Turi legendinę kelrodę
Rokiškio krašto muziejuje vykstančioje primityviosios tapybos parodoje – konkurse kraštietės Monikos Bičiūnienės premijai laimėti žiūrovų laukia per du šimtus kūrinių.
Darbai, kaip ir jų autoriai, labai skirtingi, atkeliavę į parodą iš įvairiausių šalies vietų, bet visus vienija tai, kad nutapyti savamokslių kūrėjų.
Be išmoktų taisyklių, be vadovėliuose perskaitytų žinių apie kompoziciją bei spalvų derinimus, jie nutapyti taip, kaip diktuoja kūrėjų asmeninė pasaulėjauta, širdis ir gyvenimiškos patirtys.
Siužetai įvairiausi – nuo žydinčių sodų, suartų laukų, upe plaukiančių gulbių, kaimiškų darželių bei gyvulėlių iki žmonių portretų ir miestiškų vaizdelių.
Muziejaus darbuotoja bei šios parodos kuratorė Dalia Kiukienė sakė, kad konkursui pateiktų kūrinių buvo gerokai daugiau, nei kabo ekspozicijoje.
Solidi vertinimo komisija žiūrėjo, kad darbai atitiktų konkurso reikalavimus, nenutoltų nuo primityvizmo sąvokos.
Parodos dalyviams nebuvo sudėtinga laikytis reikiamos linijos, jie juk turi kelrodę – netoli Panemunio gimusią naiviojo meno legendą M.Bičiūnienę. Rokiškio muziejuje saugoma 173 jos paveikslų kolekcija.
Pasirodė dar nepažinotieji
„Primityvizmas šiais laikais keičiasi, nestovi vietoje, nebe visų dalyvių paveikslai atitinka naiviojo meno kategoriją, yra ir šiek tiek tapybos srityje pažengusių autorių“, – sakė D.Kiukienė.
Primityvistų paroda Rokiškyje jau šeštoji, šiemet dalyvauja 57 autoriai iš 17-os šalies rajonų. Gausiausiai iš Kauno, Vilniaus ir Panevėžio, po kelis iš Kėdainių, Širvintų, Rokiškio, Ignalinos, Utenos, Alytaus, Zarasų, Molėtų, Ukmergės, Elektrėnų, Švenčionių, Kaišiadorių ir Druskininkų.
Net 25 iš jų dalyvauja pirmą kartą, kai kurie visai nežinomi.
„Vienas iš Bičiūnienės vardo konkurso tikslų yra atrasti naujus kūrėjus bei paskatinti juos toliau tapyti. Oi, kokių nuostabių perlų šiemet pasirodė“, – atradimais džiaugėsi pašnekovė.
Viena tokių – palatvijyje, šalia Suvainiškio, gyvenanti 89 metų Aldona Giedra. Iki šiol ji niekur nesigarsino, kad tapo, net vietiniai tautodailininkai apie ją nieko nežinojo.
Kad rengiamas konkursas, garbaus amžiaus moteris perskaitė rajono laikraštyje ir atrankai atvežė keletą savo paveikslų.
„Ji unikali, komisija iš karto atrinko tris darbus konkursui“, – pasakojo kuratorė.
Tarp savamokslių ir muziejininkė
Rokiškėnai gali didžiuotis savu lobiu, primityvistų atstove, buvusia ilgamete muziejininke Marijona Mieliauskiene. Jos darbai irgi kabo parodoje.
„Dabar ji jau gerokai pažengusi, dalyvauja parodose ir tarptautiniuose pleneruose, o juk tapyti pradėjo būtent per Bičiūnienės plenerą, skirtą jos šimtmečiui“, – D.Kiukienė dalijosi prisiminimais.
Tai vyko prieš 15-ka metų. Tada abi muziejininkės buvo plenero organizatorės, ir pašnekovė matė, kaip kolegė pirmą kartą pridėjo teptuką prie drobės.
Tą kartą M.Mieliauskienę piešti paskatino plenero dalyvė tautodailininkė Renė Sriubiškienė. Toji paklausė, gal ir muziejininkė norėtų pabandyti. M.Mieliauskienė prisipažino, kad dažai ir teptukai tikrai rūpi, tad norėtų.
Laimėtojai paaiškės per parodos uždarymą
Rokiškietis 90-metis Aleksandras Spundzevičius primityvistų konkurse dalyvauja 5-ą kartą. Kaip tapytojas, grynas savamokslis. Visą gyvenimą dirbo vairuotoju.
Piešti pradėjo prieš 40 metų. Vyriškis spėjo, kad potraukį dailei paveldėjo iš tėvų: nagingo tėvo staliaus ir kruopščios rankdarbių kūrėjos motinos.
Šiųmetei parodai atrinkti du A.Spundzevičiaus darbai.
Panevėžio kraštui parodoje atstovauja net 9 kūrėjai: Jūratė Abromavičienė, Laimutė Vološkevičienė, Vida Mikoliūnienė, Romulė Paleliūnienė, Algis Petruoka, Birutė Račinskienė, Monika Birutė Povilonienė, Albertas Valikonis ir Stanislava Volčenkienė.
Konkurso nugalėtojai paaiškės per parodos uždarymą jau šiandien.
Kuratorė prasitarė, kad vienas autorius iš mūsų krašto tikrai taps prizininku.
Pirmos vietos laimėtojas gaus 700 eurų, antros – 500, trečios – 400. Kažkas dar gaus ir specialųjį prizą – 1000 eurų, jis bus padalintas dviem autoriams.
Prierašas po nuotraukomis:
Visi primityviosios tapybos parodos dalyviai yra jokių dailės mokslų diplomų neturintys savamoksliai kūrėjai, tapybos paslapčių mokęsi vien širdies vedami. Jų vaizduojami siužetai kuo įvairiausi, paremti patirtimis ir savitu pasaulio matymu. Dariaus Baltakio nuotraukos