Atlikti tyrimai – gąsdinantys
Buvusioje Rokiškio naftos bazėje, dabar iš P.Cvirkos į A.Matulkos pervardintoje gatvėje, pastatas, pažymėtas 7-uoju numeriu, kelia daug skausmo. Ne tik netikro, bet ir tikro, pasireiškiančio bloga darbuotojų sveikata.
Šiame dviejų aukštų pastate dirba net kelios tarnybos: žemėtvarkininkai, mokesčių inspekcija, aplinkosaugininkai, maisto ir veterinarijos tarnyba, teritorijų planavimo ir statybos inspekcija.
Prieš trejus metus Geologijos tarnybos atlikti tyrimai parodė, kad teritorija užteršta kenksmingomis cheminėmis medžiagomis. Šiuos tyrimus užsakė Turto bankas, nes jam priklauso ir žemės sklypas, ir pastatas.
Viršija net 790 kartų
Šiais tyrimais labai domėjosi dabar jau amžinatilsį Rokiškio rajono tarybos narys Irmantas Tarvydis.
Labiausiai bauginančiai jam atrodė benzeno kiekiai. Gręžinyje jo rasta tiek, kad reikalavimus viršija net 790 kartų.
Benzenas laikomas pavojinga chemine medžiaga, o Tarptautinė vėžio tyrimų agentūra jį priskiria pirmos grupės kancerogenams. Jis laikomas aiškia vėžio priežastimi, dažniausiai – leukemijos bei kitų kraujo ląstelių vėžio formų atsiradimu.
Kenksmingiausia kvėpuoti oru, kuriame yra benzeno garų.
Išvadose nurodyta, kad vis dėlto taršos šaltinio nepavyko nustatyti.
„Turime mieste dar vieną bombą. Ten žmonėms dirbti pavojinga. Gal reikėtų juos iškelti?“ – dar pavasarį opozicijos valandoje klausė I.Tarvydis.
Gruntą išvalyti per brangu
Tuomet meras Ramūnas Godeliauskas atsakė, kad situacija gerai žinoma ir savivaldybei, ir Aplinkos apsaugos ministerijai. Bet sklypas yra valstybinis.
Jis teigė, kad išvežti ir išvalyti gruntą savivaldybei kainuotų daugiau nei 2 mln. eurų. Ji tokios sumos skirti negalinti.
Anot mero, tai Turto bankas turi spręsti, ar būtina tarnybų darbuotojus iškeldinti iš pastato. Jei tarša pakenktų žmonių sveikatai, Turto bankas turėtų jiems atlyginti patirtą žalą.
„Mums taip pat neramu dėl šios situacijos, bet buvome užtikrinti, kad atlikti visi reikalingi tyrimai ir kad veiklą galima tęsti“, – tuomet sakė meras.
Visoms krito hemoglobinas
Be kitų tarnybų, apie 4 metus A.Matulkos g. 7 dirbo ir Vaiko teisių apsaugos skyrius. Užpraėjusią vasarą jo darbuotojoms vis dėlto pavyko ištrūkti iš užterštos teritorijos.
„Jautėmės blogai, visoms krito hemoglobinas, kolegei sutriko
skydliaukės veikla. Kankino ir blogas kvapas pravėrus langą“, – sakė savo pavardės viešinti nenorinti vaiko teisių gynėja.
Po dvejų darbo užterštoje teritorijoje metų jos kreipėsi į darbdavį – Vaiko teisių ir įvaikinimo tarnybą, išdėstė nuogąstavimus dėl blogos savijautos ir susirgimų. Šioji pasiūlė pasidaryti medicininius kraujo tyrimus ir juos apmokėjo.
Nukrypimų nuo normos rasta visų tuomečių darbuotojų kraujyje, bet niekas taip ir neįrodė, kad pakitimus sukėlė nuodingos medžiagos aplinkoje.
Pašnekovė prisiminė, kad Geologijos tarnyba nustatė kenksmingų sveikatai medžiagų viršytus kiekius, bet – tiktai dirvožemyje.
„Bet argi tos medžiagos nepatenka ir į vidų?“ – bemaž retoriškai klausė pašnekovė.
