Viršun – studentiškos kepurės
Studentiškų mantijų vilkinčių jaunuolių šurmulio, jų artimųjų ir bičiulių pilnas kiemas. Taip ir šiemet, nepabūgę pasaulį apėmusio koronaviruso, diplomų įteikimo dieną šventė Panevėžio kolegija – neuniversitetinė aukštoji mokykla.
Studentai su šypsenomis skubėjo pasiimti savo diplomų. O tuomet – bene džiaugsmingiausia šventės akimirka – į viršų metamos kepurės. Atėjo laikas savarankiškam gyvenimui.
Netoli kolegijos – ir Kauno technologijos universiteto Panevėžio technologijų ir verslo fakultetas. Bet čia diplomai įteikti kur kas ramiau. Pagrindinė šventė buvo virtuali. Studentai diplomus pasiėmė, nusifotografavo, bet iškilmių buvo nuspręsta atsisakyti.
Kuo skiriasi ir kuo panašios šios mokyklos? Kurioje didesnė garbė mokytis? O gal neverta garbės vaikytis, gal verčiau paisyti naudos? Apie tai klausinėjome ir kolegijos, ir universiteto filialo studentus.
Svajojo užsivilkti mantiją
KTU Panevėžio fakultete verslo ir antreprenerystės studijas baigusi 24 metų Vaiva Četyrkovskytė apgailestauja, kad neįvyko diplomų teikimo šventė.
Antreprenerystė apibrėžiama kaip verslo idėjų kūrimas, naujų įmonių steigimas, ėmimasis rizikingų verslo sumanymų.
„Svajojau po ketverių metų studijų užsivilkti mantiją, mesti viršun kepurę, sugiedoti himną“, – kalbėjo mergina.
Bet atsiimti diplomus individualiai, be iškilmių, buvo Kauno universiteto sprendimas.
Virtualus diplomų įteikimas šiek tiek jai priminė „Euroviziją“ – ant stogo renginio vedėjai, gražios kalbos. Bet – nei sveikinimo bučinių, nei apsikabinimų. Belieka džiaugtis sėkmingu mokslų baigimu.
Dar studijuodama Vaiva įsidarbino vienoje iš įmonių produktų vadybininke.
„Jei galvos ant pečių nėra, tai ir darbą rasti sudėtinga. Kitu atveju tikrai įmanoma“, – juokėsi mergina.
Ji pasakojo, kad dirba nuo šešiolikos metų, nes smagu turėti savų pinigų. Naudojosi visomis progomis, kurias gyvenimas jai teikė užsidirbti. Buvo išvykusi ir į užsienį.
„Su mano šeima viskas gerai, tiesiog visuomet norėjau būti savarankiška“, – paskubėjo patikinti pašnekovė.
Derino studijas ir darbą
Kaip tik dėl to, kad gyvena savarankiškai, Vaivos nepatraukė didmiesčiai. Ji mano, kad į Vilnių, Kauną, Klaipėdą išskuba tie jaunuoliai, kurie trokšta ištrūkti iš tėvų globos.
O Vaiva vertina, kad studijuojant Panevėžio fakultete šalia yra draugai, šeima. Patinka jai ir miestas.
„Kad baigus mokyklą reikia išvažiuoti į didmiesčius, viso labo tėra pasenęs stereotipas. Mūsų universitete kaip tik daug pliusų – gali bet kada pasitarti su dėstytojais, gali derinti studijas su darbu“, – tikino mergina.
Net galima į juos kreiptis pagalbos norint susirasti darbo, nes universitetas bendradarbiauja su verslininkais. Jei noras dirbti bus didelis ir nuoširdus, tikrai pagelbės.
Tik reikia jaunuoliui apsispręsti, ar pasiryžęs daug ko atsisakyti, nes laisvo laiko dirbant ir studijuojant lieka kur kas mažiau.
Lygindama universitetą ir kolegiją, Vaiva sako, kad pas juos praktikos mažiau, teorinių žinių daugiau, reikalavimai čia aukštesni. Bet ji įsitikinusi, kad įgytos žinios bus naudingos, reikalingos.
„Jei rengčiausi tapti, sakykim, grožio specialiste, aišku, rinkčiausi kolegiją. Priklauso nuo to, kokią specialybę nori studijuoti“, – aiškina mergina.
Kertinis akmuo – praktika
Buhalterinės apskaitos studijas Panevėžio kolegijoje baigusi 22 metų Lukrecija Plesnevičiūtė taip pat jau susirado darbą pagal specialybę (atliekamos buhalterinės apskaitos paslaugos). Ir ne kur kitur, o gimtajame Panevėžyje. Tai nutiko trečiame kurse atliekant praktiką.
Nejaugi įsidarbinti Panevėžyje taip paprasta?
