Smarkiai padidino mokestį
Jaunos Kupiškio rajono šeimos už jų atžalų ugdymą darželiuose nuo rugsėjo mokės brangiau. Taip nusprendė rugpjūčio gale posėdžiavusi rajono taryba.
Sprendimo projektą pristačiusi Švietimo ir sporto skyriaus vedėja Jurgita Trifeldienė aiškino, kad atlyginimas už vaikų išlaikymo paslaugą darželiuose sudarytas iš dviejų dalių – mokesčio už maitinimą ir mokesčio ugdymo inventoriui bei priemonėms įsigyti.
Už vaiko ugdymo priemones darželyje visą darbo dieną nuo šiol tėvai mokės 13 eurų per mėnesį vietoj buvusių 8 eurų, o pusės dienos vaiko buvimas darželyje brangsta nuo 4 iki 6,5 euro per mėnesį.
Kupiškio mokykloje „Varpelis“, kur vaikai būna visą parą ir ugdomi specialiojo ugdymo grupėje, lavinamosiose bei socialinių įgūdžių klasėse, mokestis padidėjo nuo 13 iki 18 eurų per mėnesį.
Vedėja didesnius mokesčius aiškino tuo, kad per dvejus metus nuo pastarojo mokesčių kėlimo pabrango paslaugos, popierius, kanceliariniai reikmenys ir kitos prekės.
Reikia tik šlepečių ir pižamų
Pasak J.Trifeldienės, iš šio mokesčio vaikai aprūpinami visomis jiems reikalingomis ugdymo priemonėmis, įskaitant ir individualias, o tėvams telieka pasirūpinti šlepetėmis ir pižamomis.
Valdininkė pateikė šio mokesčio dydžius trijose kaimyninėse savivaldybėse.
„Anykščiuose tas mokestis yra 21 euras ir mokamas jis nepriklausomai nuo to, ar vaikas lanko darželį, ar nelanko. Pas mus vasarą reikia mokėti tik už vaiko lankytas dienas“, – aiškino vedėja.
Rokiškio savivaldybė įsivedusi kitokią tvarką: čia tėvai moka 20 procentų nuo bazinės socialinės išmokos. Dabar šios išmokos dydis yra 70 eurų, taigi rokiškėnams jų vaiko ugdymas darželyje kainuoja 14 eurų per mėnesį.
Biržų rajone tėvai moka 70 centų už kiekvieną dieną, nežiūrint, ar vaikas lankė darželį, ar nelankė. Taigi šis mokestis svyruoja nuo 14 iki daugiau kaip 15 eurų, priklausomai nuo mėnesio dienų skaičiaus.
Siūlė patiems pasiskaičiuoti
Valstietis Paulius Pranckūnas pasiteiravo, ar taikomos mokesčio išimtys nepasiturinčioms šeimoms.
J.Trifeldienė nurodė, kad tvarkos apraše yra numatytas nemokamas tokių šeimų vaikų maitinimas, o ugdymo mokestis gali būti padengtas kitomis socialinės paramos formomis.
Tačiau vedėja negalėjo atsakyti į valstiečio klausimą, kiek pinigų nuo visų vaikų per metus buvo surinkta prieš mokesčio pakėlimą ir kokia suma bus surinkta padidinus mokestį.
„Dabar nesu paskaičiavusi ir kalkuliatoriaus neturiu. Buvo 8 eurai, dabar 13 eurų, tai, ko gero, bus surenkama apie 50 procentų daugiau nei įprastai. Bet vargu ar tai padės nupirkti daugiau priemonių, nes tų 8 eurų mums nebepakanka“, – kalbėjo valdininkė.
Panašų klausimą uždavė ir konservatorius Marius Nareckas. Jam buvo įdomu, kokios būtų savivaldybės sąnaudos, jeigu ji kompensuotų visą padidinto mokesčio sumą.
J.Trifeldienė aiškino taip: rajone yra apie 500 ugdytinių, kurių tėvai sumoka šitą mokestį, šį skaičių reikia padauginti iš 13 eurų ir suma bus gauta.
„Geri yra norai visiems viską kompensuoti, iš kitos pusės, dabar jau seniai nebesu darželinuko mama, bet anksčiau tą mokestį mokėjau. Manau, tai yra patogu, nes aš, kaip mama, neturiu ieškoti kreidelių ar flomasterių, reikia tik susimokėti, o viskuo kitu pasirūpinama“, – kalbėjo vedėja.
Idėja – nemokami darželiai
P.Pranckūnas neatlyžo ir pasiūlė idėją, kad kitais metais Kupiškyje visi vaikai darželius galėtų lankyti nemokamai. Tai, pasak valstiečio, jaunoms šeimoms palengvintų įsikūrimą mažame mieste.
„Suprantu, kad mokesčiai kyla, viskas brangsta, bet kai turim demografinę problemą, gal kažkuo galim padėt mūsų šeimoms?“ – klausė politikas.
Meras Algirdas Raslanas klausimą pavadino rimtu ir nurodė J.Trifeldienei užsiimti skaičiavimais. Tuomet informaciją gavusi rajono taryba galėtų apsispręsti.
Tada vedėja pareiškė, kad viską jau yra suskaičiavusi.
„Jeigu yra 21 darbo diena, tėvai su padidėjusiu mokesčiu, įskaitant ir mokestį už maitinimą, turėtų mokėti 67,6 euro. Maždaug tokią sumą reikėtų paskaičiuoti už kiekvieną ugdytinį. Dvylikai mėnesių vienam vaikui susidarytų apie 800 eurų“, – aiškino J.Trifeldienė.
O tada jau visi balsavo už mokesčio didinimą. Prieš mygtuką nuspaudė 3 valstiečiai, o kiti 2 jų partiečiai ir M.Nareckas susilaikė.
Opozicijos lyderė valstietė Eglė Blaževičienė, vengdama supainioti interesus, nuo klausimo svarstymo nusišalino, nes jos vaikas lanko darželį.
Prierašai po nuotraukomis:
1. M.Nareckas klausė, kiek savivaldybei kainuotų viso padidinto mokesčio darželinukų tėvams kompensavimas.
2. Meras A.Raslanas klausimą pavadino rimtu ir nurodė už tai atsakingai darbuotojai užsiimti skaičiavimais.
3. J.Trifeldienė didesnius mokesčius darželiuose aiškino pabrangusiu popieriumi, kanceliariniais reikmenimis, kitomis ugdymo prekėmis.
A.Švelnos nuotraukos