„Paroda ką tik iškeliavo iš Anykščių į Kauną, kur bus eksponuojama Architektų namuose, prie Rotušės. Lapkričio viduryje ji viešės Birštone, o vėliau galbūt ir Kėdainiuose. Man labai džiugu vien jau ir dėl to, kad Kaune sutiko paveikslus eksponuoti. Kiek žinau, jau dabar yra didžiulis susidomėjimas paroda, kad rimti žmonės ketina ateiti, kuriems tai yra įdomu“, – sakė K. Indriūnas.
Pagrindinis parodos tikslas – supažindinti žmones su R. Idzelio darbais, kurie įkurdinti Anykščių Šv. Apaštalo Evangelisto Mato bažnyčios šventoriuje, bei surasti mecenatų, surinkti lėšų šiems darbams restauruoti, nes jų būklė yra labai prasta. K. Indriūnas džiaugėsi, kad paroda sulaukė nemaža susidomėjimo ir iš mecenatų, ir iš privačių žmonių iš kitų miestų, norinčių prisidėti prie gražaus tikslo.
„Ar pasiseks restauruoti skulptūras? Manau, kad tikrai pasiseks. Tačiau tai yra ilgas procesas, visa tai nėra taip lengva. Galvojame ir apšvietimą įvesti, ir nišas, kuriose skulptūros stovi, sutvarkyti. Yra kalbama ir su restauratoriais, juos netgi renkamės ne iš vieno. Tačiau ir mes turime padaryti namų darbus, nes dabar jie tiesiog nesutinka restauruoti, dėti skulptūras ten pat, kur joms yra netinkamos sąlygos. Didžiausia problema, kad tose nišose per daug drėgmės, ten byra tinkas, jas reikia specialiai paruošti. Ir manau, kad tai turi padaryti miesto valdžia, juk esame kultūros miestas. Skulptūros gali tapti vienu iš patraukliausių kultūros objektų! Neseniai sužinojau, kad mieste atsiras didelių plakatų, reklamuojančių Idzelį bažnyčios šventoriuje. Yra susidomėjusių asmenų, kurie nori išleisti ir Idzelio stacijų bukletą, gal – net kalendorių. Viskas po truputį juda į priekį “, – dėl sėkmingai siekiamų tikslų džiaugėsi K. Indriūnas.
Menininkas sakė, kad idėja nutapyti skulptoriaus R. Idzelio stacijas labai pasiteisino: „Iš tiesų netikėjau, kad gali būti toks ažiotažas it toks didelis susidomėjimas. Viskas klojasi gerai. Ir pats abejojau, kai tapiau. Nes tapyti padarytą darbą yra rizikinga. Bet paveikslai išėjo žmonėms patrauklūs, įdomūs. Stacijų nutapymas ir jų parodymas sulaukė didžiulio susidomėjimo – ir „Lietuvos radijuje“ teko duoti interviu, ir miesto valdžia į tai pradėjo žiūrėti visai kitaip, žada paremti pinigais. Net neabejoju, kad planas restauruoti stacijas pavyks, bet turi būti suinteresuota valdžia, ne aš. Mes parodome, kad turime unikalių darbų, kad juos reikia išsaugoti, tausoti, rodyti, jais reikia girtis, o to labai dažnai irgi nemokame daryti.“
Eksponuodamas savo darbus didžiuosiuose miestuose dailininkas tikisi pritraukti dar daugiau mecenatų, taip pat ir susidomėjusiųjų R. Idzelio skulptūromis.
„Tokia yra mano misija, idėja, kad žmonės, pamatę mano paveikslus, domėtųsi Idzelio skulptūromis. Kiek žinau, architektai iš Vilniaus, Kauno jau buvo atvažiavę į Anykščius parodos pažiūrėti. Yra ir pamąstymas, kad šios nutapytos Idzelio stacijos galėtų atsirasti ir kažkokioje bažnyčioje: tai būtų unikalus reiškinys – Idzelis kita forma keliautų po Lietuvą“, – idėjomis ir tikslais dalijosi parodos autorius K. Indriūnas bei teigė, kad šiuo metu net ne visi anykštėnai žino, kur skulptūros įkurdintos, kad apskritai tokios yra.
„Dabar ant bažnyčios vartų kabės plakatai, kurie reklamuos skulptūras. Net anykštėnai, čia gyvenę 30-40 metų, nežinojo, kad tokios skulptūros yra! Jeigu jas apšviesime, gerai pateiksime, reklamuosime, jei išleisime kalendorių ar albumą, daug daugiau apie tai žmonės žinos. Reklamuojame masinius dalykus, apie kuriuos ir taip dauguma žino, o tikroms vertybėms reklamuoti visai neįdedame pastangų“, – kalbėjo K. Indriūnas.
K. Indriūnas yra architektas-dizaineris, tačiau piešia nuo jaunystės. Dar studijuodamas grafikos ir pastelės kūrinius pradėjo eksponuoti Vilniaus ir Kauno dailės salonuose bei Kauno dailininkų parodose, jis yra dirbęs baldų gamybos įmonėse, kur projektavo baldus ir interjerus. Už savo darbus yra gavęs ne vieną apdovanojimą. K. Indriūnas taip pat yra Anykščių rajono savivaldybės Tarybos narys, rajono savivaldybės Kultūros tarybos narys, buvo mero Kęstučio Tubio patarėjas.
Savamokslis skulptorius R. Idzelis, pagal kurio skulptūras K. Indriūnas nutapė paveikslus, yra kilęs iš Panevėžio. Penkiolika metų praleido Amerikoje, nes norėjo pabėgti iš Sovietų Sąjungos. Grįžęs į Paberžę, pradėjo menininko kelią. Yra sukūręs daug modernių darbų, išdrožęs pusšešto metro kryžių Tėvui Stanislovui.
Šv. Kryžiaus kelio stotis R. Idzelis išdrožė Monsinjoro A. Talačkos užsakymu. Gavęs visišką laisvę, R. Idzelis padarė įspūdingą darbą – modernų, alsuojantį ironija. Menininkas mirė 2013-aisiais, eidamas 64-uosius metus.
anyksta.lt
Projektas "Anykščių tiltai"
Nuotraukose:
Stacijos.