Panevėžio, Anykščių, Biržų, Pasvalio, Kupiškio, Rokiškio, Pakruojo naujienos.
Redaktorė: L. Matelienė
HOROSKOPAI

Panevėžio 5-osios gimnazijos direktoriaus pavaduotojas pripažino, kad testavimas mokyklose pasiteisino

Krašto santakos

Kaime įleisti šaknis padėjo ir pirštinės

Tautinio paveldo lobiai kartais būna po nosim, tik niekas jų nepastebi. Laimė, kad į vienkiemį atsikrausčiusi „miesčionka“ vieną žiemą įsižiūrėjo į kaimo žmonių rankas, ir tai ją užvedė ant teisingo kelio. Dabar ji yra tikra Pasvalio krašto raštuotų pirštinių ambasadorė, skatinanti moteris atgaivinti senovinį grožį. plačiau»

Aštrus širdies sopulys: pasilikti, emigruoti, grįžti?

Gyventojų nutekėjimas į užsienius. Šią jautrią stygą užgavę panevėžiečiai muziejininkai nurungė konkurentus gigantus ir nugriebė ypatingus laurus. plačiau»

Raudonos netgi nekenčia, o žemės spalvos mielos

Kad ir prisikišęs žiūri, vis tiek abejoji, ar žmogaus rankos gali taip dailiai numegzti. Tobulą grožį iš siūlų kurianti kupiškietė nuo jo pabėgti jau nebegali, o savo mezginius paleidžia į pasaulį be jokios širdperšos, kad neuždirbs nė skatiko. Kitaip tiesiog negali. plačiau»

Nupieštam katinui ketino nešti pieno

Kai kelią į profesionalius menininkus kupiškėnei net du kartus užtrenkė pasipūtę profesoriai, ji nuo smūgių į paširdžius net kelerius metus teptuko į rankas neėmė. Atsigavusi ji pamažu surado kelią net pas kelias mūzas, o savo taip sunkiai įsigytus namus atvėrė tautodailininkams šeimininkauti. plačiau»

Dovanų – ir savas piešinys, ir molinukas

Artėja džiugiausios metų šventės – Kalėdos ir Naujieji metai. Visi laksto po muges, krautuves, prekybos centrus – ieško dovanų. Ką pirksite ar jau nupirkote savo artimiesiems, draugams? Ar tik praktiškas dovanas, ar gal ir ką nors dvasiai malonaus? Gal kokį išskirtinį meno kūrinėlį išrinkote? Gal tautodailininko darbelį? Gal jums svarbu, kad tas darbas nebūtų serijinis, o kieno nors rankų sukurtas, sušildytas, vienetinis? O gal padovanosite knygą, bilietus į teatrą, koncertą, gal kelionę į pasaulio kraštą? plačiau»

Susivokti padėjo tiesmukas, bet taiklus klausimas

Molinės mėlynakės moterys, dažnai – ištiesusios apkabinimui rankas, yra keramikės Nerutės Čiukšienės vizitinė kortelė. Kūrėja atvirauja, kad jai būdavo tikra kankynė lipdyti puodus, bet gavusi šią užduotį institute iš to neįdomumo nulipdė du servizus, nes dar ir kruopšti buvo. To paties dabar ji moko Pasvalio vaikus. plačiau»

„Valiusei reikia Alekso“ rimtam chorui negalioja

Ant tėvo vargonininko kelių bažnyčioje vaikystėje užmigdavęs Rimvydas Mitkus prieš dešimtmetį, jau sostinėje gyvendamas, Pasvalyje subūrė mišrų chorą ir su juo pakilo iki „Aukso paukštės“. Karui sukrėtus, jam su bičiuliu skausmas išsiliejo širdį draskančia daina apie varnu išskridusį brolį, ją išgirdusi ukrainietė dirigentė iškart paprašė to kūrinio. plačiau»

Perskaitė šūsnis lietuviškų pasakų

Panevėžio lėlių vežimo teatre to dar nebuvo: scenoje pilna kvapnaus šieno, o vaidina iš tikrų šiaudų padarytos lėlės. Ukrainietės režisuotame spektaklyje įtaigiai perduodama žinia apie džiaugsmą gyventi savo tautiškumo terpėje. plačiau»

