlyteris ir Fausta Petronytė iškovojo pirmąsias vietas, šalies jaunių bokso čempionate merginų svorio kategorijoje iki 54 kilogramų antrus metus iš eilės sau lygių neturėjo Silvija Karaveckaitė.
Atsistoti ant pakylos ir išgirsti šalies pavadinimą – visi žino, kaip tai jaudina, nuteikia pakiliai, iškilmingai.
Raimundo Sargūno sporto gimnazijoje šiemet mokosi ir sportuoja 222 mokiniai iš įvairių šalies vietų, toliausiai – iš Nidos.
„Dabar kaip tik vyksta būsimų gimnazijos auklėtinių atranka. Dalyvauja socialinė pedagogė, bendrabučio auklėtoja, įvairių sporto šakų treneriai, kalbame su vaikų tėvais, išgirstame jų lūkesčius“, – sakė E.Zablockytė.
Ir egzaminus kartu laiko
Gimnazijoje nuo balandžio sportuoja ir 17 jaunųjų dviratininkų iš karo siaubiamos Ukrainos.
Vieni čia atvyko iš treniruočių stovyklos užsienyje, kiti dar spėjo užsukti į Charkovą pasiimti daiktų.
Ukrainiečiai į Panevėžį atvyko lydimi trenerių, motinos su broliais ir sesėmis išsibarstė po visą Europą, tėvai liko ginti tėvynės nuo Rusijos okupantų.
„Jie per nuotolį mokomi Ukrainos mokytojų, kai kurie vaikai eina į mūsų klases, bandome juos mokyti mūsų dalykų. Du dvyliktokai ukrainiečiai jau laikė rusų ir anglų kalbų egzaminų kalbėjimo įskaitą, vieną itin gabų 13 metų ukrainietį priėmėm į devintą klasę, nors mūsų tokio amžiaus vaikas eitų į 7 arba 8 klasę“, – kalbėjo E.Zablockytė.
Jaučiasi tarsi stovykloje
E.Zablockytė sakė, kad gimnazijos pedagogai su ukrainiečiais sportininkais apie karą stengiasi nekalbėti, nebent patys vaikai nori išsipasakoti.
„Iš pradžių jiems čia buvo šiek tiek streso, bet paskui apsiprato, nes su mūsų vaikais turi tą patį pomėgį – sportą. Dabar jie čia jaučiasi tarsi būdami treniruočių stovykloje“, – teigė pašnekovė.
Pasak direktorės pavaduotojos, kartu gyvendami bendrabutyje ukrainiečiai su lietuviais sportininkais pabendrauja, nors, atrodytų, kaip – mūsų mokiniai nemoka rusiškai, o ukrainiečiai nekalba angliškai.
„Kai kurie ukrainiečiai atėję į mokyklą jau be akcento pasisveikina lietuviškai, o vienas iš jų paprašė mokytojos su juo kalbėti lietuviškai, nes nori greičiau išmokti mūsų kalbą“, – sakė E.Zablockytė.
Ji pastebėjo, kad vaikai ilgisi tėvų, bendraklasių, mokytojų, ir niekas nežino, kiek laiko jiems čia dar lemta išbūti.
Saldesnis aukso medalis
Einame į sporto salę, kur pluša gimnazijos krepšininkės, tarp jų – pernai Moksleivių krepšinio lygos merginų iki 18 metų čempionato auksą iškovojusios Evelina Ruzgutė ir Kamilė Žukaitė.
Kamilė krepšinį žaisti pradėjo Biržuose pas trenerę Nijolę Kregždienę, o sportuoti į Panevėžį persikėlė norėdama daugiau pasiekti šiame sporte bei traukiama naujos aplinkos.
„Prieš tai tapau žemesnio diviziono čempione, bet šis aukso medalis yra saldesnis“, – sakė ji.
Biržietė teigė draugaujanti su svečiais – su ukrainietėmis pažaidžianti stalo tenisą, tik sunku susikalbėti – ji nemoka rusiškai, o viešnios – angliškai. Tada į pagalbą ateina rusiškai mokanti bendrabučio auklėtoja.
Plungiškė E.Ruzgutė prisipažino, kad Panevėžio merginų komanda jai visada patiko, todėl tęsti karjeros ir atvyko į Raimundo Sargūno sporto gimnaziją.
„Pasitikiu ir trenere Rima Dauniene, ją pažįstu nuo žaidimo merginų rinktinėje“, – aiškino Evelina.
Tikisi, kad karas neateis
Merginos teigė, kad pirmos naujienos apie karą Ukrainoje iš pradžių įbaugino, bet dabar jau visi kažkiek apsiprato.
„Žinoma, sekame naujienas, neramu, bet kol karas neatėjo pas mus, tol nėra labai baisu“, – sakė jaunosios krepšininkės.
Drauge su jomis treniravosi ir buvusi gimnazijos auklėtinė, panevėžietė Justina Oficerovaitė, šį sezoną atstovavusi Šiaulių moterų krepšinio komandai.
„Norisi palaikyti sportinę formą, be to, smagu vėl kartu pažaisti su buvusiomis komandos draugėmis, susitikti savo pirmąją trenerę Daunienę“, – paaiškino Justina.
Panevėžietė prisipažino, kad jai baisu nuo to, kaip žiauriai rusų kariai elgiasi su paprastais Ukrainos žmonėmis.
„Tikiuosi, kad pas mus karas neateis, net nenoriu galvoti apie tai, kad nuo karo reikėtų bėgti į užsienį“, – teigė mergina.