To paklausta, Lukrecija patikina, kad labai stengėsi kruopščiai atlikti užduotis per praktiką, rodyti iniciatyvą, nedaryti šiurkščių klaidų. Darbdaviai tai pastebėjo ir įvertino.
Didelis iššūkis buvo karantinas per koronaviruso pandemiją, nes Lukrecija, kaip ir daugelis, dirbo nuotoliniu būdu. Tai merginai tapo ir galvos skausmu, ir laimingu loterijos bilietu. Ji sugebėjo įrodyti, kad moka susikaupti, nesiblaškyti ir dirbti savarankiškai net daug kam ekstremaliomis sąlygomis.
Lyg būtų perėjusi vandenį ir ugnį.
Lukrecija mano, kad universitetas teikia daug teorinių žinių, kurių, jos manymu, greičiausiai niekad neprireiks. Todėl ji ir pasirinko studijas kolegijoje.
„Mūsų specialybės kertiniai akmenys yra praktika, praktika ir dar kartą praktika. Kolegijoje iš karto susipažinome su reikalingomis programomis, pasijutome galintys realiai pačiupinėti, kas tai yra buhalterija. Darbdaviai reikalauja iš būsimų darbuotojų darbo praktikos, bet kaip jos gauti?“ – svarstė mergina.
Užtat dabar pasvarsto, kad galbūt vertėtų imtis išlyginamųjų ekonomikos studijų. Tokio tikslo dar galutinai neužsibrėžusi, bet sako, kad pasiryžusi vis mokytis naujų dalykų.
Išmoko virinti detales
KTU baigimo diplomą laikančiai 24 metų Ramintai Bučaitei darbo vieta irgi buvo pasiūlyta atliekant praktiką.
Mergina rankose turi transporto priemonių magistro diplomą. Jos tikslas baigus gimnaziją buvo universitetinis išsilavinimas, todėl jau tvirtai žinojo, kad studijuos KTU Panevėžio fakultete.
„Panevėžys gyventi ir studijuoti yra labai patogus miestas, todėl mane stebina jaunimo noras kažkur išlėkti“, – kalbėjo Raminta.
Pliusu ji laiko tai, kad Panevėžio fakulteto dėstytojai aiškins kad ir keliolika kartų – tiek, kiek reikės. Vargu ar tokio dėmesio sulauksi didmiestyje. Be to, jauniems specialistams nesunku įsidarbinti.
„Darbas įdomus. Man visuomet patiko braižyti, skaičiuoti, matuoti“, – džiaugiasi mergina.
Praktikos universitete jai taip pat pakako, teko net mokytis virinti detales. Užsiėmimas lyg ir ne visai mergaitiškas, bet Ramintai patrauklus.
Dėl darbo nebus bėdos
Panevėžio kolegijoje informacines technologijas šiemet baigęs 21 metų Gajus Šlenderis laiko veltui nešvaisto. Diplomą gavęs vaikinukas ieško darbo, tik ne Panevėžyje, o sostinėje. Juk dideliame mieste tokie specialistai labai vertinami.
„Esu įsitikinęs, kad nebus bėdos, rasiu“, – galvos dėl to per daug nesuka panevėžietis.
Gajus prieš studijuodamas domėjosi ir didmiesčių kolegijomis. Bet apsisprendė likti Panevėžyje.
„Sostinėje didžiulė konkurencija, todėl ir įtampa tikrai nemaža. O mūsų kolegijoje kokybė pakankamai gera. Be to, mano specialybės galima išmokti net namuose, jei tik turi noro ir užsispyrimo“, – aiškino jaunuolis.
Jis tęsė, kad yra aukštosiose mokyklose nestudijavusių, bet puikių specialistų. Tiesa, gabių ir darbščių.
Paklaustas, negi nėra svarbu įgyti universitetinį išsilavinimą, Gajus sakė apie KTU Panevėžio filialą negalvojęs.
„Turiu draugą, kuris mokėsi šioje aukštojoje mokykloje. Man susidarė įspūdis, kad mokoma plačiau, visko, bet po truputį. Aš norėjau išmokti konkretaus dalyko ir giliau“, – įtikinėjo jis.
Skambina ir vidury nakties
37 metų Linas Petkevičius sako, kad jam buvo aktualu turėti aukštąjį išsilavinimą. Todėl ir pasirinko KTU Panevėžio fakultetą.
Čia baigęs ir bakalaurą, o dabar – magistrantūrą. Studijavo valdymo technologijas.
Kaip panevėžiečiui, Linui studijuoti savo mieste buvo patogu. Nereikėjo gaišti laiko kelionėms iki Kauno ir atgal.
„Juk pas mus per 15 minučių gali patekti į kitą miesto pusę, o Kaune „tuoj“ reiškia dvi valandas“, – šypsosi Linas.