Veldami išpainioja dvasios raizgalynes

Tautodailė pas mus yra populiari. Būtent ne profesionaliojo meno parodos, o liaudies meistrų darbai daugiausia pritraukia lankytojų į parodų sales. Jose pamatysi visą margumyną menų – keramikos, pynimo, kalvystės, audimo... O tai rodo ne ką kita, kaip tik senovėje klestėjusius amatus. Gyventojų klausėme, kokie amatai jiems labiausiai įdomūs, kur pirmiausia suka akis – į lovatieses, tautinius drabužius, metalines saulutes ar kryžius, akmens skulptūras, molio ąsočius, medienos raižinius? Jei jiems leistų pasirinkti, ko norėtų išmokti? Kokiu amatu galėtų užsiimti visą ar dalį gyvenimo? Koks niekada nenusibostų? Koks amatas atrodo sunkiausias, gal ir nepatraukliausias? O koks amatas labiausiai nyksta, kokį reikėtų gelbėti? plačiau»

Palaidi moters plaukai – tikri velniai

Priminus senąsias mūsų tautos vestuvių tradicijas, ne vienas nustemba, kad jos būdavo tokios pat griežtos kaip ir kokių arabių. Mat iki ištekant merginai dar būdavo galima rodyti gundymo priemonę – į stangrias kasas supintus savo plaukus, o štai jau tapus moterimi prie svetimų akių tekdavo rištis nuometą. plačiau»

Rado nuošaliausią palivarką

Amžininkai pasakojo, kad klojimas Naujikų kaime už trijų kilometrų nuo Panemunėlio buvo didžiausias pastatas palivarke. Suręstas iš storų medžių atrodė kaip namas, tik be langų. Nuo neatmenamų laikų klojimo viduje buvo sudėtos geros medinės grindys. Būtent šiame klojime prieš 130 metų buvo slapta suvaidintas pirmas lietuviškas spektaklis – Juozo Tumo-Vaižganto pjesė „Nepadėjus nėr ko kast“. plačiau»

Šiurpūs vaizdiniai visgi skleidžia šviesą

Magiškas keistenybes tapiusiam, pasaulyje net labiau nei savoje šalyje vertintam Romualdui Petrauskui legendinis režisierius Juozas Miltinis pasakė, kad jo paveikslai kaip vabalai po kūną vaikšto. O savamokslis dailininkas išsitarė norėjęs tik vieno – kad jo darbai šviestų, kad jo gatvėje išdaužytais žibintais tiesiog būtų šviesiau. plačiau»

Tik suzmekusi bumblė pralindo pro duris

Kupiškio krašto auksarankė, gebanti pinti unikaliu senoviniu būdu, ką tik restauravo ypatingą Rumšiškių liaudies buities muziejaus eksponatą. Dabar ji pluša prie ekologiškų ir patvarių kalėdinės eglės puošmenų savam miestui. plačiau»

Miško deivių balsai ypač gerai suskamba per pilnatį

Rokiškietes į chorą subūrusi vadovė Giedra Markevičienė visą gyvenimą prisimena dėstytojo žodžius, kad muzikos kūrinys – tai ne kepta višta, kuri gali būti skani arba neskani. Į dainą reikia įsigilinti, perprasti, ir kuo ji sudėtingesnė – tuo įdomesnė. Todėl įdėjus pastangų netgi mėgėjoms įmanoma dainuoti 8 balsais, išmokti lopšinę ukrainietiškai. plačiau»

Nemiga patrakėliui fantazuotojui – tik į naudą

Fotomenininkas Petras Kaupelis pirmasis tarp šalies fotomenininkų panaudojo lazerio spindulį ir jį išskaidė. Taip prasidėjo jo fantazijų, paslapčių ir svajonių kelias, labai aiškiai matomas fotografijoje. Autorius ir pats tvirtina seniai nutolęs nuo realybės. plačiau»
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9
www.panskliautas.lt - visos teisės saugomos.