1933-ieji žymi garsiausią Lietuvos aviacijos istorijoje įvykį – Stepono Dariaus ir Stasio Girėno žygdarbį. Jis mažą tautą pavertė didžia – Lietuva išgarsėjo visame pasaulyje.
Panevėžio kraštotyros muziejus priminė apie tai savo publikacija. Joje rašoma, kad 1933 m. liepos 15 d. pagerėjus orams nuspręsta skristi. Kad tilptų degalai, pilotai neėmė radijo įrangos, parašiutų, gelbėjimosi liemenių. Po rekonstrukcijos lėktuvas galėjo nuskristi 9650 kilometrų. Planuota per 40 skrydžio valandų pasiekti Kauną.
Prieš skrydį Darius ir Girėnas paskelbė testamentą: „Lietuvių tauta laukia iš savo sūnų ir drąsesnių žygių. Būtinai reikia ir jos sūnums prisidėti prie bendro darbo – tirti dar mažai žinomas Žiemių Atlanto vandenyno oro sroves, taip pat naujai išrastus navigacijos būdus ir priemones pritaikyti kasdieniniams reikalams. Mes, gyvendami tokiais laikais, kada orus stengiamasi panaudoti žmonijos reikalams, laikome savo pareiga tautos vardu tą darbą garbingai atlikti.“
Tačiau liepos 17-osios vidurdienį buvo paskelbta, kad lakūnai, nors ir perskrido vandenyną, bet tragiškai žuvo Lietuvos prieangyje, Vokietijoje, arti Soldino.
Panevėžyje Dariaus ir Girėno vardu gatvė buvo pavadinta tik laisvėjant Lietuvai –1989 metais.
Lakūnas konstruktorius Vladas Kensgaila Panevėžyje 1982–1983 m. atkūrė istorinį S.Dariaus ir S.Girėno lėktuvą „Lituanica“. Už šį ir kitus nuopelnus jis tapo Panevėžio garbės piliečiu.
V.Kensgaila gali švęsti savo gimtadienį beveik kartu su „Lituanicos“ skrydžiu, nes gimė tais pačiais metais rugpjūtį.
Lėktuvo „Lituanica“ kopijos yra net trys. Jas visas sukūrė V.Kens-gaila.
Pirmoji tiksli „Lituanicos“ kopija buvo sukurta 1983 m. Raimundo Vabalo filmui „Skrydis per Atlantą“. Antroji buvo jau perpus mažesnė. Ji tuo metu papuošė Vilniaus oro uosto laukiamąją salę.
Trečioji replika, jau keturiskart mažesnė, konstruktoriaus buvo pagaminta S.Dariaus ir S.Girėno skrydžio per Atlantą 77-ųjų ir Žalgirio mūšio 600 metų sukaktims paminėti.
V.Kensgaila iš viso suprojektavo devynis aukštesnės klasės savadarbius lėktuvus, į padanges pakilo dar keliolika jo sukonstruotų smulkesnių lėktuvėlių.
Prierašas po nuotrauka:
Miške netoli Soldino dviejų lietuvių didvyrių žūties vieta įamžinta paminklu.
Muziejaus nuotr.