Panevėžio, Anykščių, Biržų, Pasvalio, Kupiškio, Rokiškio, Pakruojo naujienos.
HOROSKOPAI

Panevėžio 5-osios gimnazijos direktoriaus pavaduotojas pripažino, kad testavimas mokyklose pasiteisino

Krašto santakos

Albos raštai sutapo, o arnoto ir stulos teko ieškoti

Išsaugota 76 metų senumo fotografija, kurioje 24 metų monsinjoras Kazimieras Vasiliauskas aukoja savo pirmąsias mišias Vabalninko bažnyčioje, įkvėpė muziejininkus ypatingai parodai. Kad surastų trokštamus eksponatus, parodos rengėjams teko pabūti ir detektyvais. plačiau»

Siekis nepasiduoti – ir laiške garsiajam kunigui (nuotraukos) (1)

Jai buvo įdomu, kai tėvas Mažeikiškių palivarke prie Panemunėlio savo malonumui laisvalaikiu nagrinėdavo teismuose pasakytas advokatų kalbas. Paskui, pati tapusi teisėja, ji tai prisimins ir sakys, kad gal tai buvo jo nuopelnas. Ji – tai Elena Jackevičaitė, pirmoji šalyje moteris teisėja. Tada, prieš šimtą metų, net pažangiausiose Europos valstybėse moteris su teisėjo mantija buvo beveik neįsivaizduojama. plačiau»

Totorių vedlės pareigas perėmė iš savo vyro (nuotraukos) (3)

Žalgirio mūšyje dalyvavusių totorių palikuonys gyvena ir visai šalia, Panevėžyje. Prieš du dešimtmečius kuriant bendriją buvo užsirašę 37 nariai, o dabar teliko 10. Todėl visi likusieji net per pandemiją stengiasi išsaugoti tokius trapius ryšius. O kam dar pasidžiaugsi, kam pasiguosi, jei ne savam? plačiau»

Aktoriai vieni kitus pamatė jau pasiuvus kostiumus

Tylutėlis aktoriaus šnabždesys – salė liaujasi kvėpuoti... Po spektaklio galvoje sukasi viena mintis: kaip jis, režisierius, tai padarė? Kaip sugebėjo palenkti žiūrovus, kad jie gaudytų kiekvieną žodį?.. Tas premjerinis spektaklis Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatre – Ivano Vyrypajevo „Irano konferencija“. Jame apie karą užsimenama vos keliais sakiniais, betgi būdamas žiūrovu viską filtruoji per save ir nuolat galvoji jau ne apie Iraną, o apie žūtbūtiniame mūšyje už savo laisvę besikaunančią ukrainiečių tautą. Apie teatrą ir naująjį spektaklį kalbėjomės su jo režisieriumi teatro meno vadovu Aleksandru ŠPILEVOJUMI. plačiau»

Šimtametės kluono lentos – geriausia bičiulio dovana

Gimtinės vaizdus talentingai atkuriančiam tautodailininkui teko gauti keisčiausią užsakymą – žmogus nuvežė jį į savo tėviškę ir paprašė nutapyti vienkiemį. Tik kaip tapyti jį, kai čia – pliki laukai tvyro, net nuotraukos jokios neužsilikusios? plačiau»

Kraują už laisvę praliejusi Loreta – karžygių palikuonė (1)

Buvę sąjungininkai aršiose kovose prieš kryžiuočius – totoriai laikomi viena seniausių tautinių mažumų. Už mūsų laisvę jie kovėsi ne tiktai prieš 700 metų, petys petin stovėjo ir per Sausio 13-osios įvykius. plačiau»

Benamių bijodavo, bet neaplenkdavo (nuotraukos) (3)

Ji ilgai blaškėsi, ieškojo kitokio gyvenimo. Po 13 metų emigracijos pagaliau atsitiesė, ėmė dažniau grįžti namo ir vėl fotografuoti, kurti. Naujausias projektas nelengvas – ant čiužinio atsigulusio žmogaus uždedami 3 storiausi stiklai. Ne kiekvienas pozuotojas šį išbandymą atlaiko. Bet saldybių kurti ji negali – per daug skausmo gyvenime patyrė. plačiau»

