1 MITAS: Mediniai namai yra mažiau atsparūs ugniai
Viena iš dažniausiai aptarinėjamų temų medinių namų trūkumų kontekste yra šių pastatų atsparumas ugniai. Specialistai atkreipia dėmesį, kad teiginiai apie kur kas greičiau užsiliepsnojančius ir degančius rąstinius namelius dažniausiai remiasi praeities istorijomis. Anot jų, svarstant modernaus medinio namo savybes nereikėtų pamiršti, kad laikai, kai gyventa su atvirais židiniais ir neizoliuotais laidais, jau praeityje. Todėl šiuolaikiniai medinis namas taip pat labai skiriasi nuo senųjų. Tai galima pastebėti ir atidžiau pažvelgus į nelaimių statistiką, kuri rodo, kad nelaimingi atsitikimai dažniausiai nutinka prastos būklės, nerenovuotuose ir pirminių saugos reikalavimų neatitinkančiuose mediniuose pastatuose.
Svarbu pabrėžti, kad, dėl rąstinių namelių atsparumo ugniai, jų statyboms keliami gerokai mažesni reikalavimai. Medinis namas priskiriamas net trečiajai atsparumo ugniai klasei, dėl to jam keliami kur kas paprastesni reikalavimai bei siūloma galimybė rinktis paprastesnius konstrukcinius sprendimus. Esminiai reikalavimai, kurie užtikrina saugumą garso atžvilgiu – pastatų apsauga specialiais dažais ir padidinto (15 metrų atstumo) nuo gretimų pastatų išlaikymas.
Norint, kad medinis namelis būtų maksimaliai saugus nuo ugnies, taip pat daug dėmesio rekomenduojama skirti įvairios įrangos montavimui ir surinkimui. Ypač tais atvejais kai kalbama apie šildymo ir elektros instaliaciją. Būtina priminti, kad netinkamai sumontuota tokio tipo įranga dažnai tampa gaisro priežastimi, nepaisant to, ar namas pastatytas naudojant medines konstrukcijas ar mūro blokus.
2 MITAS: Medinis namas yra mažiau patvarus
Sunku paneigti, kad bene didžiausi lūkesčiai, kuriuos turime renkantis bet kokio tipo gyvenamąjį rąstinį namelį, yra patvarumas ir ilgaamžiškumas. Daug metų buvo manoma, kad mediniai namai iš natūralių rąstų ilgaamžiškumu nusileidžia kitų tipų namams. Tačiau, gerai prižiūrimas medinis namelis puikios būklės gali išlikti ir 30 metų.
Pasak specialistų, rąstinių namų ilgaamžiškumas ir kokybė, lyginant su pastatais iš plieno ir betono, dažnai gerokai lenkia kainą. Ypač tais atvejais, kai namelio savininkai užtikrina reguliarią ir kokybišką priežiūrą. Gerai žinoma, kad statyboms naudojama mediena, kaip ir bet kuri kita natūrali medžiaga, yra gera terpė puvimo grybeliams, miltligei, pelėsiams augti. Tačiau, jei mediena bus tinkamai apsaugota, ji bus atspari ne tik kenksmingiems aplinkos veiksniams, bet ir oksidacijai, kuri linkusi formuoti dėmes ant fasado paviršiaus, gadinančių bendrą fasado išvaizdą.
Negalima ignoruoti ir tokių medienos savybių, kaip stiprumas, atsparumas apkrovoms, apdirbimo paprastumas. Jos ne tik turi įtakos namo patvarumui ir ilgaamžiškumui, bet ir lemia paprastą medienos statybos procesą. Išskirtinio patvarumo medis leidžia statyti gyvenamąjį medinį namelį iki trijų aukštų. Gera žinia ta, kad, šiuolaikinių medienos apdirbimo technologijų dėka, mediniai namai kasmet tampa vis labiau prieinami mažesnes pajamas gaunantiems naujakuriams.
3 MITAS: Mediniai namai pasižymi prastesne izoliacija
Nors iš pirmo žvilgsnio mūrinis ar blokinis namas gali atrodyti kaip šiltesnis būsto variantas, medinių namų ekspertai teigia, jog ši prielaida – klaidinga. Tiesa ta, kad norint pasiekti tokią pat šiluminę varžą kitų tipų namuose (kaip ir neapšiltintame mediniame name) reikės nemažų investicijų. Paprastai tariant, lyginant neapšiltintus mūrinius ir medinius namus, medinis namelis dėl savo natūralios šiluminės varžos pasieks žymiai geresnius rezultatus.
Norint užtikrinti aukščiausią šiluminę varžą savo namuose, būtina atkreipti dėmesį į tai, kad medinio namo šilumos izoliacija, kaip ir mūrinio ar blokinio namo apšiltinimas, priklauso ne tik nuo apšiltintų sienų. Bendrais skaičiavimais, net 25% šilumos nuostolių tenka langams ir durims, o 10-15% – luboms. Todėl. prieš papildomai investuodami į medinių namų apšiltinimą, turėtumėte gerai paieškoti silpnų namo izoliacijos vietų.