Kraujyje – kenksmingos medžiagos
Rokiškietės žodžius patvirtino Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba. Jų atstovė savo atsakyme redakcijai atskleidė, kad darbuotojos buvo tirtos dėl vario, švino, gyvsidabrio, nikelio ir kitų kenksmingų medžiagų.
Bet kurios konkrečiai medžiagos labiausiai kenkė žmonių sveikatai, ji nesutiko pasakyti, nes tai – asmeniniai duomenys.
Baimindamasi pavojaus savo darbuotojų sveikatai, tarnyba paprašė Turto banką rasti kitas patalpas, o darbuotojai tuo metu dirbo nuotoliu.
Turto bankas nepasiūlė kitų patalpų, todėl tarnyba kreipėsi į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją, kuriai yra pavaldi, ir prašė leidimo išsinuomoti kitas patalpas. Taip ir įvyko.
Baiminasi, ar nesusirgs
Bet dalis rokiškėnų priversti toliau dirbti cheminėmis medžiagomis užterštoje teritorijoje. Vieni iš jų – žemėtvarkininkai.
Dvi skyriaus darbuotojos sutiko pasidalinti savo nuogąstavimais, bet taip pat prašė neskelbti pavardžių. Moterys atviravo, kad žinojimas, kokioje aplinkoje praleidi visą darbo dieną, labiausiai slegia psichologiškai. Tai dar baisiau nei fiziniai negalavimai.
Savęs nenuraminsi, kad sunkiai susirgus bus atlyginta žala. Pirmiausia – būtų beveik neįmanoma įrodyti, kad susirgai dėl kenksmingos aplinkos. O svarbiausia – sugadintos sveikatos ir už pinigus nebesusigrąžinsi.
„Tai vienai, tai kitai mūsų skyriuje skauda ar svaigsta galvą, džiūsta burna. Bet niekas tiksliai nepasakys dėl ko. Kad sužinotume, ar cheminės medžiagos mums kenkia, reikia atlikti specialų tyrimą“, – aiškino moterys.
Rokiškietės viena kitai antrino, kad darbuotojus kankina nuolatinis nerimas, bet jie neturi kito pasirinkimo, kaip toliau dirbti. Buvo liepta kuo dažniau vėdinti patalpas, bet neįmanoma ir tai. Mat netoliese yra atliekų tvarkymo aikštelė ir nuo jos dvokia. Smarvė primena sieros kvapą.
Kabinetuose nėra oro kondicionierių, nes prieš kelerius metus buvo numatyta pastato modernizacija. Bet čia dirbančioms tarnyboms ėmus garsiai nerimauti, ar aplinka saugi sveikatai, viskas sustojo.
Pašnekovių kolegė Eglė Griciūtė nepabijojo viešinti savo pavardės, aiškindama, kad bėdą žino visi rokiškėnai, jokia čia paslaptis. Ji svarstė, kad iš užteršto grunto kenksmingos medžiagos greičiausiai vis tiek veikia žmones. Tik gali būti, kad susergama ne per savaitę, gal net ne per metus. Ligos galbūt išlįs po ilgesnio laiko. Ji pati taip pat jaučia sveikatos sutrikimų.
Grėsmės sveikatai nemato
Rokiškio žemėtvarkininkų skyrius priklauso Nacionalinei žemėtvarkos tarnybai, o šioji Aplinkos ministerijai.
Į redakcijos prašymą pakomentuoti situaciją dėl aplinkos užterštumo ir darbuotojų darbo sąlygų tarnybos atstovas parašė, kad taršos kiekis pastato viduje neviršija leistinos normos ir nekenkia žmogaus sveikatai. Tai rodantis Turto banko užsakytas tyrimas.
Jis pridėjo, kad darbuotojai nėra skundęsi ir nėra prašę juos iškeldinti.
Aplinkos ministerijai priklauso ir Teritorijų planavimo ir statybos inspekcija, kurios du darbuotojai taip pat dirba A.Matulkos g. 7. Viena iš jų – vyriausioji specialistė Aušra Tičkienė patikino korespondentę, kad jai su kolega sudarytos sąlygos dirbti nuotoliniu būdu, todėl šiuo klausimu didelės bėdos nemato.
