Palikimą teks išgyvendinti
Pasvalio sporto mokyklos auklėtiniai nuo šiol už būrelius mokės 1 euru daugiau – jau ne 5 eurus, o 6 eurus per mėnesį. Taip pastarajame rajono tarybos posėdyje nusprendė politikai, nes to prašė mokyklos taryba.
Svarstant šį klausimą, Regionų partijos narys Linas Kruopis iš pradžių pasiskundė, kad Teisėtvarkos ir visuomeninių organizacijų komitete jo pasisakymus nutraukia pirmininkaujantis konservatorius Vilhelminas Janušonis.
„Sakoma, popierius iškentės viską, tvarkos parašytos, puiku... Bet mano siūlymas – simbolinis vieno euro mokestis“, – pareiškė politikas.
Jo įsitikinimu, mokestis tėra drausminė priemonė vaikams.
V.Janušonis išsakė visai kitokią nuomonę. Jam yra tekę dirbti Sporto mokykloje, todėl ir žinantis, kad nepakanka lėšų auklėtiniams nuvežti į visas varžybas. Kainuoja ir apranga, avalynė. Jis teigė, kad mokyklai sumokėtieji 6 eurai bus panaudoti vaikų išvykoms, maitinimui, nakvynei, aprangai bent iš dalies padengti.
„Sovietmečiu sportas buvo nemokamas, bet ateityje šį palikimą vienaip ar kitaip teks išgyvendinti“, – kaip kirviu nukirto politikas.
Mokestį vadino barjeru
L.Kruopį palaikė jo bendražygis Gediminas Žardeckas. Vieno euro mokestis esą parodytų, kad vaikas būrelį lanko. To visai pakaktų, nes 5 ar 6 eurai mokyklos situacijos dėl lėšų stygiaus neišspręs.
Demokratas Alfonsas Pulokas taip pat siūlė skatinti vaikus sportuoti, o ne mokesčiais barjerus daryti.
Tuomet meras konservatorius Gintautas Gegužinskas nusistebėjo, ką ir prieš ką oponuojantieji nori suvaidinti. Jis siūlė verčiau kalbėti apie tai, kad už pakeltą mokestį bus perkami kamuoliai ir kitos priemonės.
Meras tęsė, kad net uždirbant minimalią algą įmanoma už vaiko sporto būrelį sumokėti 5 ar 6 eurus. Ir už du vaikus įmanoma.
Politikai balsuodami nusprendė, kad Sporto mokyklos mokestis bus 6 eurai. Už tai balsavo 14 valdančiųjų, 11 opozicijos narių balsavo prieš arba susilaikė.
Mokestį sumoka treneriai?
Po balsavimo konservatorė Jurgita Vaitiekūnienė nusistebėjo, kad tokių kontraversiškų pasisakymų dėl vieno euro per komiteto posėdį nebuvo. Į tai L.Kruopis atsikirto, kad jam neleidžiama pasisakyti per komiteto posėdį. Tad esą kur jam daugiau kalbėti, jei ne per rajono tarybos posėdį – gal gatvėje nuo bačkos?
Valstietis Igoris Malinauskas skubėjo palaikyti L.Kruopį. Esą jis irgi stebėjo posėdį ir matė, kad komiteto pirmininkas nutraukė pasisakymą, skubino balsuoti.
G.Gegužinskas juokais pareiškė, kad jei kas nors norės skųstis teisėsaugai, tai liudininkas yra.
O iš tiesų per komiteto posėdį aptariant šį klausimą L.Kruopis tylėjo. A.Pulokas pasakė, kad nesutinka su mokesčio kėlimu, ir V.Janušonis pasiūlė jam išsakyti savo argumentus.
Niekieno netrukdomas A.Pulokas kalbėjo apie tai, kad sportas atitraukia vaikus nuo kompiuterio, o didinamas mokestis visuomet sulaukia neigiamos reakcijos. Be to, treneriai dalį savo atlyginimo skiriantys mokesčiui už auklėtinius sumokėti.
G.Gegužinskas replikavo, kad jie taip elgdavosi, jei vaikų nesurinkdavo. V.Janušonis pratęsė, kad treneriai taip norintys parodyti, neva būrelį lanko pakankamai vaikų.
L.Kruopis balsuojant komiteto posėdyje susilaikė, o jau po balsavimo prabilo, kad mokestis tolygus baudai. Politikas kalbėjo tai, kas visų buvo jau aptarta, todėl V.Janušonis pasiūlė svarstyti kitus klausimus.
„Nukrypo nuo realybės“
Po rajono tarybos posėdžio korespondentės kalbinama Pasvalio sporto mokyklos direktorė Rasa Balčiauskienė prisipažino girdėjusi komiteto posėdyje nuskambėjusius žodžius, neva treneriai moka už „popierinius“ auklėtinius. Ji tvirtino nemaloniai nustebusi dėl tokio politikų neatsakingumo viešai kalbant netiesą.
„Nukrypo nuo realybės... Kaip jie įsivaizduoja, kaip tuos popierinius sportininkus vežtume į varžybas? Kaip sudarytume komandas ir siektume sporto rezultatų? Juokingai atrodo tokie pamąstymai“, – sakė direktorė.
Tuo labiau kad grynais pinigais jų mokykloje nebeatsiskaitoma.
R.Balčiauskienės nuomone, vaikų tėvams 5 ar 6 eurai nėra milžiniška suma, o mokyklai jie labai reikalingi perkant inventorių ar vežant auklėtinius į varžybas.