Panevėžio, Anykščių, Biržų, Pasvalio, Kupiškio, Rokiškio, Pakruojo naujienos.
Redaktorė: L. Matelienė
HOROSKOPAI

Panevėžio 5-osios gimnazijos direktoriaus pavaduotojas pripažino, kad testavimas mokyklose pasiteisino

Kaimo versmė

Dėl kaimo girsūdiečiai ryžosi net avantiūrai (nuotraukos, vaizdo reportažas)

Pasvalio rajono Girsūdų kaime niekas neįsižeidžia pašauktas pravarde. Kaip čia įsižeisi, jei kur tik pasisuksi – ne giminės, bet kone vien Vadopolai. Kad išsaugotų kultūros centro skyrių, vieningi girsūdiečiai pasiryžę daug kam – ne tik su kolektyvu dainuoti scenoje, bet ir krepšinį žaisti, jei tik tokia komanda atsirastų. plačiau»

Girsūdiečiai viliasi, kad dingęs lobis – rankraščiai dar atsiras (nuotraukos)

Pasvalio rajono Girsūdų kaimo senieji gyventojai nepamena, kad čia kada nors būtų stovėję maldos namai. Bet iš šito kaimo kilę net trys dvasininkai, taip pat ir arkivyskupas metropolitas Juozapas Jonas Skvireckas. Bažnyčios hierarchas iš lotynų į lietuvių kalbą išvertė Šventąjį Raštą. plačiau»

Visą kaimą žadėjo apipilti auksu (nuotraukos, vaizdo reportažas) (1)

Apie paskutinį Noriūnų dvaro poną gal niekas nieko ir nebūtų sužinojęs, jei ne atsitiktinė vieno karininku tapusio noriūniečio pažintis Kanadoje. Sutiktas vietinis vyras prisistatė esąs Jono Adomonio sūnus, tėvas gi jau buvo miręs, nebesulaukęs Lietuvos išlaisvinimo. Apie šį dviejų vyrų susitikimą mums papasakojo vietos mokytoja kraštotyrininkė. Iš jos išgirdome ir pasakojimą apie linksmas poeto Kazio Binkio vestuves su dvarininkaite, bet tragišką poros gyvenimą. plačiau»

Didžiulio kamino dūmų žmonės buvo išsigandę (nuotraukos)

Noriūnai iš įpročio tebevadinami melioratorių gyvenviete, nors tokius specialistus jau ant pirštų suskaičiuosi. Pagal nuostabią gamtą, Lėvens slėnį ir seno dvaro kompleksą ši vieta galėtų pretenduoti net į kurorto statusą, bet nurungia kiti, garsesni. Kadangi butai kainuoja bemaž simboliškai, vis atsiranda naujakurių, bet dažniausiai tai pensininkai iš Panevėžio. plačiau»

Bažnyčioje liko patarnauti zakristijono našlė (nuotraukos, vaizdo reportažas)

Senieji Spirakių gyventojai gali papasakoti kvapą gniaužiančių istorijų apie senąsias, klebono esą sudeginti pasmerktas bažnytines knygas, apie unikalias raudonmedžio skulptūras – viena buvo jau be rankos, ją rado zakristijos stalčiuje, paskui vežė restauruoti į sostinę, o tada vos išsikovojo, kad grąžintų. Dar galėtų pasakoti apie iškastą butelį su istoriniu dokumentu, ir visa kita. plačiau»

Jei nėra langinių, galima jas išpiešti (nuotraukos)

Spirakių kaime, ypač vasaromis, pilna gyvybės: į senelių ir prosenelių namus grįžta jauni miestiečiai, kiti gi šiaip ieško vietos, kur galėtų rankas į žemę sukišti. Tačiau yra ir ypatingų grįžimų: gyvenimo saulėlydžio sulaukti čia parkako pedagogų šeima, moteris namui vietą parinko būtent toje vietoje, kur pati kadaise gimė ir užaugo, kur jai buvo išpranašauta mokytojos dalia. plačiau»

Surasti Norkūnų pilkapyną – Sizifo darbas (nuotraukos, vaizdo reportažas) (1)

Ko gali tikėtis rasti sename pilkapyne visokio plauko lobių ieškotojai – monetų ar ietigalių? O sovietinė valdžia – gal didžiulių akmenų kolūkio statyboms? Pilkapynas žemdirbiams irgi nepatogus, nes trukdo arti, sėti. Taip supainiojus vertybes, pamirštama, kad pilkapynas – sėlių praeitis su tuomečiais papročiais, daiktais. Tuomet nieko nelikus pakanka dirbamame lauke pastatyti cementinį ženklą – ir pareiga atlikta? plačiau»