Aplinkos ministerija pripažino, kad iš mero R.Godeliausko gavo raštą dėl užterštų Rokiškio miesto teritorijų A.Matulkos g. ir Žemaitės g. 2.
Šioje teritorijoje dirba ir dvi Biržų aplinkos apsaugos skyriui priklausančios specialistės. Viena iš jų kalbėtis telefonu šia tema su korespondente iš karto atsisakė.
Panevėžio aplinkos apsaugos departamento viršininkas Gintautas Andruškevičius patikino, kad anksčiau rokiškėnės buvo skundęsi tik dėl nemalonių kvapų.
Nieko kenksmingo nebuvo nustatyta, be to, jos galinčios dirbti nuotoliu.
Viršininkas rėmėsi Visuomenės sveikatos biuro atliktu tyrimu, pagal kurį patalpos neužterštos.
Niekas nepanoro išsitirti
Kad grėsmės sveikatai nėra, tvirtino ir Panevėžio apskrities Valstybinės mokesčių inspekcijos Administravimo ir personalo skyriaus vedėja Laima Žirnelienė. Buvusios naftos bazės teritorijoje vasarą dar dirbo 18 jų žmonių.
Atstovė tęsė, kad inspekcijos vadovai buvo susitikę su darbuotojais, jiems pristatė atliktų tyrimų rezultatus ir vis dėlto pasiūlė atlikti reikiamus sveikatos tyrimus. Įstaiga būtų juos apmokėjusi, bet norinčiųjų neatsiradę.
Maisto ir veterinarijos tarnybos atstovo teigimu, jų darbuotojai nesiskundžia dėl darbo sąlygų.
Vyksta ilgas procesas
Redakcija klausė Turto banko atstovų, ką ketinama daryti su galvos skausmą keliančiu sklypu ir pastatu.
Atsakyme teigiama, kad prieš dvejus metus jų užsakymu buvo atlikti ekologiniai patalpų oro tyrimai. Juos darė Kauno technikos universiteto, Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos, Aplinkos apsaugos agentūros specialistai.
Išvados dėl oro kokybės patalpose parodžiusios, kad oras švarus, visi rodikliai geri.
Teritorija užteršta, bet taršos šaltinis – gretimame sklype.
Atstovas tikino, kad dėl sveikatos skundėsi tik Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos darbuotojos, kitos pastate dirbančios įstaigos yra informuotos, kad Turto bankas įsipareigojęs rasti kitas patalpas jų veiklai. Deja, procesai nesantys tokie greiti.
Kas bus daroma su sklypu ir pastatu, pirmame laiške liko neatsakyta.
Naujausias turto banko atsakymas apie įstaigų iškėlimą gautas prieš gerą savaitę.
„Su Alvydo Matulkos g. 7 įsikūrusiais klientais bendraujame ir siūlome realiausius variantus persikėlimui, tačiau galutiniai sprendimai dar nepriimti. Yra vertinamos ne tik patalpos, į kurias galėtų persikelti klientai, tačiau ir tų patalpų parengimo darbai, reikiamas plotas ir pan. Tikimės iki mėnesio pabaigos turėti sąmatas, o vėliau kartu su klientais priimti sprendimus.
Verta pažymėti, kad klientams reikia skirtingo ploto ir paskirties patalpų, todėl svarstome ir teiksime klientams įvairius patalpų variantus. Siekiant sklandaus proceso, reikalingas geranoriškas bendradarbiavimas ir diskusija, tai stengiamės išlaikyti visą šio proceso laiką.
Kai tik turėsime daugiau informacijos, būtinai pasidalinsime“, – rašoma atsakyme.
Prierašai po nuotraukomis:
1. 2. 3. Net kelių įstaigų darbuotojai nerimastingai laukia, kol bus iškelti į kitas patalpas, bet jokių realių sprendimų kol kas nėra. L.Rušėnienės nuotraukos
4. I.Tarvydis labai jaudinosi, kaip žmones paveiks kenksmingos medžiagos. A.Švelnos nuotr.