Galbūt paveiksle užkoduota pergalė

Panevėžietis tapytojas suskubo paremti rusų bombų negailestingai traiškomą Ukrainą – dvi drobes skyrė labdarai. Jeigu jos bus nupirktos, visi pinigai keliaus karo niokojamai šaliai. Abi jos ypatingos: kiekvienoje gali įžvelgti ir skausmą, ir viltingą pergalę. plačiau»

Žydinčių pienių neberado, bet laukė žirgai

Beveik tris dešimtmečius pavasarį įvairaus amžiaus teatralai renkasi į nedidelį miestelį – Skapiškį. Kasmet spektakliai ir orai keičiasi, užtat išlieka organizatorių ir dalyvių entuziazmas bei tradicinė teatrinė sriuba. Šiemet ją didžiuliuose katiluose 5 valandas ant laužo virė vyrai. plačiau»

Kas buvo, kol Biržų nebuvo (nuotraukos) (1)

Kas anksčiau buvo Juliaus Janonio aikštės vietoje, prie dabartinio Kultūros centro ar buvusios estrados teritorijoje prie Evangelikų reformatų bažnyčios? O kas slėpėsi Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios klebonijos vietoje ar priešpilyje? Biržiečiai smalsūs – jiems rūpi savo miesto istorija. plačiau»

Kaip trys sukilėliai suėmė trisdešimt rusų kareivių

Pumpėnietis kraštotyrininkas apgailestauja, kad per istorinius kataklizmus mūsų šalyje vykęs Birželio sukilimas nustumtas giliai į užmarštį. Jo manymu, dėl to kalta šalį niokojusių okupantų propaganda, skleidžianti apie lietuvius melą. Tuos istorinius įvykius archyvuose besirausęs vyras bando parodyti per savo gimtinės faktus. plačiau»

Per pandemiją atsikando tikros fantastikos (nuotraukos)

Žmonės džiaugiasi, kad po izoliacijos pagaliau baigėsi skaitymo badas. Knygų prikimštą Biržų bibliotekos mašiną pasienio gyventojai sutiko lyg senovėje itin brangintą knygnešį – vieni ant kelio laukė, kiti akis pro langus pražiūrėjo. Žmonės norėjo naujausių lietuvių autorių kūrinių, visokių romanų, etiketo ir rankdarbių vadovėlių, bet nė už ką į rankas nebeėmė fantastikos. plačiau»

Po kelis eurus – kad gražieji parkai neskurstų (nuotraukos)

Iš karantino gniaužtų besivaduojantys regioniniai parkai iš lankytojų pradeda imti mokestį: Anykščių medžių lajų taku nebepraeisime be 4 eurų, į Krekenavos apžvalgos bokštą nebeįlipsime be 2 eurų. To reikia atkurti parkų grožiui, suniokotam kai kurių bjaurių žmonių. plačiau»

Vis stengiasi sausainius išlupti (nuotraukos)

Angeliuko paštas, skysti kiaušiniai dubenyje, šaltibarščiai viduržiemį, balti arkliai sniege, kabantys ąžuoliniai nameliai – tai vis „Galerijoje XX“ eksponuojami menininkų išmonės rezultatai. Visi kūrėjai stengiasi žiūrovams suteikti šventinio jausmo ir džiugesio. plačiau»

Po šimtmečio – nebe šeimos albumui

Kauno dailės galerijoje atidaryta Evaldo Ivanausko fotomontažų paroda „Pašnekesiai su Vincu Firinausku“. Tai išskirtinė Panevėžio kraštotyros muziejaus kilnojamoji paroda, jos kuratorė – dr. Zita Pikelytė. plačiau»
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20
www.panskliautas.lt - visos teisės saugomos.