Sodybą pirkti apsisprendė net į vidų neįėję (nuotraukos)

Brauki per senovinės trobos sueižėjusių rąstų sienas ir jauti medienos šilumą. Žvelgi į langus, tarnavusius savininkams kelis dešimtmečius. Į liepas, sodintas prieš gerą šimtmetį. Rūgštokus antaninius obuolius, pūpsančius žolėje. Toks geras jausmas apima Norkūnų kaime, Rokiškio rajone, kur sodybas įsigiję naujakuriai nuo sienų ruberoidą nulupa ir parodo tikrąjį kaimo grožį. plačiau»

Kirkiluose supykus prikandamas liežuvis (nuotraukos, vaizdo reportažas)

Biržų rajone, Kirkiluose, kur pilna karstinių ežerėlių, šiukštu negalima ištarti: „Kad tu prasmegtum!“ Nes neapgalvotas palinkėjimas, žiūrėk, ims ir išsipildys – šiame regione žemė kartkartėmis vis prasiveria. Atvykėliams siaubą kelia pasakojimai apie piltuvo formos įgriuvas, o su tuo susigyvenę vietiniai šmaikštauja apie žemės tuštumų keliamus pavojus. plačiau»

Močiutės atsiminė mamų keptus rupių miltų blynus (nuotraukos)

Kirkilų karstiniai ežerėliai dar prieš kelerius metus nesulaukdavo daug turistų dėmesio. O štai pastatė apžvalgos bokštą – ir viskas apvirto aukštyn kojomis. Kaimo gyventojai nesnaudžia – plūstelėjusius lankytojus vaišina rupių miltų blynais, žuviene, žolelių arbata, o karštomis dienomis šalta rabarbarų gira svečius iškart atgaivina. plačiau»

Nuo dvaro griuvėsių su visa grytele bėgtų kuo toliau (nuotraukos, vaizdo reportažas)

Išskirtinio paveldo kaimas – 14 ha teritorija su unikaliais dvaro pastatais šiandien atrodo paslaptingai – pro žoles neprasibrausi, neapžiūrėsi iš arčiau. Į savo valdas neįsileis ir budrūs žalčiai ar gyvatės. Doram žmogui gyventi čia nelengva, tad viena iš paskutinių kaimo senbuvių, jei tik jos bakūžė būtų ant ratų, – paprašytų ją į kitą vietą nutempti. plačiau»

Dvarininkai gal net negyveno (1)

Kupiškio etnografijos muziejaus istorikė Aušra Jonušytė apgailestavo, kad apie Zasinyčių dvarą išlikę labai mažai žinių. Dokumentuose dvaras minimas nuo XVI amžiaus pabaigos, kai jį valdė bajorai Audickai. plačiau»

Trijų šimtų puslapių bajoriška Audickų giminės byla (nuotraukos)

Garsios giminės palikuonis bajoras Vladimiras Audickas ne tik aplankė savo prosenelių valdytą vietovę Kupiškio rajone, bet ir ten susikvietė gausią kilmingą giminę. Tiesa, buvusius akmeninius dvaro rūmus titulo paveldėtojai galėjo tik vaizduotėje nusipiešti, juk iš jų telikę griuvėsiai. plačiau»

Poniškame dvare svečiams patarnauja pats ponas (nuotraukos, vaizdo reportažas) (2)

Medinis dvaras, o koks gyvas! Su visa aristokratiška aura, su išlakia liepų alėja. Tais didikų takais pavedžios ir prie vaišių stalo pakvies pats Rozenų palikuonis. Visą gyvenimą Europos didmiesčiuose gyvenusiam ir nemažą verslą valdžiusiam vyrui kaimas Rokiškio rajone netikėtai virto brangiausiu širdžiai kampeliu. plačiau»

Prisibelsti pavyksta tik į paskutinės sodybos duris (nuotraukos)

Gražiausiame gamtos kampelyje – ne per daug gyvybės. Kodėl taip retėja gyvenamųjų sodybų sename kaime? Gal dėl to, kad niekas čia šaknų kaip reikiant neįleidęs, kad kaimas neturi istorijos, dirbtinai buvo sukurtas sovietmečiu? plačiau»
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6
www.panskliautas.lt - visos teisės saugomos.