Jis įsitikinęs, kad studijų kokybė filiale nė kiek ne prastesnė nei Kaune. Panevėžiečių baigiamieji darbai – tiek magistro, tiek bakalauro studijų yra dar geresni, nes čia santykinai mažai studentų, nedaug dėstytojų.
„Vieni kitus pažįstame, galima skambinti kad ir vidury nakties, jei kažkas neaišku. Draugiškas ryšys, šilti santykiai man buvo taip pat labai svarbu“, – paaiškina.
Nėra geresnių ar prastesnių
21 metų Kazimieras Vaitkevičius šiemet gavo KTU Panevėžio fakulteto automatikos ir valdymo specialybės bakalauro diplomą. Prieš akis – dar dveji metai magistrantūros studijų.
Vaikinas įsitikinęs, kad miesto įmonių ir įstaigų vadovai labai domisi jaunais šios srities specialistais.
„Išmanantys elektrą ir programavimą jaunuoliai dabar itin paklausūs. Todėl manau, kad po studijų gan lengvai gausiu darbo ir nereikės niekur vykti“, – sako jis.
Kolegijoje studijuoti Kazimieras negalvojo, nes nenorėjo išlyginamųjų studijų. Taip mokslas ilgiau užtrunka.
Bet vaikinas tikino, kad nėra nei geresnių, nei prastesnių – Panevėžio fakultetas su kolegija draugauja, daro bendrus renginius, sakykim, sporto šventę.
„Dvejojau tik tarp to, ar studijuoti vietoje, ar išvykti. Panevėžyje mane patraukė labai stipri materialinė bazė ir tai, kad dėstytojai studentams skiria daug dėmesio“, – aiškina vaikinas.
Per popamokinę veiklą taip pat gali prašyti jų pagalbos. Kazimierui labai patinka dirbti su robotais. Jų yra keturi. Studentai programuoja robotus, kad šie atliktų tam tikrus veiksmus, pavyzdžiui, paimtų kaladėlę, ją padėtų į kitą vietą.
„Pirmi žingsniai sudėtingi, bet įgudę tobuliname užduotis, darome jas sunkesnes. Taip mokomės logiškai mąstyti. Vaizduotė juk beribė“, – kalba panevėžietis.
Veidas akyse šviesėjo
Panevėžio kolegijos Biomedicinos fakultete grožio terapiją studijuojanti 21 metų Kornelija Varanavičiūtė baigė du kursus. Jos laukia dar vieni studentiški metai.
„Mano profesijos studijų universitete nėra. Todėl lengvai ir greitai apsisprendžiau stoti į kolegiją“, – sako mergina.
Kornelija patikina, kad įstoti į valstybės finansuojamą vietą kolegijoje reikia aukšto balo. O ir mokytis – gan sunku.
Sudėtingiausia buvo išmokti žmogaus anatomiją, atmintinai iškalti kiekvieno organo, raumens ir kaulo pavadinimus. Juk logiškai to neišmąstysi.
Panevėžio kolegiją ji pasirinko dėl to, kad arti namų, be to, buvo girdėjusi gerų atsiliepimų apie dėstytojus ir studijų programą.
Kornelija pasakoja, kad viena bendramokslė kentėjo nuo aknės – lėtinės uždegiminės ligos, kai veidą smarkiai beria, niežti, skauda. Ir štai po kosmetologijos paskaitų, dėstytojų patarimų veidas ėmė akyse šviesėti.
Autografas
„Jei galvą ant pečių turėsi, įveiksi bet kokias kliūtis.“ Vaiva
„Ką darai, daryk gerai, iš visų jėgų.“ Linas
„Nuolat mokytis naujų dalykų – tai sėkmės pagrindas.“ Lukrecija
„Sudėtingi būna tik pirmieji žingsniai.“ Kazimieras
Prierašai po nuotraukomis:
1. Į šventę atskubėjo ir mažieji. Juk ir jie kada nors bus studentai.
2. Diplomų teikimo šventė neapsieina be gėlių ir nuotaikingų plakatų.
3. Pasveikinti absolventų susirinko jų bičiuliai, seserys ir broliai, tėvai, seneliai.
4. Gajus (dešinėje) pasirinko studijas Panevėžio kolegijoje ir dabar tuo džiaugiasi.
5. Raminta tvirtai žinojo, kur studijuos.
6. Kornelija jau įsitikino studijų nauda.
7. Vaiva visuomet norėjo būti savarankiška.
8. Lukrecija susirado darbą per praktiką.
9. Kazimieras įsitikinęs, kad jauniems specialistams įsidarbinti nesunku.
10. „Studijuoti Panevėžyje įdomu ir patogu“, – tvirtina Linas. A.Švelnos nuotr.
"Panevėžio kraštas", 2020 07 21