Panevėžio, Anykščių, Biržų, Pasvalio, Kupiškio, Rokiškio, Pakruojo naujienos.
Redaktorė: L. Matelienė
HOROSKOPAI

Veterinarijos gydytojas papasakojo, kaip Pašilių stumbryne gimęs stumbriukas susipažįsta su pasauliu

Kaimo versmė

Net vietinius gyventojus stebina istorijos slėpiniai (nuotraukos, vaizdo reportažas) (1)

Nevėžio ir Sanžilės upių santakoje įsikūrusių kurortinių Berčiūnų gyvenimą sovietiniai funkcionieriai visiems laikams mėgino pakeisti susprogdindami bažnyčią. Tačiau jiems nepavyko. Berčiūniečiai pasistatė naujus maldos namus ir iš naujo dėlioja įspūdingus praeities faktus. plačiau»

Panemunėlio fenomenas stebino Europą (nuotraukos, vaizdo reportažas) (1)

Daugiau nei prieš šimtą metų Panemunėlyje klebonavęs kunigas Jonas Katelė su pirma savo darbo diena ėmė daryti stebuklus: į šį kraštą vežė, nešė ir iš visur viliojo visa, kas geriausia, buvo užsibrėžęs savo parapiją padaryti dainuojančią, giedančią, vaidinančią, raštingą bei apsišvietusią. Ir jam tai pavyko: apie raštingiausią miestelį buvo paskelbta net Europoje. plačiau»

Išliko kunigo J.Katelės lazda (nuotraukos)

Nudryžusi medinė skrynelė yra nepailstančio kunigo žygių liudininkė. Ją J.Katelė veždavosi į kaimus, kuriuos nuolat lankydavo. Kaimų parapijoje buvę per šimtą ir visuose gyvenę vaikų bei suaugusiųjų, kuriuos reikėjo rašto mokyti. plačiau»

Kam turėtų rūpėti?

Panemunėlio parapija išskirtinė visoje Lietuvoje. Jos istorija darbais, kančiom paženklinta. Gražiai įprasminta Holokausto aukų – žydų Olkinų šeimos tragedija. Daug išskirtinio dėmesio, lėšų skirta gamtos suformuotam Struvės geodeziniam lankui. plačiau»

Dvaras – su mistika ir regėjimais (1)

Apaščios, arba Raudondvario, dvaras apipintas paslaptingais pasakojimais apie keistus regėjimus. Vieną tokį nutikimą papasakojo ir kraštotyra besidominti panevėžietė Elena Klingienė. Bet jai pasirodžiusios mama ir močiutė visiškai negąsdino, netgi suteikė ramybės ir gerumo. plačiau»

Kaimo kryžkelėje – baisumų sūkurys (vaizdo reportažas)

Rokiškio rajono Lukštų gyventoja ašaroja prisimindama vaikystę – į jos tėvų namus sugužėdavo skrebai, uždangstydavo langus ir vaikus gąsdindavo, esą jų tėvo nebėra. Skrebai jų namą pasirinko dėl patogios aplinką stebėti vietos – kaimo kryžkelės. plačiau»

Krikštynos – po devynerių metų (nuotraukos, vaizdo reportažas)

Karo metais lukštiečiai baiminosi, kad vokiečiai neišsilydytų jų bažnyčios varpo ir nepasigamintų sau ginklų. Bet koks tikrasis varpo likimas – ar užkastas, ar kitur paslėptas, lieka neįminta mįslė. Ir kodėl ant bažnyčios stogo – ne įprasti bokštai, o cerkvę primenantis kupolas? plačiau»

Grafas bažnyčiai skyrė 15 ha žemės (vaizdo reportažas)

Rokiškio grafas Jonas Pšezdeckis 1908 m. prašė leidimo mūriniame Lukštų palivarko spirito varyklos pastate įrengti koplyčią ir skirti kunigą. Rengiant projektą paaiškėjo, kad sienos per silpnos ir koplyčiai netinkamos. Parengtas naujas koplyčios projektas. plačiau»

Buvusi žydų poilsiavietė traukia pušų kvapu (nuotraukos, vaizdo reportažas)

12 km į šiaurės vakarus nuo Rokiškio esantis Žiobiškis praeityje buvo vietinės reikšmės kurortas, į jį traukė pasiturintys miestiečiai žydai. Dabar gyventojai stengiasi, kad jų kaimą iš naujo atrastų poilsiautojai bei turistai, ir jiems tai sekasi. plačiau»

Vilkų kaime vilkų įstatymai negaliojo (nuotraukos)

Nepriklausomybės aušroje gimęs kaimas šimto metų jubiliejaus nesulaukė – jo jau nebėra. Tačiau senųjų gyventojų palikuonys negali taip lengvai padėti kryželio savų giminių istorijai. Jie nusprendė, kad geriausias praeities atminimas – iš tų pačių laukų atridentas akmuo. plačiau»

Bažnyčia ir senolė – vienmetės (nuotraukos, vaizdo reportažas)

„Dievas vis dar mane laiko, tai reikia ir jam padėti“, – sako devyniasdešimtmetė kyburietė, iki pat šių metų skubėdavusi į bažnyčią jos tvarkyti – mazgoti grindis, puošti, šventoriuje lapus grėbti. plačiau»

Didžiąją paslaptį žinojo tik trys vyrai (nuotraukos, vaizdo reportažas)

Pasvalio rajono Kyburių bažnyčios šventųjų paveikslų rėmai buvo paauksuoti, bet darbininkai iš nežinojimo juos sugadino – uždažė bronza. Dabar bažnyčioje vienas didžiausių įvykių – krikštynos. plačiau»

Linų fabriką uždarius, teko imtis kitokios misijos (nuotraukos, vaizdo reportažas)

Nacionaliniu augalu laikytas mėlynžiedis linas, iš kurio lietuvaitės ausdavo balčiausias drobes, prieš dešimtmetį iš mūsų laukų išnyko, tapo muziejiniu eksponatu. Kadaise linų fabrikui vadovavęs vyras užsimojo žūtbūt išlaikyti nors simbolines linų auginimo tradicijas. plačiau»

Varpui grįžus, visa bažnyčia verkė (nuotraukos, vaizdo reportažas) (3)

Mirusiojo palydėtuvės – be vadinamųjų „pazvanų“, sekmadieniai – be bažnyčios varpo dūžių. Taip dvejus metus gyveno Aleksandravėlės parapijiečiai, kai varpas vieną naktį paslaptingai dingo. Tuomet žmonės parodė tikrąjį dosnumą ir susidėjo kitam varpui. Bet taip ir liko paslaptis, kas tie niekdariai, nukabinę kaimo simbolį. Mįslių liko ir dėl čia kunigavusio, lietuviškai rašiusio poeto Prano Savicko. plačiau»

Vadaktėliuose Vaižgantas pražilo per kelias dienas (nuotraukos, vaizdo reportažas) (2)

Į neturtingą kaimelį – Vadaktėlius Panevėžio rajone caro valdžios ištremtas kunigas, rašytojas Juozas Tumas-Vaižgantas ne tik atnaujino lūšnele vadintą bažnytėlę, bet ir kėlė lietuvių dvasią, dalyvavo Garšvių knygnešių veikloje. Tokia asmenybė – žmoguje įžiūrinti deimančiukus – gerumą, atlaidumą, paslaugumą, ir dabar galėtų būti pavyzdžiu. plačiau»
1 | 2 | 3
www.panskliautas.lt - visos teisės saugomos.