Nors mediena dažnai minima kaip puikią šilumos ir garso izoliaciją užtikrinanti medžiaga, gera medinio namo izoliacija reikalauja ypatingo dėmesio detalėms. Taip yra todėl, kad iš atskirų dalių pastatytas medinis namas, skirtingai nei mūrinis, nėra pagamintas iš vientisos medžiagos, kuri užtikrina sandarumą.
4 MITAS: Medinio namo apdaila kainuoja daugiau
Ne paslaptis, kad natūrali mediena dažnai atrodo kaip medžiaga, kuriai reikia daug daugiau priežiūros. Tačiau, atsižvelgiant į tai, kad mediniai namai yra nuolat veikiami skirtingų oro sąlygų, nesunku suprasti, kad jų apdaila reikalauja ypatingo dėmesio. Vis dėlto, nereikėtų pamiršti ir to, kad norint užtikrinti puikią mūrinio ar blokinio namo fasado būklę, į jų apsaugą investuoti taip pat reikia. Anot specialistų, namo apdailos kaina labiausiai priklausys nuo pasirinkto apdailos tipo, o ne nuo paties namo rūšies.
Verta paminėti, kad vienas iš labiausiai paplitusių medinių namų fasado variantų yra ventiliuojami fasadai, kuriuose tarp sienos ir termoizoliacinio sluoksnio yra oro tarpas ventiliacijai. Jos dėka ventiliuojami fasadai, lyginant su kitų tipų fasadų konstrukcijomis, turi daug reikšmingų privalumų: nuo išskirtinės namo sienų apsaugos iki neprilygstamo ilgaamžiškumo. Svarbu pabrėžti, kad tokio tipo fasadą galima rinktis ir iš plytų blokelių statomiems namams.
Vienas didžiausių vėdinamo fasado privalumų – apsauga nuo drėgmės pertekliaus sukeliamų problemų, kuri tampa ypač svarbi renkantis medinio namo konstrukciją. Ne mažiau svarbus privalumas yra tai, kad ventiliuojami fasadai nepalieka šalčio tiltelių dėl oro tarpo, o medinio pastato be apšiltinimo atveju taip pat leidžia padidinti rąstinių namelių sienų šiluminę varžą.
Mūrinių namų atveju apdailos klausimas kiek paprastesnis – dažniausiai naudojamas šlapias fasadas arba klinkerio sluoksnis. Tačiau lyginant su medinio namo apdailos kaina, šlapias fasadas ar klinkerio plytelė kainuos kur kas brangiau. Įrengiant šlapią fasadą įprasta naudoti tik vieną pagrindinę medžiagą, kuri užtikrina šilumos izoliaciją, apsaugančią namą nuo neigiamo aplinkos poveikio. Šis pasirinkimas gali sumažinti izoliacijos išlaidas. Nors tokio tipo fasadų namai nepasižymi gera oro ventiliacija, tačiau dėl itin aukštų izoliacinių savybių jie leidžia ženkliai sumažinti šildymo išlaidas, o jų kaina yra viena prieinamiausių rinkoje.
5 MITAS: Mediniai namai statomi ilgiau
Vis dar dažnai galvojama, kad namai iš plytų blokelių sklype pastatomi kur kas greičiau nei natūralaus medžio namai. Tačiau, tai – mitas. Dėl nesudėtingų konstrukcijų mediniai namai pasižymi itin greita gamyba ir surinkimu, todėl statybos dažniausiai gali būti pradedamos vos pabaigus projektavimo darbus. Namo iš natūralaus medžio surinkimas vidutiniškai trunka nuo 1 iki 7 darbo dienų (nebent projektas būtų labai sudėtingas).
Kalbant apie mūrinio namo statybas, jog gali užtrukti mėnesius. Tai reiškia, kad pasirinkę medinį namą nuolatiniam gyvenimui, galėsite į jį įsikelti daug greičiau nei į mūrinį. Visų pirma, mediniai namai kur kas greičiau pastatomi gali būti todėl, kad jų statyba nereikalauja daug šlapių statybos darbų – pavyzdžiui, nereikia laukti, kol išdžius mūro mišinys. Svarbu paminėti ir tai, kad medinio namo statybą galima atlikti praktiškai bet kokiu oru. Daugelio mūrinių namų statybai reikalingų darbų negalima atlikti drėgnomis ir šaltomis dienomis, o medinius namus galima statyti net žiemą.
Medinių namų specialistų teigimu, daug spartesnė medinio namo statyba neabejotinai turi tiesioginės įtakos namo statybos kainai. Dėl mažesnio darbo sudėtingumo nereikia naudoti brangios įrangos, statybinės medžiagos lengviau transportuojamos net į sunkiai pasiekiamas vietas.
SKL198
SKL229