Komisija pasiūlė skatinti
Pasvalyje netyla aistros dėl išmokos eksseimūnui pensininkui Antanui Matului. Jau rašėme, kad jis pretenduoja į labai nemažą piniginį paskatinimą kaip naujai atvykęs dirbti gydytojas.
Prašymą išnagrinėjusi komisija nusprendė siūlyti skirti jam 12 tūkstančių eurų. A.Matulas turėtų įsipareigoti dirbti ligoninėje trejus metus ir, pagal taisykles, niekas jam nedraustų jau antraisiais metais vėl kreiptis finansinio paskatinimo.
Bet tarp šią žinią išgirdusių pasvaliečių kilo pasipiktinimo banga, tad savivaldybės vadovai bei partiečiai konservatoriai sustojo ties šiuo klausimu – nei pirmyn, nei atgal.
Prašymą paskatinti 69 metų A.Matulą rugsėjį tyliai ramiai pateikė, pagal nustatytą tvarką, įstaiga – sutuoktinės Sandros Matulienės vadovaujama Pasvalio ligoninė.
Vėl, kaip ir A.Matulo įdarbinimo atveju, parašą ant dokumento dėjo ne pati direktorė, jo žmona, o jos pavaduotoja.
Bet į viešumą yla išlindo, kai rajono tarybos nariai rugsėjį per posėdį svarstė skatinimo naujai atvykstantiems gydytojams tvarkos pakeitimus, tiksliau, sumų dydžius. Nors A.Matulo pavardė viešai nenuskambėjo, bet politikai prabilo ir apie skatinamųjų amžių – klausė, ar išmokos priklauso ir pensininkams?
Vis dėlto dėl amžiaus ribojimo jie nieko nenusprendė ir palaimino naują potvarkį.
Po posėdžio – atostogų
Rajono tarybos posėdyje klausimą pristatė savivaldybės Socialinės paramos ir sveikatos skyriaus vyriausioji specialistė Renata Nevulytė. Ji vadovauja ir komisijai, turinčiai apsispręsti dėl išmokos A.Matului skyrimo. Po posėdžio specialistė skubiai išėjo atostogų.
Jai grįžus, komisija nagrinėjo ligoninės prašymą remti A.Matulą. Ligoninės prašymas buvo paduotas prieš tvirtinant naują potvarkį, taigi jam tebegaliojo senoji tvarka.
Komisija svarstė net kelis išmokų variantus. A.Matulas galėjo pretenduoti net į 60 tūkstančių eurų, vis dėlto buvo apsistota ties kuklesne suma.
Komisija nusprendė, kad A.Matului reikia išmokėti 12 tūkstančių eurų paramą.
Komisijos sprendimą turėjo pasirašyti arba jį atmesti savivaldybės administracijos direktorius Povilas Balčiūnas. Bet tuomet jau ir šiam valdininkui prireikė atostogų.
Korespondentės paklaustas, o ką gi nusprendė, P.Balčiūnas nurodė šito klausti ne jo, o rajono mero Gintauto Gegužinsko.
Mat jis išeidamas atostogų nuo klausimo nusišalino. Tiesiog vengęs supainioti viešuosius ir privačius interesus – mat A.Matulas yra rajono konservatorių skyriaus pirmininkas, o jis – P.Balčiūnas – jo pavaduotojas.
Klausimą teiks komitetui
Tuomet eilė pasirašyti atėjo administracijos direktoriaus pavaduotojui Pauliui Petkevičiui.
Šis korespondentei teigė irgi negalėjęs spręsti klausimo, nes taip pat yra konservatorius ir dar – ligoninės stebėtojų tarybos narys.
Tad ar ką nors nusprendė meras? Ar tai jau – akligatvis?
G.Gegužinskas, kaip meras, pasirašyti dokumento negali. Jis sakė, kad liko vienintelė išeitis – klausimą teikti tarybos Socialinių reikalų, sveikatos ir aplinkos apsaugos komitetui. Jis gali siūlyti rajono tarybai patobulinti savo potvarkį – numatyti, kaip elgtis tokiu atveju, kai nebėra kam pasirašyti dokumentą.
Komiteto posėdis vyks po kelių dienų – ateinantį antradienį. Tačiau komitetai nieko nesprendžia. Jie nebent gali rekomenduoti tarybai ką nors keisti nuostatuose.
Partiečiai nemaloniai nustebę
Viena iš šio tarybos komiteto narių yra Pasvalyje dirbanti jauna gydytoja konservatorė Julija Rastauskaitė.
Ji korespondentei paaiškino, kad ji pati net negali pretenduoti į jokias išmokas vien jau dėl to, kad nedirba visu etatu, o pagal tvarką tai būtina. Kol kas ji studijuoja rezidentūrą Vilniuje.
Paklausta apie A.Matulo atvejį, J.Rastauskaitė svarstė, kad teoriškai jis atitinka reikalavimus, bet stebėjosi, argi bus moraliai teisinga, jeigu bus skatinami pensinio amžiaus gydytojai.
„O jeigu ir kiti į pensiją išėję gydytojai sumąstys sugrįžti ir padirbėti dar kelerius metus? Jiems visiems priklausys išmokos? Bet ar tuomet turėsime iš ko paremti jaunus gydytojus, viliojamus atvykti į Pasvalį? O jie juk gal būstą įsigytų, sukurtų šeimą? Kokia tuomet šios tvarkos prasmė?“ – svarstė pašnekovė.
Išties, pagal tarybos potvarkį, per metus gali būti paremti ne daugiau nei 5 gydytojai.
J.Rastauskaitė atviravo, kad iki šiol jai atrodė savaime suprantama, net nediskutuotina, kad parama priklauso į rajoną dirbti atvykstantiems jauniems gydytojams.
„Su Matulu esame tos pačios partijos, bet mes, partiečiai, esame nemaloniai nustebę dėl tokio elgesio“, – neslėpė pašnekovė.
A.Matului ir S.Matulienei prisiskambinti nepavyko, jie telefonu ir vėl neatsiliepė.
Įsidarbino slaugos skyriuje
Jau rašėme, kad A.Matulas į Pasvalį visam laikui sugrįžo net po ketvirčio amžiaus – po 6 kadencijų Seime.
Baigęs politinę veiklą jis viešai gyrėsi atsinaujinęs savo, kaip ginekologo, licenciją ir kvietė moteris registruotis į konsultacijas jo privačiame kabinete.
Bet staiga jis ėmė ir įsidarbino savo žmonos vadovaujamoje rajoninėje ligoninėje – paprastu gydytoju slaugos skyriuje. Dar informavo baigęs paliatyvios slaugos kursus. O valandą per savaitę, iš viso 4 valandas per mėnesį, prireikus jau kaip ginekologas A.Matulas konsultuoja visas ligoninės pacientes.
Pagal skatinimo, o kitur – pritraukimo, programą stengiamasi į ligonines, ypač rajonines, pritraukti naujų medikų. Jie gali rinktis pinigines išmokas, taip pat gauti paramą nuomojantis ar įsigyjant būstą. Tikimasi, kad atvykę gydytojai įleis šaknis – sukurs šeimas, įsigis butus ar namus ir liks dirbti bei gyventi visam laikui.
Tad žinia, kad tokios išmokos geidžia ir pasvalietis eksseimūnas A.Matulas, aplinkinius pribloškė.