Tėvas liko kovoti prieš rusų okupantus
Trenerė R.Daunienė didžiavosi, kad pernai jos vadovaujamos 18-metės Panevėžiui iškovojo istorinę pergalę – tapo Moksleivių krepšinio lygos čempionėmis. Iki tol tokių aukštumų nebuvo pasiekusi nė viena miesto mergaičių krepšinio komanda.
Per žingsnį nuo čempionių titulo liko kita šios trenerės komanda – jaunesnių mergaičių. Neseniai panevėžietės tik finale pralaimėjo šeimininkėms kaunietėms ir užėmė antrąją vietą.
R.Daunienė sakė, kad drauge su jos auklėtinėmis treniruojasi ir 22 metų kurčnebylė ukrainietė. Ji su savo šalies moterų rinktine planavo vykti į pasaulio kurčiųjų vasaros žaidynes Brazilijoje, bet dėl įvairių priežasčių į Pietų Ameriką neišvyko.
Ukrainietė į Panevėžį atvyko su mama ir draugu, tėvas liko Charkove ginti šalies kare prieš rusus.
„Žinoma, mergina jaudinasi dėl tėvo, bet per nuotolį atnaujino studijas universitete, todėl jos dabar ir nėra treniruotėje“, – sakė trenerė.
R.Daunienė teigė susikalbanti su ukrainiete, nes ji nesanti visiškai kurčia. Jeigu mergina ilgiau užsibūtų Panevėžyje, trenerė ją ketina priimti į šalies moterų krepšinio lygos B divizione žaidžiančią „Naftėno“ komandą.
Prašo draugių nežiūrėti baisiųjų žinių
Gimnazijos koridoriuje sutinkame iš treniruotės lengvosios atletikos manieže grįžtančią boksininkę S.Karaveckaitę – keturiskart šalies jaunučių ir jaunių čempionę bei Europos jaunučių čempionato bronzos medalio laimėtoją.
Mergina į Panevėžį atvyko iš Vilniaus, treniruojama Raimundo Sargūno sporto gimnazijos trenerio Juliaus Kibo ji tikisi sparčiau tobulėti.
„Sąlygos sportuoti ir gyventi čia geros, paprastomis dienomis treniruojamės du kartus, savaitgaliais – kartą per dieną“, – sakė boksininkė.
Treneris J.Kibas savo auklėtinę laiko viena perspektyviausių šalies boksininkių. Per treniruotes ringe Silvija bokso pirštines dažniausiai suremia su metais vyresne, bet panašaus svorio šalies jaunimo čempione Solveiga Kasiulyte.
Rusiškai mokanti Silvija teigė pasikalbanti su ukrainietėmis dviratininkėmis. Šios jai pasisakiusios, kad beveik visų tėvai liko ginti savo šalies nuo rusų okupantų, kitų išvyko į Latviją arba Lenkiją.
„Matosi, kad mergaitės išgyvena, stengiamės joms padėti, prašome, kad nežiūrėtų naujienų apie karą“, – kalbėjo S.Karaveckaitė.
Jei tikrai reikėtų, eitų ginti Lietuvos
Dziudo salėje ant tatamio prakaitą liejo šalies suaugusiųjų čempionas, Europos vaikinų iki 18 metų čempionato prizininkas A.Šlyteris.
Tvirtai sudėtas jurbarkietis sportuoti į Panevėžį atvyko prieš 5 metus, patartas dabar jau į pensiją išėjusio savo buvusio trenerio.
„Čia geri treneriai ir didesnės perspektyvos, o Panevėžys jau tapo antraisiais namais“, – sakė Augustas.
Vaikinas teigė su tėvais pasikalbantis apie karą Ukrainoje, ir vylėsi, kad karo baisumai mus aplenks.
„Dabar, kai karo realiai nesu matęs, atrodo, eičiau ginti Lietuvos, bet jeigu karas čia prasidėtų, nežinau, kaip pasielgčiau“, – atviravo sportininkas.
Treneris Ričardas Balta neabejoja, kad netrukus 19-ąjį gimtadienį švęsiantis jo auklėtinis tarp savo bendraamžių yra geriausias dziudo imtynininkas.
„Augustui nepasisekė, kad dėl karantino neįvyko Europos jaunių čempionatas. Dabar jis perėjęs į vyresniųjų grupę, bet ir čia kovoja gana sėkmingai“, – sakė treneris.
Prierašai po nuotraukomis:
1. E.Zablockytė džiaugėsi, kad gimnazijos auklėtiniai susidraugavo su čia sportuojančiais ukrainiečiais dviratininkais.
2. Boksininkė S.Karaveckaitė tikisi, kad patyręs treneris J.Kibas padės jai sparčiau tobulėti.
3. Raimundo Sargūno sporto gimnazijoje šiemet mokosi ir sportuoja 222 mokiniai iš įvairių šalies vietų, toliausiai – iš Nidos.
4. 5. Dziudo treneris R.Balta didžiuojasi savo auklėtiniu, Europos jaunių čempionato prizininku A.Šlyteriu (mėlyna apranga).
6. 7. 8. Trenerė R.Daunienė su savo auklėtinėmis E.Ruzgute ir K.Žukaite pernai iškovojo Moksleivių krepšinio lygos čempionių titulą.
9. 10. Gimnaziją jau baigusi J.Oficerovaitė (dešinėje) prisipažino, kad norisi vėl kartu pažaisti krepšinį su buvusiomis komandos draugėmis.
A.Švelnos nuotraukos